Yazılım Mühendisliği Nedir ? Ne İş Yapar ? Maaşları Ne Kadar ?

yazılım mühendisliği
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım mühendisliği, proje geliştirme, planlama, analizi ve projenin test edilmesi sürecinde aktif olarak rol oynayan mühendislik dalıdır. Yazılım ile ilgilenen kişilerin 4 yıl boyunca lisans eğitimi gördükten sonra yazılım mühendisi ünvanına sahip olmaktadır. Yazılım mühendisliği bölümünde, bilgisayar ve donanımdan ziyade yazılım ağırlıklı derslere yer verilir. Yazılım mühendisliği mezunu olan bir kişiden beklenenler şunlardır;

 • Analitik düşünme yeteneği ile problemlere çözüm üretebilme kabiliyeti
 • Bir projeyi sıfırdan planlama ve geliştirme yetkinliği
 • Güçlü iletişim kabiliyeti ve yaratıcı düşünce
 • İyi seviyede İngilizce konuşma, anlama ve yazma
 • Eğitim süresince öğrendiği yazılım ve programlama dillerinden birinde yoğunlaşmış olması

Yazılım Mühendisliği Dersleri

Yazılım mühendisliği dersleri, öğrencilere yalnızca yazılım ve kodlama bilgisin değil aynı zamanda analitik düşünce, iletişimi güçlendirme, kişisel haklarını bilme ve matematiksel anlamda geliştirmeyi de sağlamaktadır. Temel dersler genel olarak hazırlık, 1. sınıf ve 2. sınıfta görülür. Daha sonrasında mesleki derslere yoğunlaşılır. Yazılım mühendisliği derslerine örnek olarak;

 • Fizik
 • Matematik
 • İngilizce
 • Algoritma ve Programlama
 • Yazılım Mühendisliğine Giriş
 • Lineer Cebir
 • Diferansiyel Denklemler
 • Veri Yapıları
 • İşletim Sistemleri
 • Web Tasarımı ve Programlama
 • Girişimcilik
 • Ağ Programlama
 • Veritabanı Tasarımı ve Yönetimi gösterilebilir.

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendisi maaşı birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. İş tecrübesi, işi hakkındaki yetkinlik seviyesi, çalıştığı firma, özel veya kamuda çalışacak olması, kariyeri, yabancı dil bilgisi, çalışacağı lokasyon gibi faktörler maaşı ciddi oranda etkilemektedir. Fakat yinede bir genelleme yapılacak olursa ortalama maaşlar şu şekilde listelenebilir;

Yeni Mezun Yazılım Mühendisi Maaşları

Yeni mezun olmuş yazılım mühendisi maaş anlamında büyük bir beklentiye sahip olmamalıdır. Yeni mezun yazılım mühendislerinin ilk dikkat etmesi gereken kendilerini ve kariyer geçmişlerini geliştirmesidir.  Yeni mezun yazılım mühendisi maaşı özel sektörde başlangıç olarak 4.000 TL ile 5.500 TL aralığında başlamaktadır. Bu başlangıç seviyesi kişisel yetkinliğinize göre artabileceği gibi azaladabilir. Fakat TMMOB tarafından belirlenen asgari mühendis brüt ücreti 5.750 TL olduğu için brüt maaş bu sayının altına düşemez. Kamuda ise başlangıç olarak minimum 5.550 TL ücret almaktadırlar.

Tecrübeli Yazılım Mühendisliği Maaşları

Tecrübeli yazılım mühendisleri, eğer tecrübesini doğru kullandıysa kendisine katkıda bulunmuş, bir veya birçok alanda uzmanlaşmış olmaktadırlar. Buna bağlı olarak tecrübeli yazılım mühendisinin maaşları ciddi oranda artış göstermektedir. Özel sektörde 5 yıl ve üzeri tecrübeye sahip bir yazılım mühendisi 8.000 TL civarında maaş alacaktır. Bu tecrübe 10 yıl ve üzerine çıktığında ise minimum 11.000 TL civarı kazançlar elde edilebilir.

Kamuda ise 5 yıllık tecrübe sahibi yazılım mühendisi yaklaşık 7.000 TL, 10 yıllık tecrübe sahibi yazılım mühendisi ise yaklaşık 12.000 TL kazanacaktır. Tabii ki başta da belirttiğimiz gibi bu ücretler tamamen ortalama maaşlar baz alınarak yazılmıştır. Maaşın verilen miktarların üstünde veya altında olma durumu mevcuttur.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisi olmak için, üniversitelerin mühendislik fakültesinde bulunan yazılım mühendisliği lisans programını tamamlamanız gerekmektedir. Lisans programı 4 yıl ve bazı üniversitelerde hazırlık ile 5 yılda tamamlanmaktadır. Bu süreç içinde toplamda 240 AKTS yani 150 kredilik dersin başarılı bir şekilde geçilmiş olması gerekmektedir.

Bunun haricinde 2. sınıf yaz tatili ve 3. sınıfın yaz tatilinde 20 iş günü yaz stajı, 4. sınıfın ise tamamen bir dönem stajın başarılı olarak bitirilmesi zorunludur. Tüm bu eğitim ve staj süreci bittikten sonra yazılım mühendisliği diplomasına sahip olunmaktadır. Bu süreçten sonra yazılım mühendisi olarak firma ve kurumlara başvuru yapılabilir.

Mekatronik Mühendisliği, alanı içinde yazılım mühendisi gibi yüksek teknoloji uygulamalarında ve modern iş dünyasında hayati bir bilim dalıdır. Her gün kullandığımız bilgisayarlar, bankacılık sistemleri, telefonlar, tıbbi ve teşhis cihazları, enerji sistemleri, tasarım ve imalat uygulamaları, yazılımlar olmadan önemli işlevlerini yerine getiremezler.

Yazılım mühendisleri, kullanıcı gereksinimleri, maliyet kısıtlamaları, teknik ve ekonomik fizibilite, güvenilirlik, bakım ve onarım kolaylığı, ürün kalitesi ve zamanında teslimat gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, en etkili yazılımı geliştirmekten sorumludur. mühendislik bilimi. Bunun için çok güçlü bir teknolojik ve mühendislik altyapısı elde etmenin yanı sıra önemli projelerin gerçekleştirilebilmesi için iletişim ve yönetim becerilerinin üst düzeyde olması gerekmektedir.

Yazılım Mühendisliği Program İçeriği

Yazılım Mühendisi Lisans Programı (İngilizce), bilgisayar bilimi ve mühendisliği ilkelerini uygulayacak mühendisler ile büyük ölçekli yazılım projeleri ve uygulamalarının tasarlanmasını öngörüyor. Bu uzmanlıklar sayesinde yazılım mühendisliği programlarının eğitimde disiplinler arası bir yaklaşıma sahip olması beklenmektedir. Bu bağlamda, Yazılım Mühendisliği Bölümü mezunlarının sektörde aranan mühendisler olmasını sağlamak için bilgisayar bilimi ve mühendisliğinin uzmanlık, bilgi ve tecrübesi ile matematik, iktisat, işletme ve sosyal bilimlerin birleşimiyle bir müfredat oluşturulmuştur .

Yazılım Mühendisi Lisans Programı (İngilizce), yazılımların tasarımı, projelendirilmesi, geliştirilmesi, üretilmesi, işletilmesi ve bakımı ile ilgili dersler vermeyi amaçlamaktadır. Üretim odaklı planlama, yönetim, destek ve eğitim faaliyetlerinin de programımızda önemli bir yeri vardır. Öncelikle matematik, temel bilimler ve temel mühendislik alanlarında güçlü bir altyapı oluşturmayı amaçlamaktadır. Programımızın temel amacı, yazılım alanındaki mühendislik problemlerini belirleyip tanımlayarak ve ilgili disiplinlerde analitik düşünerek çözebilmeyi öğretmektir.

Yazılım Mühendisliği Bölümü Yeni Mezunları İçin İş Olanakları

Bölümümüzün en önemli vizyonu, programdan mezun olan öğrencilerin günlük mühendislik uygulamaları için gerekli olan teknikleri, yazılımları ve modern iletişim araçlarını etkin bir şekilde kullanabilmeleri ve çok disiplinli alanlarda çalışma kapasitesine erişebilmeleridir. Fakültemizdeki çeşitli bölümlerden yararlanarak.

Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın : https://www.youtube.com/cipies