Google’ın Ekransız Akıllı Bilekliğine Ait İlk Ayrıntılar Ortaya Çıktı

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Birçok beceriye sahip ekranları olan Samsung, Honor, Huawei veya Xiaomi akıllı bileklikleri, günümüzde oldukça popüler olan ürünler arasında yerini almış durumda. Bu durum zamanla öyle bir hal aldı ki akıllı bileklik denildiğinde “Ekransız akıllı bileklik olur mu? sorusu akıllara geliyor. Google’ın bu soruya verecek yeni bir cevabı var.

Ekranlar şüphesiz akıllı bileklik ve telefonların en önemli özelliği. Telefonumuza gelen bildirimler, sensörlerden aldığımız bilgiler ve daha nicesi bu teknoloji harikası ekranlar sayesinde bize ulaşır. Xiaomi Mi Band serisinin neredeyse her modeli Türkiye’de yok satanlar arasında. Samsung, Apple ve Huawei için de durum oldukça benzer. Tüm bu markalar en iyi ve güzel ekranlara sahip akıllı bileklik modelleri ile Türkiye de başta olmak üzere tüm dünyada oldukça ilgi görüyor. Fakat Google  bu konudaki alışkanlık ve beklentilerimizi değiştirmek konusunda oldukça kararlı görünüyor. 

Tasarıma Ait İlk Görseller, Ekransız Akıllı Saatin İnce Ayrıntılarını Gözler Önüne Seriyor

Patent belgesine ait görsellerde, düz bir şekilde gördüğümüz bölümde normalde ekranın olması gerekiyor. Görünüş olarak saatsiz bir kayışa benzediğini söylemek mümkün. Saatin iç tarafında neredeyse her akıllı bileklikte olan sensörleri görüyoruz.

Ekranı Yok Ama Gelişmiş Sensörleri Var 

Oldukça sade görünen akıllı bileklik, dikişsiz bir kayış ve bu kayışın iç tarafında yer alan çıkıntılara sahip. Sensörlerin teknik özelliklerine ait net bilgiler henüz paylaşılmış değil. Yine de uyku takibi, adım ölçer, oksijen seviyesi, kalp atış hızı gibi günümüz akıllı bilekliklerinde de hali hazırda var olan özellikler olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. 

Peki Ekranı Olmayan Bir Akıllı Bileklik İşimize Yarayacak mı?

Ekransız akıllı bileklik muhtemelen Android işletim sistemine sahip entegre bir uygulama aracılığı ile kullanıma sunulacak. Bilekliği kolunuza taktığınızda tek görevi, sensörleri aracılığı ile elde ettiği bilgileri telefona yollamak olacak. Böylece akıllı bileklik ekranlarında alınan bilgileri mobil uygulama üzerinden takip etmiş olacağız. Bu yüzden de genel günlük kullanımdan ziyade spor etkinlikleri için kullanılması daha olası görünüyor. Google cihaz hakkında henüz resmi bir açıklama yapmamış olsa da, ekranı olmadığı için fiyatının diğer ekranlı modellere göre çok daha uygun olması beklenenler arasında.