Telefon Kulaklığı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Telefon Kulaklığı
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Telefon kulaklığı alırken dikkat edilecekler hem iyi bir ses kalitesi yakalamak hem de kulak sağlığımız için önemli. Telefon gündelik hayatın vazgeçilmezi ve onun en işlevsel aksesuarları arasında kulaklık başı çekiyor. Kulaklık kullanmak bazen daha iyi odaklanmamıza yardımcı oluyor, üstelik etraftakilerin rahatsız olmasını önlüyor. Hem kulaklıkla konuşmak, telefonu kulağımıza götürerek konuşmaktan daha az zararlı.

Telefon Kulaklığı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bunun için hangi amaç doğrultusunda kulaklık almak istediğinize karar vermelisiniz. Yoğun bir biçimde müzik dinliyorsanız ya da sık sık film izliyorsanız buna göre bir model bulmanız gerekir. Genelde oyun oynamayı tercih ediyorsanız sizin için oyuncu kulaklıkları idealdir.

Kulaklık Seçimi

Kulaklık Seçimi

Telefon kulaklığı alırken nelere dikkat edilmeli? diye merak edenlerin kulak içi/kulak üstü ayrımına da dikkat etmesi gerekiyor. Kulak üstü kulaklıklar daha yüksek ses seviyesi ve kalitesi sunuyor. Fakat büyük olduğu için görüntü açısından güzel durmuyor. Üstelik taşınması da zor olabiliyor ve fiyatı pahalı. Kulak içi telefon kulaklık modelleri ise ses izolasyonu konusunda daha avantajlı. Ancak bunlar kulak içine takıldığından rahatsızlık meydana getirebilir. Sık aralıklarla temizlenmezse kulak sağlığına olumsuz etkide bulunabilir. Hangisi kulak yapınıza uygun? Bunu deneyerek bulmalısınız.

Bluetooth kulaklıklar ise en kullanışlı telefon kulaklık çeşitleri arasında birinci. Bu modellerde kulaklık kablosu sizi kısıtlayamıyor. Uzun telefon görüşmeleri yapıyorsanız pil süresinin uzun olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yüksek performanslı müzik dinleme keyfi için gürültü önleyici donanıma ihtiyacınız var. Spor yaparken müzik dinlemek de isteyebilirsiniz. Bu da kulaklığı kulağınıza sabitlemenizi gerektirir. İşte Bluetooth kulaklıklar her ihtiyaca uygun şekilde tasarlanıyor. Apple markasına ait Airpods serisi modelleri bu konuda açık ara farkla önde.

Telefon Kulaklık Özellikleri

  • Telefon kulaklığı seçerken dikkat edilecekler konusunda frekans aralığı da önem taşıyor. Bu değer Hz cinsinden ifade ediliyor. Yüksek olması ses kalitesinin iyi olması anlamına geliyor.
  • DB yani ses hassasiyet seviyesi de 100-105 civarında olmalı.
  • Kablolu kulaklıkların kullanım imkânı daha sınırlı. Kablosuz kulaklıklar daha özgür kullanım fırsatı tanıyor. Kablo karmaşası ile uğraşmak istemiyorsanız kablosuz kulaklıklara yönelmelisiniz. Hem onu yanınızda daha kolay taşırsınız. Bildiğiniz gibi bu tarz kulaklıklar telefona bluetooth teknolojisi sayesinde bağlanıyor. Ancak böyle bir kulaklık alırken şarj süresini ve mesafe çekim kapasitesini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
  • Bir de bazı kulaklıklarda tuşlar bulunuyor. Telefon açma tuşu, ses ayarlama tuşları gibi. Yani bu, telefon kulaklığı alırken nelere dikkat edilmeli? sorusunun cevabında pek önem taşımıyor ama yine de işinize yarayabilir.
  • Sonuç olarak telefon kulaklığı seçimi yaparken bu özellikleri dikkate almalısınız. Fiyatı önemli fakat performansı daha çok önem taşıyor.