Hologram Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Hologram Teknolojisi
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Hologram Teknolojisi Nedir?

Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, bize yeni ve daha egzotik programlama, yazılım, donanım ve sistemleri keşfetme fırsatı veriliyor. Hızla büyüyen bir yenilik hologram teknolojisidir. Holografi, bir nesneden saçılan ışığı kaydeden ve ardından onu üç boyutlu olarak sunan bir fotoğraf tekniğidir.

Yıllar içinde, ışığın içlerinden parlamasına ve görüntünün yandan görülmesine izin veren hologramları ve daha fazla güvenlik için kredi kartlarında ve sürücü ehliyetlerinde kullanılanlar gibi gökkuşağı hologramları da dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde hologramlar ortaya çıktı. Hologramlar aslında, hepimizin hayatında kullandığı ve bir çoğumuzun ismini veya nerede kullandığımızı bilmediği gerçekliktir. Son dönemlerde sık sık medyada ve sosyal ağlarda ismini duyduğumuz hologram, özellikle askeri güvenlik ve tıp alanında aktif rol almaktadır.

Hologramlar Ne Kadar Gerçek?

Hologramlar cüzdanınız kadar yakın. Çoğu sürücü belgesi, hologramların yanı sıra kimlik kartları ve kredi kartlarını içerir. Hologramlar evlerimizde bile bulunabilir. Hologramlar CD, DVD, Blue-Ray ve yazılım paketlerinin yanı sıra “resmi ürün” olarak satılan hemen hemen her şeyin bir parçası olarak gelir. Ancak, sahteciliği caydıran bu güvenlik hologramları etkileyici değil. Eğildiklerinde sadece şekil ve renk değiştirirler. Bununla birlikte, lazerlerle aydınlatılan veya karanlık bir odada dikkatlice yerleştirilmiş aydınlatma ile oluşturulan büyük ölçekli hologramlar olağanüstüdür.

Hologram Teknolojisi Gerçeklik

Hologram Teknolojisi Gerçeklik

Temel olarak gerçek nesnelerin çok doğru üç boyutlu görüntülerini gösteren iki boyutlu yüzeylerdir. 3D filme gittiğinizde olduğu gibi özel gözlük takmanıza bile gerek yok. Hologramların şaşırtıcı özellikleri vardır. Örneğin, her bir yarı, tüm holografik görüntünün tam görünümlerini içerir. Aynı şey, küçük bir parça keserseniz de geçerlidir. Küçük bir parça bile tüm resmi barındıracaktır. Hologramların arkasındaki ilkeleri anlamak, hologramın, beyninizin ve ışık dalgalarının net, 3D resimler oluşturmak için birlikte çalıştığını anlamanıza yardımcı olur.

Hologram Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Hologram yapmak için temiz bir ortamda bir nesneyi veya bir insanı lazer ışını ile kaydeder ve bilgiyi görüntüyü temizleyecek ve netleştirecek bir kayıt ortamına uygularsınız. Lazer ışını ikiye bölünür ve aynalarla yönlendirilir. Işığın bir kısmı nesneden yansır ve ortama kaydedilir. İkinci ışın ise kayıt ortamına yönlendirilir. Bu iki lazer ışını birbiriyle etkileşir ve kesişir. Sonuç olarak 3D görüntüyü yeniden oluşturmak için kayıt ortamına yazdırılır.

Hologram Nerelerde Kullanılır?

Hologramlar, birçok iş ortamında ve üretim tesisinde eğitim, tasarım ve görselleştirmeyi önemli ölçüde geliştirme potansiyeline sahiptir. Buda bu konunun ne denli önemli olduğunun apaçık örneği sayılmaktadır. Pazarlama departmanları bile, deneysel pazarlama kampanyaları ve 3D hologram etkileşimleri aracılığıyla müşterileri hologramlarla heyecanlandırabilir. Çoğu teknoloji meraklısının beklediği şey, akıllı telefonlar için hologramı ekranın üzerine veya üstüne yansıtan 3D hologram ekranlardır. SAMSUNG ve LG birkaç yıldır bu teknolojiyi geliştiriyor.

Genel halk hologramlardan etkileniyor. Ancak, hologramlar büyük bir iştir. 2020 yılına kadar orijinal, ekran hologramları pazarının 5,5 milyar dolar değerinde olması öngörülüyor. Bunlardan birkaçını özetlememiz gerekirse;

  • Askeri haritalama,
  • Tıbbi alanlarda,
  • Güvenlik ortamlarında,
  • Sanat alanında.

Sonuç olarak holografik teknolojinin pratik kullanımları film endüstrisini gölgede bıraktı ve günlük yaşamlarımızda yaygın bir özellik haline geldi.