Youtube Shorts Bölümüne 100 Milyon Dolarlık Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

Youtube Shorts
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Youtube Shorts Bölümüne 100 Milyon Dolarlık Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

YouTube Shorts, TikTok’un rakibi olmak için hazırladığı “Shorts” bölümüne büyük bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde 2021 ve 2022 yılı boyunca YouTube Shorts’ta en çok izlenen içerik sahiplerine ödeme yapmak için harcanacak 100 milyon dolarlık fon tanıttı.

YouTube’un Her Ay Binlerce Kişiye Para Vermesi Bekleniyor

“YouTube Shorts Fund” olarak tanıtılan 100 milyon dolarlık bu fon sayesinde her ay binlerce içerik oluşturucunun para kazanması bekleniyor. Ayrıca, içerik sahiplerinin para kazanmak için Youtube İş Ortağı Programı’nda olmaları gerekmemektedir. İsteyen herkes, Shorts için içerik oluşturarak para kazanabilir. Şirket, içeriklerin nasıl inceleneceği veya ödemelerin dönemlik mi yoksa içerik başına mı yapılacağı hakkında spesifik bilgiler vermese de ödemelerin dönemlik olarak yapılması bekleniyor.

YouTube Shorts Son Üç Yılda 30 Milyar Dolar Ödeme Yaptığını Açıkladı

100 milyar dolarlık fonun tanıtıldığı açıklamada, YouTube’un son üç yılda tüm içerik üreticilerine 30 milyar doların üzerinde ödeme yaptığı açıklandı. Ardından, YouTube Shorts için oluşturulan bu fonun, sonraki dönemlerde uzun vadeli bir kazanç modeline dönmesinin beklendiği söylendi.

Açıklanan fonun yanı sıra, YouTube uygulamasındaki Shorts oynatıcısının daha geniş tutulacağı ve videolarda reklam gösterilmeye başlanacağı açıklandı. Henüz reklamların nasıl görüneceği belli olmasa da kullanıcılardan ve içerik üreticilerinden gelen geri dönüşler sayesinde reklam gösterimlerinde değişiklikler yapılacak.

YouTube, TikTok karşısında rekabet gösteren tek şirket değildir. TikTok’un önü alınamayan büyümesinin ardından Snapchat Spotlight bölümünü ve Instagram da Reels bölümünü tanıttı. YouTube, Instagram ve Snapchat gibi şirketler, TikTok rakibi olan bu uygulamaları üzerinden içerik üreticilerine belli miktarlarda ücret ödeyerek TikTok’un önüne geçmeyi hedefliyor.

TikTok Hala Lider Konumda Yer Alıyor

Tüm çabalara rağmen, TikTok hala lider konumda yer alıyor. Önümüzdeki üç yıl içerisinde içerik üreticilerine vermek üzere hazırlanan fonun Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 milyar doların, küresel çapta ise 2 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Bu ücretlerin yanında YouTube’un açıkladığı 100 milyon dolar oldukça az görünse de ileriki dönemlerde rakiplerinin önüne geçmek için şirketin nasıl bir yol izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Youtube Kanalımız : https://www.youtube.com/cipies