Uzay Seyahati Yapmayı Planlayan Mega Şirketler

Uzay Yolculuğu Yapacak Şirketler
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Teknoloji geliştikçe eskiden hayal olan uzay seyahati düşünülmekten çok hayata geçirilmeye başlandı. Eskiden sorulan “başka gezegenlerde yaşam var mı?” sorusu sorulurken artık “tatile uzaya mı gitsek?” diye düşünülmeye başlandı. Ay’a ayak basıldığından itibaren çeşitli ülkelerden Ay’a ve diğer gezegenlere çeşitli ulaşım denemelerinde bulunuluyor. NASA gibi ulusal ajanslar ve ESA gibi kıta ajansları uzay araştırmalarını sürdürüyor. ABD uzay ajansı NASA, uzay turizmine başlamaya karar verdi.

NASA tarafından yapılan yazılı açıklamada Uluslar Arası Uzay İstasyonunun 2020’nin başından itibaren turizme açılacağı duyuruldu. Yılda en fazla iki özel seyahat yapılabilecek. Uzay İstasyonu’na gidebilmek için başvuranların NASA’nın belirlediği tıbbi standartlara uygun olması ve özel eğitimleri geçmesi gerekecek. İstasyonda kalacak turistlerin günlük ihtiyaç masrafları 35 bir dolar olacak.

Blue Origin

Merkezi Washington’da bulunuyor. Şirket 2000 yılında havacılık ve uzayda araştırma yapmak üzere kurulmuştur. Firma 15 metre küp kapasitesi bulunan uzay aracı ile 6 kişiyi dünyadan 100 kilometre uzaktaki Karman Çizgisine götürmeyi hedefliyor. Yolcular bir süreliğine yerçekimsiz ortamı ve Dünya’nın inanılmaz manzarasını deneyimleyecekler. Araç geri dönüşte paraşütlerle yumuşak bir iniş yapmaya izin verecek. Uzmanların görüşüne göre 10 dakikalık seyahat için 200 bin dolar fiyat biçilebilir.

Karman Çizgisi Nedir?

Deniz seviyesinden 100 kilometre kadar yukarda bulunur. Dünya atmosferi ile uzay arasındaki sınır olarak kabul edilen hayali bir hattır.

Virgin Galactic

Şirket, uzay yolculuğu düzenleyip ticari gelir etmek için kurulmuştur. Merkezi ise Kaliforniya. Yolculuğa özel tasarımlı bir uçak olan WhiteKnightTwo ile çıkılacak. Uçağın altına takılı VSS Unity isimli araç ile çıkılacak. Uçak 15 kilometre yüksekliğe geldiğinde VSS Unity  uçaktan ayrılarak yolcuları atmosfer sınırına taşıyacak. Yeryüzüne dönmesini kolaylaştırmak için hybrid motor kullanıldı. Fiyat 250 bin dolar olarak belirlendi ve daha şimdiden 700’den fazla kişi depozito yatırdı.

Uzaya Yolculuk

Uzaya Yolculuk

Orion Span

Merkezi Kaliforniya da bulunan bir havacılık ve uzay şirketi. Orion Span şirketi insanlara uzayı çıkmayı değil uzayda 1 hafta geçirme vaadinde bulunuyor. 2022’de Aurora Station adlı bir uzay otel açmayı planlıyor. Bu otelde dört misafir ve iki ekip üyesinin 13 metreye 4 metrelik bir modülde yaşamaları planlanıyor. Bedeli ise dokuz buçuk milyon dolar. Kayıt için 80 bin dolar depozito şart!

Space X

Space X, merkezi Kaliforniya bulunan Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi olup amacı yolcularını dev bir rokete koyarak uzay yörüngesine fırlatmaktır. Alışılmışın dışında projeler üreten Space X firması, 2 yolcu kapasiteli bir uzay modülüyle Dünya’nın uydusu olan Ay’ın etrafında bir tur atıp gezegene geri dönmeyi planlıyor. Fiyatı ise henüz belli değil.

Space Adventures

Dünyanın ilk uzay turistleri olan iş adamı Dennis Tito ve iş adamı Cirque du Soleil sayesinde Uluslar arası Uzay İstasyonu’na gidebilmişti. Fakat Space Adventures ‘in 6 aylık eğitim programı oldukça zor olduğundan kimse cesaret edip katılmıyor. Bu yüzden henüz katılanların tecrübeleri sorulup bilgi alınamıyor. Ama firma çalışmalarına devam edip yakın zamanda bir Ay seyahat programı sunmak için canla başla çalışıyor. Dennis Toto’nun uzay seyahati için 20 milyon dolar ödediği bilinmekte. Tabi paranızın olması yeterli değil eğer şartlarınız uygun olmaz ise yolculuğa çıkamıyorsunuz.