Neuralink Gelişim Süreci Nasıl İlerliyor?

Neuralink
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Neuralink, merkezi San Francisco, California’da bulunan ve 2016 yılında Elon Musk tarafından kurulan, insanları ve bilgisayarları birbirine bağlamak için teknolojik bir olgu olarak özetlenebilir. Beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) geliştiren bir nano biyoloji şirketidir. Şirket, nöronların içindeki sinir sisteminden geçen elektriksel ve kimyasal sinyalleri tanıma ve bunlarla etkileşim kurma yeteneğine sahip bir sinir bağı yapıyor.

Neuralink Sisteminin Amaçları

Neuralink Sisteminin Amaçları

Neuralink Sisteminin Amaçları

Elon Musk “Space X” de göstermiş olduğu insanlık yararı faaliyetlerine yenisini ekliyor.  Cihazları, sinir potansiyelleri tarafından üretilen elektrik alanını algılıyor ve bir nöron tarafından temsil edilen bilgileri kaydiyor. Beyin daha sonra aksiyon potansiyellerinin ateşleme istatistiklerini bir döküman halinde önümüze servis ediyor. Bunları çeşitli sensörler ile destekliyor.

Neuralink’in N1 Sensörü denilen sensör; “çeşitli beyin bölgelerinde mümkün olduğunca çok sayıda nörondan kayıt yapmak ve seçici olarak uyarmak” için tasarlanmıştır. Bu sistem düşük güç tüketimi, kablosuz güç iletimi ve elektrotlar olmadan cilt üzerinden veri aktarımı olmasını planlıyor. Neuralink’in cihazlarının potansiyel bir kullanımı, felçli kişiler tarafından bilgisayarları düşünceleriyle kontrol etmelerine izin vermektir. Ayrıca görme engelli bir kişiye görsel simülasyon algısı sağlamayı veya birinin protez bir cihazı kullanmasına yardımcı olmak için dokunma geri bildirimi sağlamayı planlıyor. Gelecek zamanda asıl hedef alanlarından biri de Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına tedavi yöntemi olmasıdır.

Neuralink Sisteminin Kullanımı

Sistemin kullanım aşamasında, kobayın veya hastanın uyutulması gerek görülmemektedir. İlk aşamalarda sistemin beyne yerleştirilmesinde, matkap şeklinde ameliyat malzemeleri kullanılmaktadır. Bu malzemelerle beyin kafatası gerekli görülen kısma kadar açılmakta ve çipin saç teli gibi görünen elektrot yardımcıları yerleştirilerek bölge kapatılmaktadır ancak ilerleyen zamanlarda lazer gibi daha basit ve pratik yöntemlerle işlemin gerçekleşmesi hedeflenmektedir.

Neuralink Kimler Üzerinde Test Ediliyor? Endişeler Neler?

Genellikle kozmetik ve birçok sektörde olduğu gibi maymunlar ve kobay fareler üzerinde deneyler yapılıyor. İnsanlığın gelişimi için olan bu proje, insanlığa en az zarar vererek geleceği yönlendirme gayesi güdüyor. İnsan üzerinde denemelerde ilk olarak felçli kişilerde denenmesi beklenmektedir.

Bu sistem yaygın bir şekilde yapılmaya başlandığında, günlük hayatta ve hastalıkların tedavisinde birçok alanda kolaylık sağladığı kadar, bazı endişeleri de beraberinde getirmektedir. Beyin bilgisayar yazılımları ile kontrol altına alınacağından, insanları yönlendirme olasılıklarının artacağı ve kötü sonuçlar doğuracağı gibi birtakım sorunlarda oluşmaktadır. Kişilerin düşüncelerini okuma ve bu düşünceleri veri hâline getirebilmesinden kaynaklı olarak özel hayata müdahale edilebilme gibi etkileri de olacaktır.

Süper Zekâ Mümkün mü?

Elon Musk Faydalı Yapay Zekâ konferansı sırasında “Hepimiz zaten siberiz” dedi. “Telefonunuz, bilgisayarınız ve tüm uygulamalarınız şeklinde kendinize ait bir makine uzantınız var.  Şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın 30 yıl önce sahip olduğundan daha fazla güce ve kapasiteye sahipsiniz” dedi. Bu açıklama da gösteriyor ki önümüzdeki zamanlar da akıllı robotların dışında dünyamız birçok yeniliğe ev sahipliği yapacak gibi görünmektedir.