Google Chrome Uzantıları Android’de Nasıl Kullanılır?

Google Chrome Uzantılarını Mobilde Kullanma
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Google Chrome uzantıları, işlevsellikleri ve sağladıklari pratiklikler bakımından, birçok kullanıcının vazgeçilmezi olmuş durumda. Ancak Google Chrome’un mobil sürümleri, Web Mağazası uzantılarını şu an için desteklemiyor. Bu yüzden, her cihazda senkronize olmasını istediğimiz çesitli araçları, mobil cihazlarda kullanamıyoruz.

Burada imdadımıza, Google Chrome’un çekirdeği olan açık kaynak kodlu Chromium tarayıcısının çeşitli versiyonları yetişiyor. Chromium tabanlı bazı Android tarayıcıları, uzantı desteği sunmaya başladı bile. Bu içeriğimizde, mobilde uzantı desteği veren bir tarayıcıyı ve uzantıları nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağız.

Google Chrome Uzantıları, Android’e Nasıl Yüklenir?

Android telefonunuzda Google Chrome uzantıları kullanmak için, bu uzantıları destekleyen bir  mobil tarayıcı kullanmanız gerekiyor. Kullanacağımız tarayıcı da, Kiwi Browser olacak.

1- Öncelikle, tarayıcıyı telefonunuza yükleyin: Kiwi Browser – Fast & Quiet

Kiwi Browser - Play Store

2- Tarayıcıyı açtıktan sonra, sağ üstteki üç noktaya tıklayarak menüyü açın. Açılan menüden, “Eklentiler“e tıklayın. (Adres çubuğuna kiwi://extensions yazarak da ulaşabilirsiniz.)

Kiwi Browser - Eklentiler (Menü)

3- “Uzantılar” sayfası açılmış olacak. Henüz bir uzantı yüklemediğimiz için, bu mesaj görüntüleniyor. Google Chrome Web Mağazasından uzantı ekleyebilmek için, metindeki “Google” yazısına tıklayın.

Kiwi Browser - Uzantilar

4- Tıkladıktan sonra, sizi bir Google arama sayfasına yönlendirmiş olacak. “Chrome Extensions” araması ile, Chrome Web Mağazası’na ulaşabilirsiniz. İlk sonuca tıklayın. (Unsupported yani desteklenmiyor ibaresini görmeniz normal.)

Chrome Extensions - Kiwi Browser (Google Arama Sonucu)

5- Açılan sayfada, tarayıcınıza eklemek istediğiniz eklentiyi arayın ve ardından “Chrome’a Ekle” tuşuna basın. Ardından, eklentiyi eklemek isteyip istemediği ize dair bir uyarı penceresi açılacak. “Tamam” tuşuna basarak, eklentiyi yüklemeyi kabul edin.

Kiwi Browser - Uzantı Ekleme

6- Tamam butonuna bastıktan sonra, aşağıdaki gibi bir hata görebilirsiniz. Bunu önemsemeyin. Eklenti, tarayıcınıza eklenmiş olacak.

Kiwi Browser - Eklenti Yükleme Hatası

7- Artık, tarayıcınıza eklediğiniz uzantıyı kullanabilirsiniz. Sağ üstteki üç noktaya basarak menüyü açın ve aşağı kaydırın. Eklemiş olduğunuz uzantıyı göreceksiniz. Tıklayarak, uzantıyı açabilir ve tarayıcınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kiwi Browser - Uzantı


NOT: Google Chrome Uzantıları, mobil tarayıcılarda henüz resmi olarak desteklenmediği için, türlü sorunlar veya uyumsuzluklar yaşayabilirsiniz. Yine de bu yöntem, Android cihazınızda birçok eklentiyi kullanma imkânı sunacak.

Ayrıca tarayıcıyı kullanırken, farklı bir tarayıcı kullandığınızı da unutmayın. Buna göre önlemlerinizi almanız, kendi güvenliğinizi sağlamanız gerekiyor. Her ne kadar birçok kişi tarafından tavsiye edilen ve indirme sayısı yüksek olan bir tarayıcı olsa da, tarayıcıya kesin olarak güvenilir diyemeyiz çünkü şu an, açık kaynak kodlu değil.