Gelecekte İnsansı Robotların Uzay Keşfinde Kullanılması

Uzay Keşfi
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Gelecekte insansı robotların uzayı keşif edip etmeyeceği ve uzayın bilinmezliği insanoğlu için her zaman dikkat çekici olmuştur. 1957 yılında Sovyetler Birliği tarafından yörüngeye yerleştirilen Sputnik 1 uydusuyla insanoğlu ve uzayın ilk etkileşimi gerçekleşmiştir. Bu olaydan sonra ülkeler arasında bir gövde gösterisine dönüşen uzay çalışmaları günümüze kadar süregelmiştir. Ülkeler arasındaki bu rekabet de uzay keşfini pozitif yönde etkilemiştir.

İnsan ve Uzay Keşfi

İnsansı Robotlar

İnsansı Robotlar

Sovyet Birliğinin gönderdiği ilk uydudan sonra ABD de çalışmalarına hız kesmeden devam etti. İki güçlü devlet arasında günümüze kadar süren rekabeti gelin kronolojik olarak yakından inceleyelim.

 • Kasım 1957: Gönderdikleri ilk uydudan iki ay sonra bir atak daha yapan Sovyet Birliği uzaya ilk canlıyı göndermiş oldular. “Laika” isimli köpek Sputnik 2 ile Dünya yörüngesine gönderildi. Yetkililer köpeğin birkaç gün yaşadığını iddia etseler de bu olaydan seneler sonra köpeğin, Dünya yörüngesine oturduktan birkaç saat sonra öldüğü ortaya çıktı.
 • Ocak 1958: Amerika ilk kez uzaya uydusunu fırlattı. Explorer 1 uydusu 12 sene yörüngede kaldı.
 • Nisan 1961: Sovyet kozmonot Yuri Gagarin atmosferin dışına Dünya yörüngesine çıkan ilk insan oldu.
 • Mayıs 1961: Alan Shepard isimli Amerikalı astronot, atmosfer dışına çıkan ilk Amerikalı oldu.
 • Şubat 1962: John Glen Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı oldu
 • Haziran 1963: Valentina Tereshkova isimli Sovyet kozmonot uzaya çıkan ilk kadın oldu.
 • Temmuz 1967: Amerikalı Neil Amstrong ve Edwin Aldrin Ay’a ayak basan ilk insanlar oldular.
 • Aralık 1968: Amerikalı astronot William Anders Ay’ın yörüngesinden Dünya’nın ilk fotoğrafını çekti.
 • Nisan 1971: Sovyetler Birliği dünyanın ilk uzay istasyonu olan Salyıt I’i yörüngeye oturttu.
 • Temmuz 1983: Sally Ride, uzaya çıkan ilk Amerikalı kadın oldu.
 • Temmuz 1997: Bu tarih uzay keşfi açısından büyük bir kilometre taşıdır. İnsanoğlu Temmuz 1997 tarihine kadar uzaya keşif amaçları birçok insan ve test amaçlı hayvan göndermiştir. Uzay istasyonları kurup çeşitli çalışmalar yapmıştır. Ancak ilk kez bu tarihte bir robotu Mars gezegenini keşif için göndermiştir. Sojourner isimli bu robot 80 gün boyunca Mars yüzeyinde çalışmalar yapmış ve günümüzde yapılan robotlu keşiflerin temellerini atmıştır.

Günümüzde de insan hayatını tehlikeye atmamak gidilen gezegenden veya uydudan bilgi almak için robotlar kullanılmakta. Gönderilen robotlar gezegen yüzeyinde keşif çalışmaları yapmakta, fotoğraflar hatta yüksek çözünürlüklü videolar çekmektedir. Yüzeyden araştırılması için örnekler bile toplamaktadır. Günümüze en yakın keşiflerden bir tanesi de NASA tarafından gönderilen Perseverance isimli robotun Şubat 2021 tarihinde Mars yüzeyine inerek keşif çalışmalarına başlamasıdır. Teknoloji bu kadar gelişirken uzay keşfi robotlar tarafından yapılacak hale gelmişken insanların aklına bir soru geliyor. Gelecekte insansı robotların uzay keşfinde kullanımı mümkün mü? Acaba son teknoloji insansı robotlar astronotların yerini alabilir mi? Bu soruya cevap vermek için gelin öncelikle günümüzde insansı robotların ne durumda olduğu incelenmelidir.

Günümüzde İnsansı Robotlar

Günümüzde en gelişmiş insansı robotlar hiç şüphesiz Amerikalı robot şirketi Boston Dynamics tarafından üretilmekte. Şirketin tanıttığı en son insansı robot olan Atlas’ın fonksiyonları görenleri şaşırtıyor. Robot şirket tarafından en dinamik insansı robot olarak tanımlanıyor. Şirketin paylaştığı videolara göre robot Atlas, ellerinin üzerinde durabiliyor, takla atabiliyor, zıplayabiliyor, zorlu arazi şartlarında ilerleyebiliyor. Yine şirketin paylaştığı videolarda göründüğü kadarıyla hazırlanan parkurları aşabiliyor, yük taşıyabiliyor ve koşabiliyor.

Günümüz şartlarında bile birçok insanın efektif bir şekilde yapamadığı fiziksel hareketleri, geliştirilen bu robotlar hiç hata yapmadan gerçekleştirebiliyor. Gelecekte gelişen teknolojiyle birlikte birçok alanda kullanılabileceği gibi (arama kurtarma, askeri vb. ) uzay keşfi alanında kullanılması çok muhtemel görünüyor.