Twitter Güvenlik Ve Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır? (Tam Koruma)

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Twitter hesabınızın ve özel bilgilerinizin güvende olmasını istiyorsanız, bazı ayarları gözden geçirmeniz gerekiyor. Günümüzde, fikirlerimizden, yediklerimize kadar her şeyi sosyal medyada paylaşıyoruz. Bu, insanlarla etkileşimde kalmak ve daha fazla insana ulaşabilmek için çok kolay ve mükemmel bir araç ama çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor.

Şunu bilmemiz gerekiyor: İnternetteki hiçbir şey, tamamen yok edilemez. İnternette bir şey paylaştığınızda, sonsuza kadar internette kalır. Dünyadaki toplam 195 ülkenin vatandaşı da olsanız, her bir ülkenin mahkemesine başvursanız veya Twitter’ın CEO’su da olsanız, attığınız bir tweet’i tamamen yok etmeniz imkânsıza yakın.

Bu nedenle, internette paylaştığınız her şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Nasıl ki otomobiller de mükemmel bir araçsa ama yalnızca kullanma ehliyetinin olması şart ise, internet de öyle bir hâl aldı. Dijital çağda, bilgilerinizi nasıl güvende tutacağınızı, temel seviyede olsa da bilmeniz gerekiyor. En azından, bir uygulama yüklediğiniz zaman, gizlilik ve güvenlik ayarlarına mutlaka göz atın. Bu yazımızda, Twitter’daki o ayarlara, detaylıca göz atacağız.

Twitter Hesap Güvenliği Ayarları

E-posta Güvenliği

Twitter hesabınızın güvenli olabilmesi için, öncelikle kullandığınız e-postanın güvenli olması gerekiyor. Bu adımı es geçerseniz, diğer adımların pek anlamı kalmıyor.

• E-postanızı yalnızca siz kullanın.

• E-posta adresinizi her yerde, her web sitesi ile paylaşmayın. Bir kez girip, bir daha uğramayacağınız veya güvenli olmadığını düşündüğünüz web sitelerinde, geçici (temp.) mail kullanın.

• Karmaşık bir şifresi olsun.

• İki adımlı doğrulamayı mutlaka kullanın.

• Size ait olmayan cihazlarda veya herkese açık Wi-Fi ağlarında e-postanıza giriş yapmamaya gayret edin.

Şifre Güvenliği

Şifrenizin güvenli olması, kilit noktalardan bir tanesi. Şifreleriniz güvenli olmalı, benzersiz olmalı ve güvenli bir şekilde saklanmalı.

A’dan Z’ye güvenli bir şifre oluşturmak istiyorsanız, Güvenli Şifre Nedir Ve Nasıl Oluşturulur? (6 Adımda) adlı makalemizi okuyun ve daha sonra tekrar dönün.

Şifre Sıfırlama Koruması

Twitter Şifre Sıfırlama Koruması

Twitter ayarlarına girin. Ardından, Hesap > Güvenlik > Şifre sıfırlama koruması seçeneğini işaretleyin.

Böylece, şifrenizin sıfırlamadan önce, e-posta veya telefon numarası ile bir doğrulama yapılması gerekecek.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (İki Adımlı Doğrulama)

Twitter İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

İki adımlı doğrulama, yalnızca Twitter için değil, destekleyen her web sitesi ve uygulama için bir güvenlik standartı olmuş durumda.

Buradaki amaç, şifrenizi doğru girdikten sonra telefonunuza gelecek bir kod veya Google Authenticator gibi uygulamalarda oluşturulan süreli kodlar ile, şifreniz çalınsa bile, hesabınızı güvende tutabilmek.

İki faktörlü kimlik doğrulamasını açmak için: Twitter Ayarları > Hesap > Güvenlik > İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

UYARI: SMS (Metin Mesajı) ile iki adımlı doğrulama daha kolay olsa da, her zaman güvenli olmayabiliyor. Gazeteci Murat Ağırel’in Twitter hesabı, iki adımlı doğrulama açık olmasına rağmen çalınabilmişti çünkü SMS ile doğrulama kullanıyordu. Kısacası, size gelen SMS’ler de okunabiliyor. Özellikle Türkiye’de, böyle şeyler daha kolay yapılabiliyor, özellikle de doğruları söylüyorsanız.

Kimlik doğrulama uygulaması kullanmanız, çok daha güvenli olacaktır. Bunun için, Google Authenticator gibi uygulamalar kullanabilirsiniz. Yedek kodlarınızı güvenli bir şekilde not etmeyi unutmayın çünkü telefonunuzu sıfılarsanız veya uygulamaya erişiminizi kaybederseniz, hesabınızı tekrar alabilmek mümkün olmayabilir veya süreç çok uzun olabilir.

Twitter Hesabınıza Telefon Numaranızı Tanımlayın

Hesabınıza telefon numaranızı tanımlamak, olası bir durumda hesabınızı geri almanızı kolaylaştırabilir. Hesap ayaları kısmından, kendinize ait güncel bir telefon numarasını eklemeyi unutmayın.

Twitter Hesabına Bağlı Uygulamalar

Twitter Ayarları > Hesap > Uygulamalar ve oturumlar > Bağlı Uygulamalar sayfasından, hesabınıza bağlı olan, kullanmadığınız ve güvenmediğiniz uygulamaları kaldırın. Bu uygulamalar, e-posta adresiniz gibi özel bilgilerinize erişebilirler. Güvenmediğiniz, üçüncü taraf uygulamaları hesabınıza bağlamamanız, her zaman daha güvenli bir seçenektir.

Akfif Twitter Oturumları

Twitter Ayarları > Hesap > Uygulamalar ve oturumlar > Oturumlar sayfasına giriş yapın.

Burada, açık kalmış veya şu an aktif oturumlar (hesabınıza giriş yaptığınız cihaz, tarih ve yaklaşık konum) görünür. Hesabınızı başka yerde kullanmıyorsanız, “diğer tüm oturumlardan çıkış yap” butonuna tıklayın.

UYARI: Hesabınızı bir yerde açık unutmayın, mutlaka “çıkış yap” butonu ile çıkış yapın. Başka cihazlardan ve/veya ağlardan hesabınıza giriş yapmamaya çalışın. Mutlaka giriş yapmanız gerekiyorsa da, gizli sekmeyi kullanın. İmkânınız varsa da, ücretli bir VPN kullanarak giriş yapın.

Twitter Gizlilik Ayarları

Twitter’daki Doğum Tarihiniz

Twitter Doğum Tarihi

Doğum tarihiniz gibi özel bilgileri, herkesle paylaşmamalısınız. Doğum tarihinizi, hesabınızı olası bir doğrulama aşamasında kurtabilmek için doğru girin ancak herkesle paylaşmayın.

Profilinizi düzenleyerek, doğum tarihinizi gizleyin.

Tweetlerini Korumaya Al

Tweetlerini Korumaya Al

Gizlilik Ve Güvenlik Ayarları sayfasındaki Tweetlerini korumaya al seçeneğini aktifleştirirseniz, hesabınız gizli olacak. Tweetlerinizi, retweetlerinizi ve beğenilerinizi, yalnızca sizi takip eden kişiler görebilecek. Eğer bir kişiyi takipçiniz olmaktan çıkartmak istiyorsanız, onu engelleyip daha sonra engelini kaldırabilirsiniz. Böylece, artık sizi takip etmiyor olacak.

Direkt Mesajlar

Twitter Direkt Mesajlar

• Direkt mesaj almak istemiyorsanız, “Mesaj İsteği Al” seçeneğini kapatabilirsiniz.

• Okundu Bildirimlerini Göster seçeneğinizi kapatmanızı tavsiye ederim.

• Kalite Filtresi, sizi olası spam mesajlardan korumaya yaramaktadır.

Bulunabilirlik Ve Kişiler

Twitter - Bulunabilirlik Ve Kişiler

Buradaki seçeneklerin hepsini kapatmanızı tavsiye ederim.

Başkalarının seni e-posta adresinle bulabilmesine izin ver: E-posta adresinizi bilen bir kişi, hesabınızı bulabilir.

Başkalarının seni telefon numaranla bulabilmesine izin ver: Telefon numaranızı bilen bir kişi, hesabınızı bulabilir.

Adres Defterindeki Kişileri Eşitle: Açıklamada da belirtildiği gibi, kişiselleştirme amacıyla kullanılıyor. Kapatmanızı tavsiye ederim. Twitter’ın, rehberinizi bilmesine gerek yok. Bu ayar daha önce açıksa, “Tüm kişileri kaldır” butonuna tıklayarak kişilerinizi Twitter ile paylaşmayı kapatabilirsiniz.

Tam Konum

Twitter - Tam Konum

Tam konum, size daha uygun reklamları ve türlü içerikleri göstermek amacıyla kullanılan bir özellik. Tam konumunuzu, Google Maps gibi harita uygulamaları hariç, hiçbir uygulama ile paylaşmamalısınız.

Kişiselleştirme Ve Veri

Kişiselleştirme Ve Veri Seçenekleri

Kişiselleştirmeler, size daha alakalı reklamları göstermek amacıyla kullanılır. Bunun için, sizin ve cihazınız hakkında sürekli olarak veri toplar. Tüm seçenekleri ve hatta direk olarak “kişiselleştirme ve veri” seçeneği ile hepsini kolayca kapatabilirsiniz.

Bundan böyle, kişiselleştirilmiş reklamlar görmeyeceksiniz ve Twitter, sizin hakkınızda çok daha az bilgi toplayacak, bunları reklam verenler veya diğer üçüncü taraflar ile paylaşmayacak.

Bu makalede belirttiğimiz tüm ayarları uyguladıktan sonra:

– Hesabınız, eskisinden daha güvenli olacak.

– Twitter, sizin hakkınızda çok daha az bilgi toplayacak.

– Kişiselleştirilmiş reklamlardan ve türlü içeriklerden kurtulacaksınız.

– Çevrimiçi gizliliğinizi artırmiş olacaksınız.


Bu makaleyi beğendiyseniz, fikirlerinizi yorum olarak yazmayı ve hesabını güvene alması istediğiniz kişiler ile paylaşmayı unutmayın lütfen.