Mekatronik Mühendisliği Nedir ? Ne İş Yapar ? Maaşları Ne Kadar ?

mekatronik mühendisliği nedir
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Mekatronik mühendisliği, bünyesinde makine mühendisliği, elektrik mühendisliği ve yazılım mühendisliği derslerini barındıran mühendislik dalıdır. Mekatronik mühendisliği diğer mühendisliklere oranla biraz daha zor bir bölümdür. 3 farklı mühendislik bölümünün ana ve en zorlayıcı derslerini içermesi bölümü zor hale getiren yegane etkendir.

Mekatronik bölümünde başarıya sahip olabilmek için iyi bir çalışma disiplinine ihtiyaç vardır. Her bölümün kendi içerisinde zorluğu olduğu düşünüldüğünde mekatronik mühendisliği yapılamayacak zorlukta bir seçim olmayacaktır.

Mekatronik Mühendisliği Ne İş Yapar?

Mekatronik mühendisliği birçok alanda iş bulma imkanına sahip olan mühendis dallarının başında gelmektedir. Mekatronik mühendisliği mezunu bir kişi tıbbi alanda, otomasyon alanında, fabrikada, kamuda, robotik kullanılan alanlarda çalışabileceği gibi daha birçok alanda da çalışmasına imkanına sahip olan mühendislik dalıdır. Mekatronik mühendisliğinin yaptığı işler ise şu şekilde listelenebilir;

 • Robotik sistemlerin tasarlanması ve geliştirilmesi
 • Robotik sistemleri bakımlarının yapılması, arızalarının giderilmesi
 • Bilgisayar destekli programlar yardımıyla analiz ve simülasyon çalışmalarının yapılması
 • Otomasyon sistemlerinin tasarlanması ve geliştirilmesi
 • AR-GE ve inovasyon üzerine çalışmalar yapılması
 • İnsansız hava araçlarında çalışan aksamların tasarlanması

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Mekatronik mühendisliği maaşları bölümün zorluğu ve yetkinlik alanının genişliği sayesinde yüksek maaş potansiyeline sahiptir. Henüz iş imkanı açısından yetersiz görülse de önümüz yıllarda her şeyin robotikleşmesi ile en iyi maaş kazanan mühendislik dalı seviyesine yükselecektir.

Ortalama bir mekatronik mühendisi maaşı, yeni mezun standartları göz önünde bulundurulursa minimum 4.000 TL olacaktır. Ortalama üstü bir seviyede mezun olan mekatronik mühendisi ise minimum 5.000 TL ile rahat bir şekilde iş bulacaktır. Bu kazançlar özel sektör için geçerlidir. Tabii ki maaş ve iş imkanı durumunda bulunulan lokasyonda oldukça önem taşır. Mekatronik mühendisinin tecrübesi arttıkça ve işinde uzmanlaştıkça maaşta doğru orantılı bir şekilde artar. 10 yıl tecrübeye sahip olan mekatronik mühendisi ortalama 9.000 TL ile 20.000 TL arası maaş almaktadır.

Kamuda çalışacak yeni mezun mekatronik mühendisi minimum 5.500 TL ile başlaması muhtemeldir. Bunun üzerine 10 yıl kadar tecrübe katılınca maaş artacak ve 10.000 TL seviyelerine, tecrübe süresi 25 yıl ve üzeri olduğunda ise yaklaşık 15.000 TL maaş seviyelerine ulaşılır.

Mekatronik Mühendisliği Dersleri

Mekatronik mühendisliği bölümünün diğer mühendislik bölümlere oranla daha zor olduğunu belirtmiştik. Birkaç ders hariç mekatronik mühendisliği dersleri de diğer mühendisliklerde verilen temel eğitimlerle benzerlik göstermektedir. Özellikle ilk 2 yıl boyunca alınan temel dersler hemen her mühendislikte aynıdır. Mekatronik mühendisliği derslerine;

 • Matematik
 • Fizik
 • Lineer Cebir
 • Mekatronik Mühendisliğine Giriş
 • Elektrik Devre Temelleri
 • Algoritma ve Programlama
 • Bilgisayar Destekli Teknik Resim
 • İmalat Teknikleri
 • İstatistik
 • Mikrodenetleyiciler
 • Sayısal Analiz
 • Elektrik Makinaları
 • Akışkanlar Mekaniği
 • Scada Sistemleri
 • Güç Elektroniği örnek verilebilir.

Mekatronik Mühendisliği İmza Yetkisi

Mekatronik mühendislerinin de bazen belgesi bazen belgesiz olarak imza yetkileri bulunmaktadır. Bazı imzalar için diploma yeterli olsada bazı imzalar için harici eğitim ve sertifikaya ihtiyaç bulunmaktadır. Mekatronik mühendisi imza yetkisi bulunan yerler şu şekilde listelenebilir;

 • Yüksek Gerilim Sahaları
 • LPG İstasyonları
 • İş Kazalarında Bilirkişilik
 • Mühendis Yetkilendirme
 • Asansör Sistemleri

Mekatronik mühendisleri genel olarak robotik ve otomasyon sistemleri içeren kurumlarda çalışmaktadır. Bu kurumlarda imza yetkisi için farklı bir sertifikaya ihtiyaç duyulmaz. 4 yıllık lisans eğitimi sonucunda alınan mekatronik mühendislik diploması yeterli olacaktır.

Doğalgaz sistemler, elektrik tesisatları, yüksek gerilim çalışmaları ve mühendis yetkilendirme gibi konularda imza yetkisine sahip olabilmek için ek bir sertfikaya veya eğitime ihtiyaç duyulmaktadır.

Mekatronik, multidisipliner mühendislik yaklaşımlarına dayanan sistemlerin tasarım metodolojisidir. Tüketici ürünleri, üretim makineleri ve hatta egzotik ölçüm cihazları gibi çoğu modern sistem, karmaşık davranış, mekanik ve elektronik hassasiyet, düşük maliyet, düşük güç tüketimi, çevre dostu olma, ağ bağlantılı çalışma gibi çeşitli kısıtlamalara aynı anda uyacak şekilde tasarlanmalıdır. , kullanıcılarla akıllı etkileşim ve belirsiz ortamlarda çalışma. Tasarımları, elektronik, mekanik, bilgisayar, kontrol ve optik ve malzeme bilimi gibi diğer alanlarda akıcı olan mühendisler gerektirir.

Mekatronik programı, günümüzün karmaşık sistemlerini tasarlamak için tüm bu disiplinlerden fikirleri uygulayabilen yaratıcı bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Yaklaşım, farklı disiplinleri sorunsuz bir şekilde entegre eden bir müfredatla desteklenirken, uygulamalı ve lisans eğitiminden araştırma odaklı olup, endüstriyel projeler ve program üyeleri tarafından yürütülen temel araştırmalar için kullanılan kapsamlı araştırma altyapımızı kullanır.

Mekatronik nedir?

Mekatronik, çağdaş, gelişmiş otomatik üretim endüstrisinde ihtiyaç duyulan beceri setlerini ifade eden çok disiplinli bir alandır. Mekanik, elektronik ve hesaplamanın kesişme noktasında, mekatronik uzmanları daha basit, daha akıllı sistemler yaratır. Mekatronik, otomasyon ve üretimde beklenen büyüme için temel bir temeldir.

Mekatronik robotik, kontrol sistemleri ve elektro-mekanik sistemlerle ilgilenir   Mekanik, robotik veya üretim ekipmanlarını sever misiniz? Yaratıcı problem çözme beceriniz var mı? Teknik ve mühendislik faaliyetlerinden hoşlanıyor musunuz? Bir ekibin üyesi olarak iyi çalışabilir misin? Mekatronik sizin için olabilir.

Mekatronik uzmanları ne yapar?

Mekatronik uzmanları  , birçok disiplinde epey bir şey yapabilirler ve büyümek için sağlam bir temele sahip olabilirler. Mekatronik uzmanları hem mekanik hem de elektrik mühendisliğinin temellerini bilirler – her iki dili de konuşurlar – böylece bir mekatronik uzmanı hem makine hem de mühendislik ekipleriyle çalışabilir.

Mekatronik uzmanları, devasa endüstriyel robotlarla, toplama ve yerleştirme işlemlerinde daha küçük robotlarla, yiyecek ve içecek ürünlerinin şişelenmesi veya paketlenmesi için kontrol sistemleri, dronlar, eğlence parklarında gezintiler için kontrol sistemleri tasarlama, prototip geliştirme ile çalışır.

Otomatik ekipman tasarlamanın ve bakımının gerekli olduğu firmalarda bazı mekatronik uzmanları istihdam edilmektedir. Buna imalat, madencilik, havacılık, robotik, savunma ve ulaşım gibi endüstriler dahildir. Diğer mekatronik uzmanları, yüksek hacimli üretim yapan büyük imalat şirketleri tarafından istihdam edilmektedir. Teknolojik gelişmeler nedeniyle ufukta birçok yeni kariyer fırsatı var.

Mekatronikte hangi kariyerler var?

Mekatronik alanında bir derece, proje yönetimi dahil olmak üzere yönetim pozisyonlarına yol açabilir. İşyerleri, laboratuvarlar ve işleme tesislerinden mühendislik tasarım ofislerine kadar çeşitlilik gösterir.

Mekatronik uzmanları siber güvenlik, telekomünikasyon, bilgisayar bilimi, otomotiv mühendisliği, robotik, yapay zeka ve tüketici ürünleri ve paketleme alanlarında çalışmaktadır.

Mekatronik uzmanları aşağıdaki iş unvanlarını kullanabilir:

 • Otomobil mühendisi
 • Kontrol Sistem Mühendisi
 • Veri Günlüğü Mühendisi
 • Enstrümantasyon Mühendisi
 • proje Mühendisi
 • Yazılım Mühendisi
 • Sistem Mühendisi
 • Servis Mühendisi

Mekatronik uzmanlarının hangi becerilere ihtiyacı var?

Mekatronik uzmanları geniş multidisipliner becerilere sahiptir, bu nedenle daha geleneksel mühendislik disiplinlerine geçebilirler.

Mekatronik uzmanı, bir ekipte çalışabilen yaratıcı bir problem çözücüdür. Yaratıcı düşünmek ilk adımdır; İyi fikirleri iş arkadaşlarına iletebilmek, incelik gerektirir.

Birçok mekatronik mühendisi , karmaşık mekanik, elektronik veya diğer mühendislik sistemlerini modellemek, simüle etmek ve analiz etmek için bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve diğer mühendislik yazılımlarını kullanır.

Mekatronik uzmanları hangi görevleri yapar?

Mekatronik uzmanlarının sektörlerine bağlı olarak gerçekleştirdiği birçok görev vardır. Bazıları endüstriyel görevlerin otomasyonu için yüksek teknoloji mühendislik sistemleri tasarlar, geliştirir, sürdürür ve yönetir. Diğerleri, malzeme bileşenlerinin veya bitmiş ürünlerin transferine mekatronik / otomatik çözümler uygular veya kamera ve video kaydediciler gibi tüketici ürünlerinin tasarımına ve imalatına yardımcı olur. Yine diğerleri, yeni mekatronik ekipmanın fizibilitesi, maliyet etkileri ve performans faydaları üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın : https://www.youtube.com/cipies

Yorumlar