Ozon Terapi Nedir? Vücuda Etkileri ve Faydaları

Ozon Terapi
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Ozon Terapi Nedir?

Ozon terapi uygulamasından bahsetmeden önce ozon kelimesinin ne anlama geldiğini ifade etmekte fayda vardır. Ozon, Yunancada Tanrının nefesi anlamına gelmektedir. Ozonun etkileri, 1800’lü yıllarda keşfedilmek ile beraber yaşamımız için oldukça önemlidir. Ozon, yaşamımız ve sağlığımızın bizlere geri verilmesi sürecidir de denilebilmektedir. Bu anlamda ozon terapi, etkili ve güvenli bir bilimsel uygulama tekniğidir.

Ozon, yüksek enerji ile 3 atom moleküle çevrilmiş stabilitesi düşük moleküldür. Renksiz ve kendine has kokusu olan bu gaz, oda sıcaklığında 20 -30 dakika içerisinde oksijene dönüşmektedir. Medikal anlamda ozon nedir? Medikal anlamda kullanım amaçlı ozon, medikal oksijenden elde edilmektedir. Medikal ozon, saf oksijen ve saf ozon şeklinde kullanılmaktadır. Ozon terapi bağlamında eğitimli doktor, tıbbi endikasyonuna göre ve hastanın durumuna göre dozu ayarlamaktadır.

Ozon Terapinin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Ozon Terapi

Ozon Terapi

Ozon terapi, vücut üzerinde beyaz kan hücrelerinin meydana gelişini çoğaltarak fonksiyonları arttırır. Yani savunma hücreleri haline dönüşüp enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Buna ilaveten bakteri, virüsü ve mantarları öldürmektedir. Ayrıca en güçlü doğal dezenfektan olup atık bırakmayacak bir dezenfektan içeriğine sahiptir. Bunlara ek olarak eklenebilecek diğer etkileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra enfeksiyonlara karşı da direnci arttırmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini düzenleyici etkiye sahiptir.
 • Bağışıklık sisteminden kaynaklı hastalıkların tedavisinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
 • Aktif ve hızlı bir şekilde büyümekte olan kanserli hücrelerin yayılmasını engellemektedir.
 • Alyuvarların elastikiyetini arttırmaktadır. Böylece kılcal damarların geçişini de hızlandırmış olmaktadır.
 • Hücre içi solunumları hızlandırmaktadır. Yani hücrenin kaynağını görebilmesi açısından gerekli enerji kaynağını iletmektedir.
 • Detoks özelliği sayesinde vücudun kimyasal etkilerden temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Virüs, mantar ve bakterileri öldürerek en güçlü dezenfektan grubu içerisinde yer almaktadır.
 • Organların oksijenlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kan kıvamını azaltarak akışkan olmasını sağlamaktadır. Böylece damar duvarlarında var olan plakların yumuşamasını sağlayarak kan damarlarında var olan tıkaçların çözülmesini sağlar. Dolayısı ile dolaşımın düzenli olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Vücudumuzda ağrı kesici etkisi bulunmaktadır.
 • Tarım ilaç kalıntılarının yok edilmesini hızlandırmaktadır.

Ozon Terapi Yöntemleri Nelerdir?

Ozon terapi yöntemleri, 7 temelde uygulanabilmektedir. Bu yöntemleri sırası ile açıklayacak olursak;

 1. Minör Ozon yöntemi: Kişiden alınmış olan 2- 5 cc kan kas içerisine enjekte edilmektedir.
 2. Majör Ozon yöntemi: Sıklıkla kullanılan bu yöntemde, hastanın 50 -100 ml kanı alınmaktadır. Alınmış olan kan, dozu belirlenmiş olan ozan ile karıştırılarak tekrardan kişiye verilme sürecini kapsamaktadır.
 3. Vücut boşluklarına ozon gazının verilmesi yönteminde ise makat yolu ile kulak yoluna ve vajinal püskürtme yöntemi ile ozon verilmektedir.
 4. Torbalama yönteminde ise diyabetik yaralar vs. gibi zor kapanan yaraların tedavisinde kullanılmaktadır.
 5. Subkutan uygulama yönteminde; Belirlenmiş olan dozun ve hacim içerisindeki ozon gazının ince uçlu iğne yardımı ile cilt altına enjekte edilme sürecini kapsamaktadır.
 6. Ozonlanmış olan ürünlerin kullanılması esnasında ise ozonlu suyun, haricen sürülmesi şeklinde uygulanabilmektedir.
 7. Eklem içerisine verilen ozon gazı yöntemi: Eklem rahatsızlıklarında uygun olan iğneler ile ozon gazının eklem içerisine verilmesi ile uygulanan yöntemdir.

Ozon Terapi Yönteminin Faydaları Nelerdir?

Ozon terapi yönteminin ne gibi faydaları bulunmaktadır? Ozon terapi yönteminin vücut üzerinde pek çok yararı bulunmaktadır. Şöyle ki;

 • Stres hormonu diye adlandırılan adrenalin, depresyon gerginliğini giderme de etkindir.
 • Lenf ve kan sistemlerini düzenlemektedir.
 • Kronik yorgunlukları gidererek konsantrasyon bozukluklarını dengede tutmaktadır. Enzim-hormon üretimlerinin normale dönmesine yardımcı olmaktadır.
 • Beyin fonksiyonlarını iyileştirmek sureti ile hafızayı kuvvetlendirmektedir.
 • Kaslarda birikmiş olan toksini yok ederek kas esnekliğini arttırmaktadır.
 • Dokulara ve hücrelere giden kan dolaşımlarını arttırmaktadır.
 • Damarları yenileyerek tansiyonun kontrol altına alınmasını hedeflemektedir. Ayrıca deri kan dolaşımını arttırarak cilt yenilenmesini sağlamaktadır. Böylece daha yumuşak ve daha temiz bir cilt oluşumuna olanak sağlamaktadır.
 • Kronik yorgunlukların giderilmesinde etkilidir.

Ozon Terapinin Uygulandığı Hastalıklar Nelerdir?

Ozon terapi yöntemi, pek çok hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Bu hastalıkların başında öncelikle, diyabetik ayak yaraları gibi mikrop kapan ve iyileşmeyen yaralarda, kanser hastalıklarında ek tedavi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca hipertansiyon, tiroit hastalıkları, diyabet gibi metabolizma hastalıkları ve bacak-kalp-beyin dolaşım bozukluklarının tedavisinde uygulanmaktadır. Diğer hastalıkların içeriğinden bahsedecek olursak, görme bozukluklarında, cilt hastalıklarında yani sedef-egzama gibi pek çok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır. Ek olarak otoimnün hastalıkları içerisinde yer alan ramatoid artrit, Crohn hastalığı ve multipl skleroz hastalığının tedavisinde uygulanmaktadır.