NFC Teknolojisi Temassız Ödemeden Fazlasını Yapabilir!

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Yerleşik NFC işlevine sahip cihazlar, gelecekte birbirlerini şarj edebilir. Bu teknoloji daha sonra, akıllı saat veya kablosuz kulaklıkları, akıllı telefon aracılığıyla şarj etmek için kullanılabilir. Bu, geleceğin teknolojisi, Kablosuz Şarj Özelliği (WLC) olarak adlandırılır.

NFC teknolojisi temassız ödemeden fazlasını yapabilir

Günlük hayatımızda giderek daha fazla cihaz akıllı hale geliyor. Önce analog cihazlar elektrikli hale geliyor ve klasik elektrikli cihazlar internet erişimi ile donatılıyor. Bu internet erişimi çoğu standart cihazı akıllı hale getirmeye yetiyor. Çoğu şarj cihazı artık standartlaştırılmıştır ve tüm cihazlarda kullanılabilir. Yine de bu, ideal bir çözüm gibi görünmüyor ve bu yüzden şirketler ve araştırmalar daha iyi çözümler üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. NFC (yakın alan iletişimi) teknolojisi de özellikle geliştirme odağı halinde. Şimdiye kadar, bu teknoloji büyük ölçüde ödeme işlemleri için kullanıldı. Bir akıllı telefon veya ATM kartı ile kullanılmış olması, akıllı cihazlar arasında daha iyi etkileşim sağlayabilir.

NFC Forum, WLC teknolojisini halka sunuyor

NFC teknolojisini ilerletmek için, kar amacı gütmeyen kuruluş NFC-Forum, akıllı telefon endüstrisinden, elektronik endüstrisinden ve diğer birçok kuruluştan çeşitli şirketlerin teknolojiyi daha da geliştirmek için çalıştığı 2004 yılında kuruldu. Samsung, Sony, Google, Apple ve Huawei bu forumun parçasıdır. Bu forum şimdi yeni Kablosuz Şarj Özelliğini (WLC) teknolojisini halka sundu. Bu belirli frekansın hangi cihazlarda kullanılabileceği ise şu anlık hala merak konusu. Bu teknoloji sayesinde, kablosuz kulaklıklar veya akıllı saatler daha sonra akıllı telefon aracılığıyla şarj edilebilecek!

Cihazlar arasındaki etkileşim, üreticilere daha fazla yaratıcı özgürlük sağlayacak

Bu teknolojinin geliştirilmesi halinde, bir watt’a kadar enerji aktarımı yapılır, bu nedenle cihazlar nispeten hızlı şarj edilebilir. Bu yeni sektör türü, üreticilere belirli cihazların tasarımında yeni bir özgürlük sağlayabilir ve böylece yenilikçi ürünler yaratılabilir. Bu teknoloji yakında kullanıma girebilir, sonuçta birçok üretici ilk denemelerini çoktan yaptı. Apple, iPhone 11’de WLC teknolojisini kullanmayı düşünüyordu ve Samsung ile Hawei, NFC desteği olmadan çok benzer, henüz tam olarak geliştirilmemiş teknolojileri kullanıyor.