Qualcomm, Fotoğraf Deneyimini Bir Üst Seviyeye Çıkarıyor!

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Qualcomm, yapay zeka destekli yeni çipiyle akıllı telefonlarda fotoğraf deneyimini bir üst seviyeye çıkaracağını açıkladı.

Snapdragon 888 işlemcisi sayesinde Qualcomm, yapay zeka ile fotoğrafçılığın modern çağa bir adım daha yaklaşacağını açıkladı.

Yeni çip, amiral gemisi akıllı telefonların tümüne yüksek dinamik aralık görüntüleriyle 4K çözünürlükte üç eşzamanlı video akışını işlemesine olanak tanıyan üçüncü bir görüntü işleme modülü ekliyor. Qualcomm’un ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Judd Heape, fotoğraflar için çipin artık fotoğraf odağını ve parlaklığını daha iyi değerlendirmesine yönelik yapay zekayı kullanacağını açıkladı.

Qualcomm, şirketin yeni üst düzey işlemcisi 888’in Android telefonlarını Apple’ın iPhone’ları ile rekabet halinde tutma çabası olarak ve Snapdragon 888’i tanıtma etkinliğinin bir parçası olarak Çarşamba günü yeni çipin kamera yeteneklerini detaylandırdı.

Fotoğraf ve video çekmek, telefon kullanımının en önemli kısımlarından biridir. Aynı zamanda, telefon üreticilerinin yeni yeteneklerini gösterebilmelerinin en kolay yollarından biridir. Özellikle konu tüketicileri ikna etmek, aslında iki veya üç yıllık daha hizmet verebilen bir telefondan yeni bir telefona yükseltme yapmanın bir nedeni olduğuna ikna etmek olduğunda. Dolayısıyla, Qualcomm’un yeni fotoğraf ve video özelliklerine yatırım yapması ve ona ayrılan yapay zeka miktarını artırması mantıklı.

Snapdragon 888’in temel fotoğraf ve video çalışması, görüntü sinyali işlemcisi adı verilen bir modülde gerçekleşiyor. Qualcomm’un amiral gemisi telefon çipi daha önce bu tür iki modüle sahipti, ancak şimdi Spectra 580 olarak adlandırılan üç modülü var. Bu, 888 tarafından desteklenen telefonların aynı anda daha fazla şey yapmasına izin vererek işlem hattında saniyede 2.7 milyar piksel işleme yükselmesine olanak tanıyor.

Qualcomm telefon üretmiyor, ancak Samsung, LG Electronics ve Google gibi şirketler Qualcomm markasının çip çeşitlerini kullanıyor. 888’de gelen diğer iyileştirmelerin yanı sıra, pilleri çok çabuk yitirmeyen hızlı mobil veri aktarımı için yerleşik 5G ağ desteği de bulunuyor. Yeni çipin ne kadar hızlı olacağı henüz belli değil, ancak Apple’ın A serisi telefon işlemcileri, hız testlerinde yıllarca Qualcomm çiplerini geride bıraktı.