Sanal Gerçeklik Nedir? (Virtual Reality-VR)

sanal gerçeklik nedir
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Sanal Gerçeklik Nedir? (Virtual Reality-VR)

Sanal gerçeklik nedir ?, tabiri hayatımıza hızla giren ve herkesi şaşkına çeviren yapay zeka teknolojisi olarak gösterilebilir. Herkes artık sanal gerçeklik gözlüklerini gördüğünde tanımaya ve araştırmaya başladı. Ancak hala bu tabirin tam olarak ne olduğunu bilmeyen çok sayıda kişi bulunuyor.

İnsanlara belirli bir alanda bulunma hissini yaşatan ve bilgisayar kaynaklı olan sistemler sanal gerçeklik olarak tabir edilmektedir. Özel gözlükler, eldivenler ve ekranlar ile birlikte insanlar için özel ortamlar oluşturulur. Kullanıcılar kendilerini tamamen bu alanda gibi hisseder ve ona göre tepkiler verirler.

Sanal gerçeklik birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. İlk olarak oyun sektörüne girişi büyük bir yankı uyandırmıştır. Birçok farklı meslek bu teknolojiyi avantaja çevirmeyi şimdiden başardı. Kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılan sanal gerçeklik ortamlarından bir tanesine katılıp bu harika deneyimi yaşayabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Ortamları Neler

Sanal Gerçeklik Ortamları Neler?

Kısmi Katılımlı Sanal Gerçeklik Ortamları

İnsanların gerçek dünya ile tam olarak bağlarını koparmadığı ve bazı duyu organları ile sanal dünyaya geçiş yaptığı ortamlardır. Gerçek dünya ile bağlantı tam olarak kopmadığından insanlar çok büyük tepkiler vermezler.
Sanal gerçeklik teknolojisi ile oluşturulan uçuş simülatörleri buna en iyi örnektir. Kişiler koltuğa oturduklarında sanal bir ortamda olmadıklarını hissedebilirler. Bazı tuşlar ve kollar da gerçektir. Sadece görüş sanal ortamda kurulur.

Tam Katılımlı Sanal Gerçeklik Ortamları

Bilgisayar destekli olarak hazırlanan sanal dünyaya tam olarak geçilen ortamlardır. Bu ortama geçişte insanların bütün duyuları kurulan ortamdan etkilenir. Hazırlanan alanlarda kokular dahi bu ortama uygun bir şekilde hazırlanmaktadır. Atılan her adımda sanal dünyadaki zeminin dokusu hissedilir. Sesler ve kokular kusursuz bir şekilde düzenlenmektedir.

Ortak Katılımlı Sanal Gerçeklik Ortamları

Birden fazla katılımcılın katılabildiği sanal gerçeklik ortamlarıdır. Özellikle eğitim alanında çok yüksek miktarda kullanımı söz konusu olmuştur. Tıp alanında bu teknoloji bolca kullanılır. Tek bir operasyon çok sayıda kişinin katılımı ile gerçekleşebilmektedir. Mimarlık alanında da bu teknoloji tercih edilir. Ortaya çıkarılan mimari yapılar insanlar tarafından gezilir. Bunun yanı sıra mimari yapıların nasıl inşa edileceği konusunda da insanlar gerekli eğitimleri bu teknoloji ile alırlar.

Kısmi Katılımlı Sanal Gerçeklik Ortamları

Sanal Gerçeklik Oyunları Nelerdir?

Sanal gerçeklik oyunları nelerdir özellikle sanal gerçeklik tasarımı, kullanıcıların bu deneyimi gerçek yaşayabilmesi için mükemmel olmalıdır. Aksi takdirde, oluşturulan zayıf gerçekçilik, kullanıcıların bu deneyimi tam olarak yaşayamamasına neden olacaktır. Son zamanlarda, bu alanın kokusu ve dokunuşu incelenmiştir. Yani düşünürsek, şu anda filmlerde ve TV şovlarında Gördüğümüz ve şaşırdığımız birçok olay günlük hayatımıza entegre olacaktır.
Teknik olarak sanal gerçeklik oyunları nelerdir? Düşünenler için bu, bireyin o bölgede olma hissini yaşamasını sağlamak için bilgisayar tabanlı üç boyutlu bir ortam kullanmak anlamına gelir.

Kullanılacak farklı çevresel cihazlar aracılığıyla sanal ortamda bulunur. Bunun için baretler, ekranlar veya gözlükler gibi farklı araçlar kullanılır. Kullanıcı alana girerse gerçeklikle bağlantısı kesilir ve sanal ortamda gerçeklik yaratılır. Bu deneyimi mükemmel bir şekilde yaşayabilmek için özellikle kullanılacak tasarımın iyi olması gerekir. Bu, belirli fiziksel unsurların ve sanal görüntülerin kullanılmasını gerektiren bir ortamdır. Kullanıcıların gerçek dünyadan tamamen kopmadan gerçeklik duygusunu deneyimlemelerini sağlar.

Sanal gerçeklik oyunları

Örnek olarak bir uçuş simülatörünü ele alalım, buna bilgisayar destekli gerçeklik ortamı denir. Hazırlanan ortamda kullanıcının tüm duyusal algıları çözülür. Katılımcıların tamamen kendi masraflarını karşılamaları için fırsatlar sağlar Bu, birden fazla katılımcının olduğu bir ortamdır. Bu şekilde birbirleriyle etkileşime girmelerine izin verecek şekilde hazırlanmış sanal bir evrendir. Özellikle tıp, mimarlık ve eğitim gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır.
Günümüzde yaygın olarak kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri, platformun oluşturulmasını kolaylaştırmaktadır.

Sanal gerçeklik oyunları nelerdir?

Gerçekliği video aracılığıyla yaşamak isteyen kişilerin tercihi budur. Farklı şekillerde hazırlanan gözlükler kullanıcı tercihlerini etkileyecektir. Teknolojinin gelişmesi nedeniyle sanal gerçeklik oyunları daha eğlenceli hale getirmek için ilk tercih haline gelmiştir. Uygulamayı bir kullanıcı olarak kullanarak, telefon ekranı gerçeğe uyarlanabilir. Teknik olarak konuşursak, sanal gerçeklik terimi, bireylerin kendilerini içine çekecekleri bilgisayardan türetilmiş bir 3D ortam için kullanılır. Kullanıcı, sanal ortama çeşitli çevresel cihazlar ile sağlanmaktadır. Kullanıcı o ortama girdiği andan itibaren gerçeklikten kopar ve sanal gerçeklik yaratma ortamında olma hissini tamamen hisseder.