KADES: Kadına Şiddeti Engelleyen Uygulama

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Toplum olarak kadına şiddete karşı çıkmak için amaçlı televizyon, sosyal medya, radyo gibi birçok kuruluştan yapılan çağrıların yetersiz kaldığını görüyoruz. Kadınların, sesini duyuramadığını ve bundan dolayı ölümle karşı karşıya kaldıklarına şahit oluyoruz. Her yıl birçok kadın, erkek cinayeti ile hayatını kaybediyor. Bu konuda bir adım atıldı ve kadınları, şiddete karşı daha iyi korumak amacı ile tek tuşla acil destek uygulaması KADES hayata geçirdi.

KADES Uygulaması Nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan, kadınların telefona yükleyerek kullanabileceği yardım çağrısı butonu olan mobil uygulamadır. Bu uygulama sayesinde konumunuzdan size en yakın Emniyet (155) ve Jandarma ekipleri (156) minimum 5 dakika içinde mağdur kadınlarımıza ulaşmaktadır. 

KADES Uygulaması İndir

Kades uygulamasını, aşağıda yer alan bağlantılar üzerinden telefonunuza indirebilirsiniz.

Android telefonunuza yüklemek için tıklayın.

iOS telefonunuza yüklemek için tıklayın.

KADES Uygulaması

KADES Nasıl Kullanılır? Kades Telefona Nasıl Yüklenir?

Sadece kadınların indirebileceği bir uygulama olan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) kullanımı oldukça kolay bir uygulamadır. Uygulamayı kullanmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

  1. Uygulama açılınca; adınız, soyadınız, kimlik numaranız, doğum yılınız ve telefon numarası bilgilerinizi isteyen bir ekran sizi karşılayacak. Bu kısımları doğru bir şekilde  doldurunuz. Kullanıcı sözleşmesini kabul ediyorum bölümünü işaretledikten sonra “Doğrulama” butonuna basınız.
  2. Telefonunuza SMS doğrulama mesajı gelecektir. SMS doğrulama kodunu ilgili alana yazdıktan sonra uygulamanız kullanıma hazır hale geliyor. SMS kodu yaklaşık olarak telefonunuza en geç 5 dk içinde ulaşmaktadır. Eğer kodunuz daha uzun süre gelmediyse “SMS tekrar gönder” kısmına basınız. 

Doğrulama kodunu girdikten sonra sistem otomatik olarak devreye giriyor. “KADES kadın destek yardım iste” butona bastığınız andan uyarı mesajı geliyor. “Yardım istediğiniz Emniyet birimine iletilecektir. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?” sorusunu ekran gelince EVET ya da HAYIR kısmında işaretleme yapacaksınız. Eğer yanlış ihbar ise hayır butonundan iptal ettiğiniz takdirde yardım talebiniz oluşmuyor. 

KADES uygulamasını kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta konumunuzun açık olmasıdır.  Konumuzun açık olması halinde Emniyet güçleri sizi konumunuzdan kolayca bulacaktır. 

KADES’i Kimler Kullanabilir?

KADES uygulamasını sadece kadınlar kullanmaktadır. Bu uygulamayı mutlaka her kadının telefonuna yüklemesi gerekir. “Ben şiddet görmüyorum, cinsel saldırıya maruz kalmam” gibi düşünceden dolayı, uygulamayı yüklemekten vazgeçmeyin çünkü bu uygulamayı; etrafınızda, çevrenizde, yakınızdaki birçok kadın için şikayette bulunmak amacı ile de kullanabilirsiniz. Yolda giderken şiddet ya da cinsel taciz olayına şahit olabilirsiniz ya da komşunuz olan bir kadının yardıma ihtiyacı olabilir. Hemen KADES uygulamasına girip yardım isteyerek, bulunduğunuz yerde Emniyet güçlerine bilgi vererek yardıma ihtiyacı olan bir kişinin hayatını kurtarabilirsiniz. Böylece birçok kadının, bu uygulama sayesinde şiddetten, tacizden ve saldırıdan kurtulmuş olması hedeflenmektedir. 

#İstanbulSözleşmesiYaşatır

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ UYGULA