Giyilebilir Roket: Teknolojinin Son Hali

Giyilebilir Roket Bilimi
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Giyilebilir roket bilimi son zamanlarda adını sıkça andığımız bir devrim haline gelmeye başladı. Giyilebilir Roketler genellikle insanların sırtına geçirilen çelikten roketler anlamına gelmektedir. Yeterince güvenilir olan bu teknoloji şu an prototip aşamasındadır.

Halen tam olarak hatırı sayılır teknoloji kabul edilmemekte olup, hayatımıza girdikten sonra ise insanlar için inanılmaz bir fayda sahibi olacaktır. Henüz sadece haberlerde rastladığımız bu teknoloji, yakın zamanda belki bir kahvede oturup kahvemizi yudumlarken karşımıza çıkacaktır. Roket bilimi konusunda bu olgunun devrimini gerçekleştiren bilimci Mark Kendall’dır.

Mark Kendall Kimdir?

Mark Kendall, roket bilimcisi olmak için yola çıkmış bir makine mühendisidir. Avustralyalı bir biyomedikal mühendisi, mucit, bilim adamı ve girişimcidir. Çocukluğundan beri bu konuya inanılmaz bir şekilde aşk besleyen Kendall, bu proje üzerinde yaklaşık 22 senedir çalışmaktadır. Aynı zamanda dünyayı kasıp kavuran Covid19 vakasında Avustralya Hükümeti Bilim Akademisi COVID-19 Uzmanıdır. Mikro ve makro biyolojide önemli yer alan Kendall, doğrudan iğne kullanılmadan deriye aşıların verilmesi amaçlı bir biliştik teknik geliştirdi. Bir seminerde; “Bilim yoluyla gelen insanlar, bu bilginin değerine dair bir öz farkındalığa sahip olma eğilimindedir. Çoğu zaman onlarca yıllık eğitim, birikmiş bilgi vardır, yani bu bir değerdir. Ancak işin zor yanı, bu değerin nerede olduğunu ve onu nasıl dağıtabileceğinizi bilmekte yatıyor.” demiştir.

Google Giyilebilir Roket Üretiyor Mu?

Giyilebilir Roket

Giyilebilir Roket

19. Yüzyıl sanayi devrimi insanlığın tüm yaşamını baştan aşağı değiştirdi. Buhar makinesi, elektrik, otomobiller derken insanın ömrünü uzatan yenilikler yaşanırken hayatımız da kökten değişti. Birçok şirket sanayi devriminden kalma teknolojiyi geliştirmek için çalışıyor. Bu şirketlerden en dikkat çekeni ise Google. Sürücüsüz otomobillerden, Google Glass´a kadar birçok konuda şirket hayatımızı tamamiyle etkileyecek teknolojilerle uğraşıyor.

Bu teknolojilerin ne kadarının tutacağını zaman gösterecek. Haberlerde sıkça konu olan Google şimdide giyilebilir roket için kollarını sıvadı. Geçen aylarda akıllı gözlük “Google Glass” üreten şirket şimdi devrim niteliğinde olan roketler üzerine çalışma yapmaktadır. Sıkışan trafikte hepimiz “araçların üzerinde uçsam” veya konserlerde arka sıralarda yer bulduysak ” keşke birisi bizi omuzlarına alsa” gibi serzenişlerde bulunmuşuzdur. İşte Google bu durumun üstesinden gelmek için çalışmalara çoktan başladı bile!

Google Hangi Teknolojiyle Yapacak?

Dediğinizi duyuyor ve bu konuyu açıklamak için, geçen yıl havadan insanlara WIFI dağıtmak için WIFI balonları yapan ve hava şirketi satın alan Google’ den bahsedelim. Google insanlık keşifleri için son dönemlerde inanılmaz bir şekilde aktif rol alıyor. Genellikle haber kanallarının ve sitelerin baş haberleri olmak yegâne amaçları yer arasında olan Google, dünya ki birçok gelişmenin lideri olmaktan büyük keyif alıyor.

Google ‘in Hangi Projeleri Var?

Jetpack adında teknolojik robot yapan Google, giyilebilir roket konusunda oldukça başarılı. Şu an eğlence ve askeri projeler de kullanılması hedeflenen fakat; daha sonra bireysel kullanımlar için gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Hedeflenmeyen Durumlar Söz Konusu Olmuyor Mu?

Elbette olmuyor değil. Şu an için öncelikli problemleri enerji verimliliği açısından tek kullanımlık olabilmeleri. Şirket bu konuda mühendislerine inanılmaz derecede güveniyor ve bütün finansal destekleri sağlıyor. Google bu projenin etkin bir şekilde gerçekleşmesinin kısa bir zamanı kaldığını belirtiyor.