iPhone 12’nin 5G Özelliği Sorunlu Mu?

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Apple iPhone 12 yakın zamanda, Ekim ayında piyasaya sürüldü ve telefon uzun süredir geliştirilmesine rağmen, kullanıcılar hala cihazlarıyla ilgili sorunları bildiriyorlar. Hücresel kapsama söz konusu olduğunda, yeni akıllı telefonlarının kalıcı düşüşler yaşadığını bildiren kullanıcıların sayısında artış oldu.

iPhone 12’nin sorunu nedir?

MacRumors tarafından paylaşılan bilgilere göre, iPhone 12 cihazların 5G ve LTE kapsama konusunda gittikçe performans düşüşü yaşadığını belirten onlarca rapor bulunuyor. Reddit’te, Apple’ın resmi destek forumlarında ve hatta web sitesinin resmi MacRumors forumlarında şikayet artışının görüldüğü raporlarda belirtiliyor. Raporlar, bazı insanların yürürken veya hatta yoldayken sorunlar yaşadığını gösteriyor, ancak aynı sorunun sabit dururken bile yaşandığını belirten insanlar da var.

Diğer raporlar, kullanıcıların tüm sinyal çubuklarını aniden kaybetmeleri ve hatta kendi iPhone 12’lerinde tipik bir “servis yok” mesajı görmeleriyle ilgili endişe verici bir soruna dikkat çekerek ortaya çıktı. Bu mesajın, kullanıcının bir ağ kapsama alanı içinde olmasına rağmen görüldüğü söylendi. Ayrıca bu sorunun iOS sürümü ile alakalı hiçbir alakasının olmadığı da sorunu yaşayan ve deneyimleyen kullanıcılar tarafından sıklıkla belirtiliyor.

Sürekli yeni sorunlar ortaya çıkıyor

Bir dizi kullanıcı, Apple’ın kendi teknik desteği veya resmi operatörleriyle iletişime geçmeye çalıştı. Bu sorunun yeni iPhone 12’nin farklı hücresel kapsama alanları arasında otomatik olarak nasıl geçiş yaptığıyla ilgili olabileceğine dair öneriler gelmeye başladı. Etkilenen iPhone’ların Apple’ın önceki tüm teşhis testlerini geçtiği bildirildi. Uçak modunu açıp kapatmak bazı kullanıcılar için kaybolan sinyali düzeltebilirken, diğer kullanıcılar bunun yardımcı olmadığını belirtiyor.

Sorun sadece Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlı değil, çünkü farklı ülkelerden gelen diğer iPhone 12 kullanıcıları verilen sorunla ilgili kendi deneyimlerini aktarmaya başladı. Sorun şu an itibariyle, herhangi bir özel ağ taşıyıcısıyla ilgili bir sorun olarak görünmemektedir. Bu, AT&T, Verizon ve hatta T-Mobile’a yayılan kullanıcılardan gelen raporlardan kaynaklanmaktadır. Verizon, şu anda iPhone 12 sorununun farkında olduklarını kaydetti. Apple’ın bu problemleri nasıl çözeceği tüm mobil teknoloji camiası tarafından oldukça merak ediliyor.