Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kripto Paraların Vergilendirileceğini Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kripto Paraların Vergilendirileceğini Açıkladı
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

CNN Türk’te yayınlanan “Gece Görüşü” programına konuk olan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto paralar, kripto varlıklar ve kripto para platformları ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kripto para yasası ile ilgili çalışmalara başlandığını duyuran Elvan, kripto para işlemi yapan platformların da yakın zamanda vergilendirmeye dahil olacağını açıkladı.

Programda ekonomik gelişmeleri açıklayan ve merak edilen soruları yanıtlayan Lütfi Elvan, kripto paralar ile ilgili yaptığı açıklamalarla vergilendirme konusundaki anlaşmazlıklara da bir son vermiş oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, vergilendirme konusunun haricinde de açıklamalarda bulundu. Açıklamasında COVID-19 pandemisi sürecinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de  kripto paralara olan ilginin arttığını ve kripto varlıklar üzerinde geçerli olacak düzenlemelerin yapılmaya başlandığını belirtti. 

“MASAK’ın Bu Platformlar Üzerinde Her Türlü Denetim Yetkisi Var”

Mali Suçları Araştırma Kuruluna (MASAK) kripto para platformlarını denetlemesi için gerekli yetkinin verildiğini açıklayan Elvan, “Biz tüketiciyi korumak zorundayız. Terörün finansmanını ve kara para aklama gibi durumları önlemek için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Bu platformların uyması gereken kuralları belirledik. Uymadıkları halde nasıl bir yaptırımla, ne kadarlık bir cezayla karşı karşıya kalacaklarını ortaya koyduk. Bu platformlar mutlaka alım satım işlemleri yapanların bilgilerini MASAK ile paylaşacak. MASAK’ın her türlü, bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var. Bu platformları, şüpheli alım satım işlemi yapan müşterilerini bildirmeleri ile yükümlü kıldık. 10 bin liranın üzerinde işlem yapanları 10 gün içinde MASAK’a bildirme zorunluluğu getirdik.” dedi. 

Vergi konusunun SPK, BDDK ve Gelir İdaresi Başkanlığı gibi kurumları da ilgilendirdiğini belirten Lütfi Elvan, bu konunun üzerinde iki aydan fazla bir süredir çalıştıklarını açıkladı. Açıklamasının devamında ise gerekli hazırlıkların yapılması halinde konunun cumhurbaşkanına arz edileceğini, onay vermesi halinde vergi yasasının yürürlüğe geçeceğini belirtti. Ayrıca, çalışmanın büyük bir özenle yürütüldüğünü ve hazırlık sürecinde dünyadaki örneklerden de yararlanıldığı açıkladı. 

“Kripto Para Birimlerinin Yasaklamak Gibi Bir Yaklaşımımız Yok”

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, açıklamalarına son olarak kripto para hakkındaki açıklamaların yanlış anlaşılmaması gerektiğini de ekledi. Yaklaşımlarının kripto varlıkların yasaklanması olmadığını, hazırlanan uygulamanın sadece vatandaşları korumak olduğunu belirtti.