TikTok Bunu Yapmazsa, İki Gün Sonra Yasaklanacak!

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Raporlara göre, Çin’li ByteDance şirketine TikTok’un ABD girişimini satması ve yasaklanmaması için bir hafta daha süre verildi.

Başkan Donald Trump, 14 Ağustos’ta ByteDance’e, TikTok’un ABD’deki girişimi için uygun bir alıcı bulması gerektiğini veya ülkede bloke olması gerektiğini söyledi.

Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS), TikTok’un yasal sahibi ByteDance’e, bir anlaşmayı garantilemek için 4 Aralık’a kadar zamanı olduğunu söyledi.

Raporlara göre, ByteDance’e TikTok’un ABD’deki girişimini satması ve yasaklanmaması için bir hafta süre daha verildi.

Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS), TikTok’un Çinli ebeveyni ByteDance’e yaptığı açıklamada, bir anlaşmayı garantilemek için 4 Aralık’a kadar vakti olduğunu söyledi. Uzatma, 12 Kasım’da başlayan ilk sürenin 27 Kasım’a geri çekilmesinden sonra geliyor. Bir hazine sözcüsü, Financial Times ve BBC’ye, CFIUS’un yakın zamanda aldığı karara yönelik “Tiktok’u daha iyi incelemek için” uzatma verdiğini söyledi.

Başkan Donald Trump, 14 Ağustos’ta ByteDance’e 90 gün içinde TikTok’un ABD girişimi için uygun bir alıcı bulması gerektiğini yoksa ülkede bloke olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Trump, kısa video uygulamasının ulusal güvenlik riski oluşturduğunu söyleyerek o sırada bir CFIUS yönergesi imzaladı. TikTok, böyle bir risk oluşturduğunu defalarca reddetti. Yönerge, ByteDance hakkında “ByteDance’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde TikTok uygulamasını çalıştırmasını sağlamak veya desteklemek için nerede bulunursa bulunsun, her türlü maddi veya gayri maddi varlığı veya mülkü elden çıkarması gerektiğini” belirtiyor.

Walmart ve Oracle, aylardır potansiyel bir anlaşmayı tartışıyorlar ancak hiçbir şey gerçekleşmedi. Microsoft dahil diğer şirketler de TikTok’u satın almak için çeşitli noktalarda yarışıyordu. Bu ayın başlarında CNBC, TikTok’un haftalardır CFIUS ile anlamlı bir diyalog kurmadığını bildirdi. O zamanlar, TikTok’taki yöneticiler, ulusal güvenlik endişelerini gidermek için Oracle ile bir teknoloji ortaklığı tamamlamakla ilgileniyordu. Başkan seçilen Joe Biden, TikTok’un Çin mülkiyeti altındaki risk profiliyle o kadar ilgilenmiyor olsa bile.

ABD Hazinesi ve TikTok, CNBC’nin değerlendirme röportajına da henüz yanıt vermedi. İlerleyen günlerde nasıl gelişmelerle karşı karşıya kalacağımız büyük merak konusu.