Güneş Rüzgarı Nedir? Etkileri ve Kullanımı

Güneş Rüzgarı
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Güneş, gezegen sisteminde bulunan en büyük yıldızdır. Güneşin verdiği ısı ve ışık enerjileri sayesinde dünyada yaşam sürdürülebilmektedir. Güneş 4 küreden oluşmaktadır. Bunlar; İç küre, ışık küre (fotosfer), renk küre (kromosfer) ve taç küre (koronal) adı verilen bölümlerdir. Güneşin ısı ve ışık enerjilerini yaydığı, tüm eylemlerini gerçekleştirebildiği bölüm ise iç küre denilen kısmın dışında kalan bölümdür.

Güneş Rüzgarı Nedir?

Güneşte de diğer yıldızlarda olduğu gibi bazı zamanlar birtakım kopmalar meydana gelir. Güneş, bu kopmalardan dolayı sürekli bulunduğu kütleden kayıplar vermektedir. Bu elektron, proton ve helyum atomu çekirdeklerinden oluşan kayıplara güneş rüzgarı denir. Güneş rüzgarı terimi ilk olarak 1859 yılında fark edilmiştir ancak kanıtlanması yüzyıl kadar sonra 1959 yılında olmuştur. Bu kanıtlamayı ise, Sovyet luna 1 uydusu yapmıştır.

Güneş Rüzgarı Olayı

Güneş Rüzgarı Görseli

Güneş Rüzgarı Görseli

Bu büyük kütleye sahip kopan parçalar, güneşten çok uzaklara gidebilme kapasitesine sahiptir ancak ne kadar uzağa giderlerse gitsinler, güneş etrafındaki güçlü enerji sayesinde, büyük bir bölümü güneşe tekrar geri dönmektedir. Güneş rüzgarlarının da güneş gibi elementleri vardır.

Bu elementlerin, yavaş hareket edeni 400km, hızlı hareket edeni ise 750kmlerde değişen hızlarda hareket etmektedir. Güneş rüzgarları, güneşin içindeki sıcaklık miktarı arttıkça elektrik yüküyle dolar, taç kürede artan sıcaklıkla birlikte devam eden bir genişleme meydana gelir. Elektrik yükü, sıcaklık artışı ve genişlemeyle beraber bu parçalar güneşten ayrılır. Güneş, kopan bu parçaların ayrılmasıyla saniyede bir milyon ton ağırlığını kaybetmektedir.

Güneş Rüzgarı, taç küredeki genişlemenin açtığı deliklerden, değişen hızlarda, evrende bir çok yere dağılır ancak dünyaya yaklaştığı zaman manyetik sınır alanından geri döner. Böylece dünyada zararlı etkileri görünmemektedir. Evrendeki geri dönüşlerde ise, güneşten belirli bir mesafede uzaklaştıktan sonra ses altı hızı denilen hız seviyesine düşerek tamamen durma noktasına gelir. Ses altı hız seviyesine düşmesine sonlandırma şoku, tamamen durma noktasına ise heliopause denmektedir.

Güneş Rüzgarının Etkileri

Elektrik yüklü büyük parçaların dünyaya yaklaştığında, manyetik alan bu parçaların zararlı etkilerinden korumasını sağlamış olsa da dünyada ve evrendeki diğer gök cisimlerinde, meydana gelen bir çok doğa olayında Güneş Rüzgarı etkileri oldukça fazladır.

Örneğin; Ay, Dünya gibi bir manyetik alan korunmasına sahip olmadığından, devamlı bu zararlı etkilere maruz kalmaktadır. Bu nedenle, Ay’a yapılan yolculuklardan getirilen Ay kalıntılarında, bu elektrik yüklü parçacıkların etkisi görülmektedir. Mars gezegeni de Ay gibi bir manyetik alan korumasına sahip değildir, o nedenle bu parçaların etkisinden oldukça etkilenmektedir.

Marsa yapılan yolculuklarda görülen ve kaydedilen görüntülerin açıklamalarına göre Marstaki atmosfer tabakasında incelmeler meydana gelmektedir. Dünyada ise çok fazla zararlı etkileri hissedilmez ancak kuzey ve güney ışıkları denilen ışık görüntüleri meydana gelir, bu ışık görüntülerindeki renklerin her biri aslında hangi parçacığın daha etkili olduğu konusunda ipuçları vermektedir. Örneğin; Yeşil ışık haznesinin yoğunluğu, oksijen atomlarından meydana geldiğini göstermektedir. Bu güzel ışık görüntüleriyle beraber, yaşanılan bölgede elektrik enerjisi ile ilgili sorunlar meydana gelebilmektedir.

Medeniyetimizde Güneş Rüzgarı Enerjisi Kullanımı Mümkün mü?

Medeniyetimizde Güneş Rüzgarı enerjisi kullanımı mümkün mü? Sorusunun cevabı, kullanılabilir ve faydalı bir enerji kaynağı olmadığından (şimdiki zamanda) kullanımı mümkün olmamaktadır.