Rusya’da Bir Sürücünün Donarak Yaşamını Yitirdiği Yol, Artık Google Haritalar Tarafından Önerilmiyor

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Rusya’nın en tehlikeli yollarından birinde yaşanan ve bir sürücünün yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan kaza sonrasında, Google Haritalar Hizmeti yolu önermeyi bıraktı. Kazanın yaşandığı yol “Kemikler Yolu” olarak biliniyor. Ayrıca kimse tarafından kullanılmayan bir yol olduğu da bilinenler arasında. 

Rusya’nın soğuğu ile meşhur olan doğu bölümünde, geçtiğimiz günlerde çok üzücü bir olay meydana geldi. Yakutsk şehrinden Magadan şehrine giden iki kişinin yolculukları sırasında arabaları bozuldu ve yolda kaldılar. Ne yazık ki kaldıkları yol kimse tarafından kullanılmayan bir yoldu. Bu nedenle arabaya ancak günler sonra ulaşılabildi.

Mucize eseri olarak arabadaki iki kişiden birine hayatını kaybetmeden önce ulaşıldı ve vakit kaybetmeden hastaneye götürülerek tedavisine başlandı. Fakat 18 yaşındaki genç ne yazık ki onun kadar şanslı değildi. Gencin cansız bedeni arabadan karlarla kaplı şekilde çıkarıldı. Arabalarının bozulduğu yer dünyanın en soğuk yerleşim alanlarından biri olan Oymyakon’un yakınıydı ve termometreler  -50 dereceyi gösteriyordu.

Bu olayın yaşanmasının ardından, Rusya’ da Google Haritalar Hizmeti’nin önerdiği yollar hakkında tartışma başladı. Çünkü Kemikler Yolu (Road of Bones) olarak bilinen yol, daha önce sürücülere Google Haritalar tarafından önerilen bir yoldu. Yakutsk ve Magadan arasındaki mesafeyi 3 saat kadar kısaltan yol, yine de uzun yıllardır kimse tarafından kullanılmayan bir yoldu. Özellikle de kış günlerinde yolun kullanılmıyor oluşu, daha büyük bir tehlikeye yol açıyordu. 

Google’ ın bu olayda herhangi bir etkisi olmasa da yine Google Haritalar üzerinden Rusya’daki bu ölümcül yolun önerilmesi durduruldu. Çok sayıda Rus kullanıcı yaşanan bu feci olayın ardından, Yandex’ in Google’dan daha iyi hizmet verdiğini ve daha sağla yerel bilgilere sahip olduğunu öne sürdü. Bu nedenle haritalar hizmeti için yalnızca Yandex kullanılmasını tavsiye etmeye başladılar.

Resmi adı Kolyma Otoyolu olan Kemikler Yolu‘nun, böylesine ürpertici bir isme sahip olmasının sebebi de en az ismi kadar korkutucu. Sovyet döneminde Sevvostlag çalışma kampında olan işçilerin zorla çalıştırılması ile inşa edilen yolun , inşası devam ederken binlerce işçi yaşamını yitirdi.