Growth Hacking Nedir? Growth Hacker Ne Demek?

Growth Hacking
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Growth Hacking Nedir?

Growth hacking planlı bir büyüme stratejisi hazırlamak ve iş modelini kullanıcılara ulaştırmayı hedeflemektedir. Bu konsept birkaç yıldan beri var olmasına rağmen, birçok şirket yıllar önce “büyüme stratejisi” adına projeler geliştirmiştir.

Growth Hacking, işlenmek üzere ikiye ayrıldığında öncelikle Growth kısmına bakılması gerekmektedir. Büyüme için anlaşılması gereken husus, internet trafiğinin ve sosyal medyadaki takipçi sayısının bağımsız olamayacağı ve gerçek büyüme göstergelerinden uzak olamayacağıdır.

Growth hacking konseptinin ikinci kısmı olan hacking kısmı düşünülenden çok daha farklıdır. Bilgisayar korsanları, tespit edilen sorunlara en etkili ve yenilikçi çözümleri sunabilmek için yazılım korsanlığını veya ücretsiz kaynakları ele geçirmeyi değil, standart yöntemler yerine farklı yöntemler kullanmayı anlamalıdır.

Growth Hacker Ne Demektir?

Growth Hacking stratejisi ile uğraşan bireylere Growth Hacker adı verilmektedir. Growth Hackerler, dijital pazarlama uzmanlarıdır. Analizlerde, analitik araçların kullanımında, SEO, viral içerikler konusunda, sosyal medya planlarında ve kullanıcı testlerinde belirli bir beceriye sahip olmaktadırlar. Growth Hacker olan kişiler asıl olarak online pazarlama ile uğraşmaktadır. Ancak online pazarlamacılar arasındaki fark, her türlü konuyu test etmeleri, analiz etmeleri ve ölçümlerini online olarak sunmalarıdır.

Google Analytics, SEO, Google ve diğer analitik araçlar, sosyal medya pazarlaması ve viral pazarlama, A/B testi, içerik pazarlaması ise Growth Hacking konusunda en fazla kullanılmakta olan kavramlardandır. Growth Hacking stratejisi online pazarlama ile kıyas edildiğinde, daha fazla internet girişimleri ile özdeşleşmesinin nedeni ise daha uygun maliyetlere ihtiyaç duymasıdır. Growht Hacking Twitter, Linkendln, Facebook gibi büyük şirketler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Growth Hacking’den Ne Beklenmelidir?

Growth Hacker

Growth Hacker

Büyüme dönemi bir anda gerçekleşmemektedir. Growth hacking stratejisi ile growth hacker,, işletmenizin verilerini inceler ve büyümenizin önüne geçen problemlere çözüm geliştirir. Bu süreç test edilmesi ile daha sonra analiz edilmesi, hipotez ve öğrenmeye bağlı olmaktadır.

Bu dönemde growth hacker olan kişiler lider rolünü alarak bütün süreci yönetir. Tüm şirketin öğrenme ve test etme kültürüne sahip olabilmesi, büyüme ile ilgili olan önemli metriklerin ve KPI bilinmesi ve büyüme çalışmalarında kendilerine bakan yönleri başarı ile tamamlanması amaçlanır.

Growth Hacking Ne İşe Yaramaktadır?

Yeni müşterilerin kazanılması, verilerin analiz edilmesi ve sahip olunan eski müşterilerin kalmasını sağlayarak kolay bir şekilde büyüme imkânı sunmaktadır. Growth Hacking’in şirketlere sağlamakta olduğu en büyük avantaj ise öğrenilmiş bir şirket oluşturmasıdır. Growth hacking en fazla bu alanda işe yaramaktadır. İncelenmiş olan her veri, uygulanan her test, izlenen her strateji takımınıza yeni şeyler öğretecektir. Böylece atacağınız bir sonraki adımda bunlar göz önüne alınacaktır.

Growth Hacking Nasıl Sahaya Çıkmaktadır?

İnternet gelişiminde sermaye ve bütçe tüketimi kısıtlaması ile Growht Hacking kavramına ihtiyaç duyulmaktadır. Daha düşük olan bütçeler ile büyümenin planlaması gerçekleştirilmektedir. Bu strateji yalnızca ufak çaplı olan firmalar ve sosyal medya projeleri tarafından kullanılmamaktadır. Günümüzde sıklıkla kullanılan veri depolama siteleri ve sosyal medya uygulamaları da aktif bir şekilde bu stratejiden faydalanmaktadır.

Growth Hacking Nasıl Çalışmaktadır?

Veri Analizi

Büyüme ile ilgili olan problemleri bulabilmek amacı ile hem pazarlama çalışmaları hem de kullanıcıların internet sitesi uygulamaları içinde davranışlarını özenli bir şekilde analiz edilmelidir. Growth hackerlar bu işlemi yapabilmek için dünya genelinde sıklıkla kullanılan Hotjar, Google Analytics, Kissmetrics, Mixpanel, gibi araçlara hâkim olmalıdır. İlk olarak bu analizlerin teknik kurulumları yapılmalıdır. İkinci aşamaya gelindiğinde ise bu araçlardan gelen veriler yorumlanmalı ve okunmalıdır.  Verilerin yorumlanması esnasında hem kullanıcı anket, araştırma gibi istatiksel olmayan sözlü ve yazılı veriler incelenmeli hem de istatiksel veriler incelenmelidir.

Teknik Bilgi

Büyüme sürecinde hızlı bir şekilde, başarısız olan fikirler analiz edilmeli, test edilmeli, öğrenme sağlanmalı ve başarıya ulaşmış olan fikirlerin daha detaylı bir şekilde uygulanması şeklinde devam etmektedir. Bu süre içerisinde yapılacak olan büyüme çalışmaları hakkında Growth Hackerların teknik bilgisi oldukça yüksek olmalıdır.

Kreatif Düşünme

Başarılı bir Growth Hacker, sorunlara bireylerin getirmiş olduğu çözümler haricinde daha profesyonel çözümler de getirmelidir. Bunun sağlaması ise ancak özgün düşünce ile mümkün ve güçlü olmaktadır. Çeşitli sektörlerde yer alan alanlarda çözümler hakkında bilgi sahibi olmalı ve bunu ele alınan sorunlara göre nasıl uyarlayabileceğini düşünmelidir.