Sanal Gerçeklik Teknolojisi Nedir? Toplum Üzerindeki Etkisi

Sanal Gerçeklik Teknolojisi
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Sanal Gerçeklik Teknolojisi İleride TV ve Bilgisayarların Yerini Alabilir mi?

Sanal gerçeklik teknolojisi, bireylerin beş duyu organının sanal bir dünyada gerçekten yaşadığını hissetmesini sağlayan fiziksel ve dijital elementlerinin bütününü ifade etmektedir. Günden güne hayatımızda yer edinmeyi başaran bu teknoloji, gelişen teknoloji ile birlikte sınırlarını genişlemektedir. Peki sanal gerçeklik teknolojisi ileride TV ve bilgisayarların yerini alabilir mi? Biz de yazımızda sanal gerçeklik hakkında genel bilgi vererek bu sorunun cevabını açıklamaya çalışacağız.

Sanal Gerçeklik Teknolojisi Nedir?

Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik teknolojisi, karmaşık alanların bilgisayar ile doğrudan bağlantı kurmasını sağlayan bir araçtır. Bu teknoloji gerçek ortamları birebir taklit etmektedir. Bu sistemler, yapay zekâ sayesinde inanılmaz gerçekçi dünyalar meydana getirmektedir. Bu sanal ortamlar başlarda bilgisayar ve konsol oyunları, görselleştirme gibi ifadeler için kullanılmaktaydı günümüzde ise sanal ortamlar için kullanılmaktadır. Bu teknoloji donanım özelliklere göre farklı olarak değerlendirilmektedir. Bağımsız sanal gerçeklik, bilgisayar tabanlı ve mobil tabanlı olmak üzere kategori edilmektedir. Bu sanal gerçekliğin en yaygın kullanımı araçlarıysa sanal gerçeklik gözlükleridir. Genel olarak sanal gerçekliğin kullanıldığı alanlar ise aşağıdaki gibidir.

  • Eğitim,
  • Savunma Sanayi,
  • Endüstri,
  • Sağlık,
  • Seyahat,
  • Oyun,
  • Kültür ve Turizm,
  • Eğlence gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Bu teknoloji yukarıda belirtilen alanların dışına taşmaktadır. Şu an yaşanan gelişmeler teknolojinin daha ileri noktalara taşınacağını söylese de bir kesim de bu durumun insanların sosyal ve kültürel yaşamlarını sonlandıracağını söylemektedir. Hatta bu durumun insanlığın sonu olacağını söyleyen kişilerde bulunmaktadır.

Sanal Gerçeklik Teknolojisinin Toplumlar Üzerindeki Etkisi

Filmlere ve dizilere konu olan sanal gerçeklik, günümüzde yapılan pek çok teknolojik çalışma sonucunda başarıya ulaşmıştır. Bahsedilen bu üç boyutlu bilgisayar teknolojisi, kullanıcılarına gelişmiş sanal ortamlar sunmaktadır. Hatta bu konuda gerçek yaşamı andıran pek çok çalışma gerçekleştirilmiştir. Bunlardan biri de Güney Kore’de gerçekleştirilmiştir. 2016 yılında kızın kaybeden  Jang Ji-sung isimli anne kızı ile sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde buluşmuştur. Güney Kore’de yapılan interaktif deneyim, görenleri duygulandırırken bir yandan da teknolojinin nasıl ilerlediğini gözler önüne sermiştir. Fakat bu durumun bir de toplum üzerindeki etkileri bulunmaktadır. Özellikle insan hayatında önemli olan değerlerin bu şekilde sanal bir ortam üzerinden gerçekleşmesi olumsuz psikolojik etkileri de beraberinde getirdiğini savunulmaktadır. Hatta insanların sanal gerçeklik teknolojisi birlikte hayatın olumsuz etkilerinden kurtulmak için yani sorunlarından kaçarak sanal dünyaya gizleneceğini öne süren uzmanlar bulunmaktadır.

Peki sanal gerçeklik teknolojisi ileride TV ve bilgisayarların yerini alabilir mi? Belki şu an bu sorunun cevabına büyük bir çoğunluk hayır dese de gelecekte bu konuyla alakalı yeni çalışmaların ne getireceğini tam olarak kestiremiyoruz. Bu konuda Kanadalı iletişim bilimci Marshall McLuhan, “Teknolojiler yalnızca insanların kullandığı icatlar değildir, insanları yeniden icat eden araçlardır” demektedir. Yani bu sistemle yetişen bir nesil TV veya bilgisayarı belki de sanal gerçekliğe bir alternatif olarak görmeyecektir. Şu an bile akıllı telefonlar TV ve bilgisayara olan ilgiyi günden güne azalmaktadır. Bu durumun bir de sanal gerçeklikle desteklenmesi zamanla TV ve bilgisayara olan ilgiyi daha da azaltacaktır.