WordPress En İyi Cache Eklentileri 2021

Wordpress Cache
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

WordPress web sitesi eklentilerinden biri olan Cache eklentileri, web sayfaların hızlı bir şekilde yüklenmesine önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu nedenle WordPress web sayfaları kullananların bu duruma özen göstermeleri gerekmektedir. Bu eklentileri kullanarak web sayfalarını hızlı bir hale getirmek Google için de çok önemlidir. Çünkü internet kullanıcısı arama gerçekleştirdiği konu ile ilgili bir web sitesini ziyaret ettiğinde eğer sayfa açılmıyorsa vazgeçecek diğer web sitelerine yönelecektir.

Bu durum genelde 2-3 saniyelik bir zaman diliminde gerçekleşecektir. Yani kullanıcılar 2-3 saniye içerisinde farklı web sitelerine yönelecektir. Bu durum da zamanla Google sıralamasını etkileyecek ve web sitesi alt sıralara gerileyecektir. Kullanıcılar hem ziyaretçi sayısını düşürmemek hem de Google’de geri planda yer almamak için Cache eklentilerini kullanarak sayfalarının kullanıcı trafiğini koruyarak artırabilirler.

En İyi WordPress Cache Eklentileri

Word Press web sitelerinin Seo’sunu geliştirmek ve ziyaretçi deneyimlerini iyileştirmek isteyen kullanıcılar için geliştirmiş çeşitli Cache eklentisi mevcuttur. Bu eklentiler sayesinde web sitelerinin hızları artacak ve Google gibi arama motorlarında web sitesi üst sıralarda yer alacaktır. En iyi wordpresscache eklentileri şunlardır;

Comet Cache

Bu eklentinin kurulumu ve etkileşimi oldukça kolaydır. Comet eklentisinin ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. Diğer eklentiler ile karşılaştırıldığında 13 gibi bir oranda web sitesinin hızını artırdığı bilinmektedir. Comet kullanıcıları, otomatik bellek oluşturma ve Gzip sıkıştırma gibi pek çok özelliği de kullanabilmektedir. Fakat daha profesyonel özellikler kullanmak isteyenler bu eklentinin premium versiyonunu satın alabilirler.

WP Rocket

WP Rocket

WP Rocket

Kurulumu ve kullanımı çok kolay olan bu eklenti ücretli eklentilerden biridir. WP Rocket eklentisi büyük küçük web sitesi ayırt etmeden her zaman en iyi performansı sergilemektedir. Kullanıcıların ayrıca bu eklentiyi kullanmak için herhangi bir kodlama yeteneğine ihtiyacı yoktur. Bu nedenle bu eklentiyi yoğunlukla kodlama bilmeyen kullanıcılar tercih etmektedir. Eklentinin kullanıcılara sunduğu özellikler ise; HTML, CSS ve JavaScript dosyaların birleştirme ve sıkıştırma işlemi yapar. Google yazı tipini rahatlıkla optimize etmektedir. Cloudflare birleşenine uyum sağlamakta ve sorunsuz çalışmaktadır. Bu eklenti web sitelerinin hızını 0,09 oranında arttırmaktadır.

Wp Super Cache

En çok tercih edilen eklentilerden biri olan Wp Super Cache, sahip olduğu gelişmiş özellikler sayesinde web sitelerinin en iyi performansı göstermesine büyük katkı sağlamaktadır. Bu eklenti GTmetrix testlerinden olumlu sonuç almıştır. Yükleme süresini ise 0,85 saniye azaltmıştır. Pingdom testinde ise web sitelerinin yükleme hızını 1,03 saniye azalmaktadır. Bu eklenti ayrıca Cache Sitelerini durdurmaktadır. Gzip sıkıştırma, CDN desteği, sayfaları önbelleğe alma gibi çeşitli özelliklere sahiptir.

WP Fastest Cache

Türk geliştirici tarafından tasarlanan WP Fastest eklentisi, ara yüzünde Türkçe dil seçeneği bulunan yüksek performanslı bir eklentidir. Bu eklenti web sitesinin ziyaretçi sayısının fazla olması nedeniyle yavaşlaması durumuna çözüm getirmektedir. Kolay kullanıma sahip olan bu eklenti de kullanıcı, htaccess ile ilgili bir değişiklik yapmak zorunda değildir. Hız testlerinde ise web sitelerini hızlandırıcı etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu eklenti ayrıca JS ve CSS dosyalarının boyutunu sıkıştır, küçültür ve optimize eder. Web sitelerini oturum açarak kullanan ziyaretçiler için de önbellek seçeneği aktifleştirilmekte ve devre dışı bırakılmaktadır. CDN seçenekleriyle de Cloudflare entegresi yapmaktadır.

LiteSpeed Cache

Kendini sürekli güncelleyerek geliştiren eklentilerden biri olan LiteSpeed Cache, yüksek performans gösteren kapsamlı bir eklentidir. Ücretsiz olan bu eklenti en çok tercih edilen eklentilerdendir. Bu eklenti kullanıcılarına; veri tabanını temizleme, görsel sıkıştırma gibi pek çok özellik sunmaktadır.

W3 Total Cache

En eski eklentilerden biri olan W3 Total Cache, 3-4 ayda bir kendini güncelleyebilen ve ücretsiz olan kolay kullanıma sahip bir eklentidir. Bu eklenti öncelikle site hataları için kontrol mekanizmaları kullanılması gerektiğini söylemektedir. Oldukça popüler olan bu eklenti, CSS ve Java Scrip optimizasyonu hızlandırılmış mobil sayfalarını bulmakta ve veri tabanının önbelleğe alınmasını sağlamaktadır. Ayrıca gelişmiş CDN seçeneği ile Cloudflare desteği sağlamaktadır.

WordPress Cache Eklentisinin Önemi

Cache eklentileri dinamik sorgulamaları statik bir hale getirerek web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu eklentiler, html formatında dosyalar oluşturarak veri tabanının ve sunucunun yükünü hafifletir. Bu sayede de RAM, CPU gibi hosting bazlı yetersizliklerin önüne geçilmiş olacaktır. Kullanıcılar ise kurdukları eklentileri Google PageSpeed Insights, GTmetrix ve Pingdom’da test edebilir olmaktadır.