Oppo’dan Çıkarılabilir Akıllı Kameralar!

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Akıllı telefon teknolojisindeki en büyük yeniliklerden biri olan yeni katlanabilir dokunmatik ekranlı telefonlar sayesinde şimdiye kadar geliştirilen akıllı telefonların bundan sonra neler yapabileceğini hayal etmek zor olabilir! Yakın tarihli bir patent, Oppo’nun gelecekte çıkarılabilir kameralı akıllı telefonlar yapmayı planlayabileceğini ortaya koyuyor!

OPPO’dan yeni patent

SlashGear tarafından yayınlanan bir makaleye göre, telefon üreticileri daha önce ön kamera ile birlikte bir nevi eski-yeni ilişkisi yaşadılar. Günümüzde bazı telefon markalarının kaynaklarını, selfie çağının yanı sıra video konferans ile başa çıkabilen telefonlar oluşturmaya odaklamasının tek nedeni budur.

Selfie kamerasını gizlemek veya hatta tamamen kaldırmak için çok az çözüm olduğu bildirildi. Delikli kesiklerden kameraları ekranın altına indirmeye kadar, bu sorunun çözülmesi için birçok farklı yol olabilir. Oppo’nun en son patenti teknik olarak selfie kamerası ile alakalı değil, bunun yerine dolaylı olarak bunu ele alacak daha modüler, çıkarılabilir ve aynı zamanda yükseltilebilir kamera sistemi hakkında bize yeni fikirler sunuyor.

Modüler telefonlar

Google Project Ara projesinin daha önce durdurulmasından ve LG G5’in popüler olmadığına karar verildikten sonra sektör, modüler telefonlara sahip olma ana fikrinden artık vazgeçti. Ancak bu, modüler telefonların özellikle uzun vadede ekonomik olarak fayda sağlamadığı anlamına gelmiyor.

91mobiles’e göre patent, OPPO’nun modüler kamera üzerindeki yeni yaklaşımını gösteriyordu. Normal bir telefonda kamera, normal bir kamera çıkıntısı gibi görünen telefonun doğrudan arkasında yuvalanmış olarak görülür. Ancak aradaki fark, artık doğrudan telefonun arkasından çıkarılabilmesidir. Bu, kameranın telefonun ana kartıyla anında iletişim kurması için bir tür yol görevi gören belirli bir USB-C konektörünü ortaya çıkarır.

İlk patent değil

Bu teorik olarak kameranın kolayca yükseltilebilir veya değiştirilebilir olmasına neden olsa da, gelecekteki diğer kullanımlar için de kapıyı açabilir. Aynı USB-C konektörü, doğrudan telefonun ana şarjına ve veri bağlantı noktasına bağlanabilir. Bu onu belirli bir hoc selfie kamerasına dönüştürmelidir.