Telefon kendi kendine kapanıyor sorunu ve çözümü

Telefon kendi kendine kapanıyor sorunu
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Bu konuda siz değerli okurlarımız için telefon kendi kendine kapanıyor sorunu ve bu sorunun çözümünden bahsedeceğiz. Şimdiden iyi okumalar diliyoruz.

Günlük hayatımızın vazgeçilmez eşyalarından birisi de cep telefonları. Fakat telefonlarla uğraşırken bazı can sıkıcı problemlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. En sık karşılaştığımız problemlerden bir tanesi de telefonun kendi kendine kapanması olarak öne çıkıyor. Bu içerikte, Android ve iPhone’larda bu problemi çözmek için yapmanız gerekenlere yer vereceğiz.

Kullanıcılar, akıllı telefonlarda sık bir şekilde karşılaşılan bu sorunu çözmek için telefonlarını genellikle teknik servise gönderiyorlar. Aslına baktığımız zaman telefonu teknik servise göndermek, telefon sürekli kapanıyor sorununu çözmek için izlenebilecek en iyi yollardan bir tanesi denebilir. Fakat bu problem bazen oldukça basit bir şekilde çözülebilecek sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden, teknik servise gönderme yoluna gitmeden önce birkaç basit işlem uygulamayı denemek faydalı olacaktır.

Telefon Neden Kendi Kendine Açılıp Kapanır?

Telefon kendi kendine kapanıyor sorunu konumuzda ilk başlığımız telefonun neden kendi kendine açılıp kapandığı. Telefonların kendi kendine açılıp kapanmalarının nedenini merak ediyorsanız ilk bakmanız gereken şeylerden bir tanesi de sistem güncellemeleri olacaktır. Sistem güncellemeleri, telefonlarda yaşanan yazılımsal sorunlar konusunun en iyi çözümüdür. Bu sebeple, telefonların yazılım güncellemelerini yapmak oldukça önemlidir. Peki, yazılım güncellemesi nasıl yapılır? Şu adımları izleyerek, telefon güncellemelerini oldukça hızlı ve kolay bir şekilde yapmanız mümkündür;

Android telefonlarda sistem güncellemelerini yapmak için Ayarlar – Telefon Hakkında – Sistem Güncelleme yolunu takip etmeniz yeterli olacaktır. Bazı telefonlarda bu seçeneklerin isimleri farklılık gösterebilmektedir.

Bir diğer yapılması gereken güncelleme ise Play Store güncellemeleri olacaktır. Play Store’a giriş yapın ve ardından menü simgesine dokunun. Açılan sekmede ‘uygulamalarım ve oyunlar’ seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkacak olan ekranda uygulamalarınızın güncel olup olmadıklarını en doğru şekilde görebilirsiniz.

iOS işletim sisteminde telefon güncellemelerini yapmak için ise Ayarlar – Genel – Yazılım Güncelleme yolunu izlemek gerekmektedir.

Güncellemeler esnasında telefonun şarjının yeterli olduğundan emin olun. Güncelleme esnasında telefonun şarjının bitmesi gibi durumlar, çok daha ciddi problemler ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir.

Bilinmeyen Uygulamalardan Uzak Durun

Telefonlarda sık sık karşılaşılan hataların birçoğunun nedeni de bilinmeyen uygulamalar tarafından telefonlara yapılan müdahaleler olarak açıklanmaktadır. Telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamalara verilen erişim izinleri, uygulamaların donanımlara ve yazılımlara müdahale etmesine izin vermek anlamına gelmektedir. Android cihazlarda kapanma sorunun en büyük kaynaklarından birisi de arka planda çalışan uygulamalardır. Bu yüzden telefonlarınıza yükleyeceğiniz uygulamaların istediği izinlere bir göz atmanızda fayda var. Ayrıca, uygulama marketi dışında bir uygulamayı ya da oyunu telefonunuza yüklemekten de kaçınmanız gerekiyor. Telefonlarınızda yer alan kötü uygulamalardan kurtulmak için şu yolu izleyin;

Play Store uygulamasını açın ve Menü – Ayarlar – Uygulamalar yolunu takip edin. Burada karşınıza çıkacak olan ekranda telefonlarınızda yüklü olan uygulamalar listelenecektir. Böylelikle telefonunuza istemediğiniz bir uygulamanın yüklenip yüklenmediğini kontrol etmeniz mümkün olacaktır. Telefon kendiliğinden kapanıyor android sorunun bir diğer kaynağı da telefonun açık kalabilmesi için çalışması gereken uygulamaların bazılarının devre dışı bırakılmış olması olabilir. Devre dışı uygulamaları kontrol etmek için ve aktif hale getirmek için şu yolu izleyebilirsiniz;

Android telefonlarınızda uygulamalar için ayarlamalar yaparken yanlışlıkla bazı uygulamaları devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Telefonun çalışması için önemli olan uygulamaları devre dışı bırakmanız durumunda telefonların kendi kendine kapanması oldukça normal bir durum olacaktır. Android telefonlarda kapanma sorunu çözümü için devre dışı bırakılmış uygulamaları kontrol etmelisiniz.

Ayarlar ardından Uygulamalar yolunu takip edin. Uygulamalar sekmesinde yer alan ‘Devre Dışı’ seçeneğine dokunun. Buradan devre dışı uygulamaları görüntüleyebilir ve tekrardan aktif hale getirebilirsiniz. Google Play hizmetlerine dair uygulamalar ve sistem uygulamalarının devre dışı bırakılmış olması, bu tip sorunlarla karşılaşmanıza sebebiyet verecektir.

Telefon kendi kendine kapanıyor sorunu

Aşırı Isınma Telefonlarını Kapanmasına Neden Olabilir

Telefon kendi kendine kapanıyor sorunu için dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ısınma olmakta. Telefonda aşırı ısınma sorunu, telefonların kapanmasına yol açabilen bir sorun olarak bilinmektedir. Mobil cihazlarda, özellikle de oyun oynayan kişilerin en sık karşılaştığı sorunlardan birisi de telefonların aşırı ısınmasıdır. Ve neredeyse bütün akıllı telefonlar, aşırı ısınma durumunda kendi kendine kapanacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Telefonun kendi kendine kapanması ile telefonun içerisinde yer alan donanımlarda kalıcı bir hasarın önüne geçilmesi sağlanmış olur. Telefonların aşırı ısınması, özellikle de işlemci başta olmak üzere birçok donanıma zarar vermektedir. Bu yüzden aşırı ısınmalar sonucu telefonlar kapanır. Eğer telefonunuz aşırı ısınmadan dolayı kapanıyorsa, telefonun ısınmasına engel olacak bazı önlemler alabilirsiniz. Aşırı ısınma sorunun çözümü için yapabilecekleriniz ise şu şekildedir;

Telefonların ısınmasına neden olan en büyük şeylerden bir tanesi, mobil oyunların yüksek ayarlarda oynanmasıdır. Mobil oyun oynarken grafik ayarlarını düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın. Bu sayede hem ısınma sorunun önüne geçebilir hem de pil kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Eğer eş zamanlı olarak birden fazla uygulama açmanız gerekiyorsa, ekran parlaklığını mümkün olduğu kadar düşürmeye çalışın.

Batarya Temassızlığı Nedeniyle Telefonun Kapanması

Günümüzde yeni çıkan telefonlar artık gömülü pille geliyorlar. Fakat birkaç yıl öncesine kadar birçok telefon çıkartılabilir pil ile gelmekteydi. Bu yüzden birçok insan hala çıkartılabilir bataryalı telefonlar kullanıyorlar. Eğer telefon kendiliğinden kapanıyor sorunundan muzdarip haldeyseniz bataryayı da kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Bataryada herhangi bir gevşeme olup olmadığını kontrol edin. Eğer herhangi bir gevşeme varsa bataryanın altına kağıt parçası sıkıştırmak gibi yöntemlerle bu sorunu çözmeniz mümkün olacaktır.

Kendiliğinden kapanma sorunun önüne geçmek için izleyebileceğiniz yollardan birisi de cihazı fabrika ayarlarına döndürmek olacaktır. Fakat bu işlemi yapmadan önce rehber, galeri ve mesajların yedeğini almanız gerekiyor. Çünkü bu işlem esnasında telefonunuzda yer alan veriler silinecektir.

Bu yöntemler dışında telefonun güç düğmesinin basılı kalması ya da güç düğmesinin sıkışması da telefonun kapanmasına yol açabilir. Güç düğmesini de kontrol etmenizde fayda var. Telefon kasasının yamulması güç düğmesi üzerinden baskı oluşturabilmektedir. Diğer yandan güç düğmesinin içine su kaçmış olması da düğmenin fonksiyonuna zarar verebilmektedir.

Bütün Yöntemleri Denedim Ama Sorun Çözülmedi Ne Yapmam Gerekiyor?

Yukarıda yer verdiğimiz bütün yöntemleri denemiş olmanıza rağmen hala telefon kendiliğinden açılıp kapanıyorsa sizin yapabileceğiniz pek bir şey kalmamış demektir. Telefonunuzda yaşadığınız problemi çözmek için basit bir müdahaleden daha fazlasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda yaşanan problem genellikle donanımsal kaynaklı olmaktadır. Sorunun çözümü için profesyonel bir müdahaleye ihtiyaç duyulur.

Eğer bunları denemenize rağmen problem çözülmemişse başvuracağınız en iyi yol telefonu teknik servise göndermek olacaktır. Eğer telefonun garantisi devam ediyorsa, bu sorunun çözümü için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Fakat kullanıcı kaynaklı bir sorun olması durumunda ücret talep edilebilir.