Güvenli Şifre Nedir Ve Nasıl Oluşturulur? (6 Adımda)

Güvenli Şifre Nedir & Nasıl Oluşturulur?
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Güvenli şifre kullanmak, çağımızda bir zorunluluk haline geldi. İster çevrimiçi olsun, ister çevrimdışı; dijital verilerimiz ve bunlara erişmek için de bir şifremiz var. Sosyal medya hesaplarınız, banka hesaplarınız, resmi / özel bilgilerinizi içeren web siteler ve uygulamalar; bunların hepsine, belirlediğimiz bir şifre ile erişiyoruz. Bu, büyük oranda kolaylık sağlasa da, beraberinde türlü riskleri de getiriyor. Şifrenizin güvenli olmadığı durumlarda, kötü niyetli kişilerin de hesaplarınıza erişebileceğini ve bunu kötüye kullanabileceklerini unutmayın.

Güvenli Şifre Nedir?

Büyük/küçük harf, rakam/sayı, özel karakter içeren, yeterli uzunlukta olan, tahmin edilmesi zor olan ve güvenli bir şekilde saklanan şifrelere, güvenli şifre denir.

Güvenli Şifre Nasıl Olmalı?

1. Yeterince uzun olmalı.
2. Kişisel bilgilerinizi içermemeli.
3. Büyük ve küçük harf içermeli.
4. Rakam veya sayı içermeli.
5. Özel karakter içermeli.
6. Tahmin edilebilir olmamalı.
7. Ardışık sayılar içermemeli.

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

1- Güvenlik Kriterlerine Uyan Bir Şifre Belirleyin

Yukarıda belirttiğimiz kriterlere uyan, tahmin edilmesi zor, olabildiğince uzun olan bir şifre oluşturun. Şifreyi oluşturduğunuz cihazın ve şifre oluşturucu aracın güvenli olmasına da dikkat edin. Cihazınızda sizi takip eden/şifrelerinizi çalan bir zararlı yazılım varsa veya şifre oluşturduğunuz araç, oluşturduğunuz şifreleri kaydediyorsa, oluşturduğunuz şifrenin güvenli olması çok zor.

2- Her Yerde Farklı Şifreler Kullanın

Oluşturduğunuz bir şifreyi her de kullanmanız çok risklidir. Birçok yere kayıt oluyoruz ve şifremiz, her zaman güvenle saklanmayabiliyor. İnternet devlerinin bile, parolalarımızı düz metin olarak sakladığı yönünde skandal haberler birçok kez gündeme geldi. Her yerde aynı şifreyi kullanırsanız, bir şifrenizin çalınması durumunda diğer birçok hesabınız da tehlikeye girer.

3- Kişisel Bilgilerinizi Kullanmayın

Oluşturacağınız şifrede; doğum tarihiniz, adınız, telefon numaranız, her yerde kullandığınız nick’iniz gibi, herkesçe tahmin edilebilecek bilgilere yer vermeyin. Parolanızda, size ait hiçbir bilgi yer almamalıdır.

4- Parola Yöneticisi Kullanın

Bir şifre yöneticisi kullandığınız takdirde, her web sitesi için kolaylıkla farklı şifreler oluşturabilir ve bunları güvenle saklayabilirsiniz. Şifre yöneticisi kullanmak, güvenli olduğu kadar risklidir de çünkü eğer parola yöneticisi hesabınıza erişilirse, tüm bilgilerinizi altın tepside sunmuş olacaksınız. Parola yöneticisinin açık kaynak kodlu olmasına dikkat edin ve kesinlikle iki adımlı doğrulama kullanın; bu iki uyarıya uymayacaksanız, parola yöneticisi kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Güvenli Şifre Yöneticileri

1- Keepass

Keepass, birçok platformda kullanılabilir, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir şifre yöneticisidir. Parolalarınızın bulunduğu şifreli dosyayı korumak ve saklamak size düşüyor. Bu dosyayı kaybetmemelisiniz.

Keepass Resmi Web Sitesi

2- Bitwarden

Bitwarden, online olarak da erişilebilir, açık kaynak kodlu bir şifre yöneticisidir. Parolalarınız şifrelenerek, Bitwarden’in sunucularında barındırılır. Giriş bilgilerinizi unutursanız, erişiminizi kaybedersiniz.

Bitwarden Resmi Web Sitesi

5- Şifrelerinizi Paylaşmayın

Ne nedenle olursa olsun, şifrelerinizi kesinlikle üçüncü taraflar ile paylaşmayın. Eğer paylaşmanız gerekiyorsa, daha sonra şifreyi mutlaka değiştirin.

6- Şifrelerinizi Güvenle Saklayın

Yukarıdaki kriterlerin sonucuna göre, oluşturacağınız şifreler birden fazla ve akılda tutamayacağınız uzunlukta olacaktır. Bunları, kesinlikle cihazın not defterinde veya Masa üstündeki bir “.txt” dosyasında saklamayın. Parolalarınızı, gelişmiş teknolojik standartlara uygun olarak şifrelenmiş sunucularda veya dosyalarda saklayın.

Güvenli Şifre Örnekleri

Örnek 1: dN&c8#Y9EH8X4d7z9zE8V2x7v&5s^!#
Örnek 2: M2Y%Q9&v^6W&%[email protected]^uc9!4X*[email protected]

Her iki şifre de 33 karakter uzunluğunda, küçük ve büyük harfler içeriyor, rakamlar kullanılıyor ve farklı özel karakterler var. Ardışık sayılar veya kişisel bilgiler içermiyorlar. Örnek şifreleriniz buna benzemeli.

Hatırlatma: Dilimize yerleşmiş olsa da, aslında burada anlattığımız şey şifre değil, paroladır. Şifre, düz bir metni şifrelemenin sonucudur (md5 gibi); parola ise, giriş yaparken kullandığımızdır.