Xiaomi Hoparlör Temizleme (Tüm Modeller İçin)

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Xiaomi, özelleştirilebilirliği ve ek özellikleri ile, birçok kişice tercih edilen bir akıllı telefon firması. Xiaomi’nin özel işletim sistemi olan MIUI’ın 11. sürümü ile eklenen bu özellik ile birlikte, cihazın hoparlörlerini temizleyebilirsiniz. Bu araç, MIUI 11’e sahip birçok cihazda bulunmakta.

Her zaman ve her yerde yanımızda bulundurduğumuz cihazlarımız, kullanıldıkça yıpranabiliyor ve bakım isteyebiliyor. Cihaz hoparlörüne toz veya su damlacığı kaçması, birçok kullanıcının başına gelen bir durum. Hoparlörün tıkanması da, ses bozukluğu ve sesin azalmasına neden olabiliyor.

Cihazınızın hoparlörünü güvenli bir şekilde temizleyebilmek için, ihtiyacınız olduğunda ve isterseniz de belirli aralıklarla, bu aracı kullanabilirsiniz. Uygulama, yüksek frekansı bir ses dosyası yürüterek hoparlörü temizlemenize yardımcı oluyor.

Xiaomi Hoparlör Temizleme Nasıl Yapılır?

Varsayılan olarak desteklenen cihazlar için sırasıyla:

  1. Ayarlar menüsüne giriş yapın.
  2. Biraz aşağı kaydırın ve Ek Ayarlar‘a tıklayın.
  3. Açılan sayfada “Hoparlörü Temizle” menüsüne tıklayın. Eğer böyle bir şey yoksa, aşağıdaki ikinci yöntemi kullanın.
  4. Telefonun sesini açın ve sesi maksimum seviyeye çıkartın.
  5. Hoparlörü Temizle” seçeneğini aktifleştirin.
  6. Yaklaşık 30 saniye bekledikten sonra, uyarını penceresini kapatın.

Hoparlörü Temizle seçeneğinin bulunmadığı cihazlarda:

1- Activity Launcher uygulamasını Google Play Store’dan cihazınıza yükleyin.

Google Play'den İndirin

2- Uygulamayı açın ve yukarıdaki arama çubuğuna “speaker” yazın.

Xiaomi Hoparlör Temizleme - Activity Launcher

3-com. android.settings.Settings$SpeakerSettingsActivity” yazan yere tıklayın.

4-Hoparlörü Temizle” sayfası açıldıktan sonra, telefonun sesini açın ve daha etkili sonuç alabilmek için, sesi en yüksek dereceye çıkartın.

5- Hoparlörü Temizle seçeneğini etkinleştirin ve ses çalmaya başladıktan sonra, cihazınızı dik konumdayken sağa-sola hafifçe, yaklaşık 30 saniye boyunca sallayın.


Bu işlemi uyguladıktan sonra, hoparlörünüz daha temiz ve bazı parçacıklardan arındırılmış olacak; bu da size, daha yüksek ve daha kaliteli bir ses deneyimi yaşatacak. Bu aracı, belirli aralıklarla kullanabilirsiniz. Eğer tek seferlik kullanmanız gerekiyorsa, işlemleri uyguladıktan sonra Activity Launcher uygulamasını kaldırabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar almak için, işlem esnası da cihazınızı hafifçe sallamayı unutmayın.

Bu araç, hoparlörünüzü temizledi mi veya daha yüksek ses almanızı sağladı mı? Siz ne dersiniz? Aldığınız sonucu, yorum olarak diğer Xiaomi kullanıcıları ile paylaşmayı unutmayın.