Geleceğin Akıllı Telefon Tasarımları Nasıldır?

Yeni Nesil Akıllı Telefon
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Geleceğin akıllı telefon tasarımları teknolojinin gelişmesi ile beraber inanılmaz seviyelere erişecektir. Aşağıda çok geçmeden hayatımızda yerini alacak yeni telefon tasarımları ile ilgili birkaç ipucunu sizler için derledik.

Hologram

Hologram

Hologram

Çok özlediğiniz bir arkadaşınızı görmek için artık yanına gitmenize gerek kalmadığı bir dünya düşünün. Şu an var olan görüntülü konuşma tekniği bunun için yeterli gelmiyor olabilir. Gelecekte teknolojinin ilerlemesi ile paralel olarak hologram tekniği tat, koku, dokunma gibi duyularımıza da hitap edebilecek. Farklı kıtalardaki insanlarla sanki yanınızda oturuyormuş gibi sohbet edebileceksiniz. Filmleri sadece izleyici olarak takip etmek yerine hologram tekniği ile filme dahil olacaksınız. Artırılmış gerçeklik devrimi bilincimizdeki gerçeklik algısını da değiştirecek. Bu sistemin gelişmesi ise 6G teknolojisine bağlı olacak. Bilim insanlarının geliştirmekte olduğu 6G teknolojisi çok da uzakta sayılmaz.

Saydam Ekran

Ekranlarımızın renginin olmaması bizim için normal bir durum haline gelecek. Tıpkı bir pencere gibi saydam olacak telefon ekranları, hepimizi şaşırtmak için şimdiden tasarlanma aşamasında. Markaların farklı teknikleri ile bazı saydam telefonlar kullanılan bileşenleri sayesinde çok dayanıklı olacak iken bazı saydam telefonlar hava durumuna göre renk değiştiriyor olabilecek.

Tuşlar Tarihe Karışacak.

Yeni çıkan telefonlardan yavaş yavaş tuşların eksildiğini fark etmişsinizdir. Geleceğin telefonlarında ses tuşu, kapatma tuşu gibi tuşlar da tamamen yok olacak. Bu nedenle sesli komutlar ve dokunmatik paneller geleceğin akıllı telefon tasarımları için vazgeçilmez teknikler olacak.

Kablo Girişlerine Veda

Geleceğin telefon tasarımları teknolojik gelişmelere bağımlı olarak ilerleyecek. Bu nedenle teknolojik gelişmelere bağlı olarak üzerinde çalışılan kablosuz kulaklık ve kablosuz şarj teknikleri ile şarj ve kulaklık girişleri tamamen yok olacak. Halihazırda kullandığımız kablosuz kulaklıklar akıllı telefon kültürüne tamamen yerleşecek ve kablolu kulaklıklar bizim için tamamen tarihe gömülecek.

Şarj cihazlarına bağımlılık da kablosuz şarj ile tamamen ortadan kalkacak. Böylece elektronik atık miktarı azalırken bizim de prizlere olan mesafemizi artıracak. Prize takılan kablosuz şarj aparatının kapsama alanı 15 metreye kadar çıkabilecek. Şimdilik kızılötesi ışınlarla bu teknolojiye sahip olsak da 5G teknolojisinin yaygınlaşması ile şarj sorunu tamamen ortadan kalkacak. Akıllı evler de geleceğin telefon tasarımları için büyük katkıda bulunacak.

Katlanabilir Ekran

Katlanabilir Telefon

Katlanabilir Ekranlı Telefon

Geleceğin akıllı telefon tasarımları için dikkatimizi en çok çeken özelliklerden biri mutlaka katlanabilir ekran teknolojisidir. Katlanan, bükülen ekranlar ile ekran koruyucuları tamamen tarihe gömülecek. Geliştirilen teknikler akıllı telefonların son derece dayanıklı olması yönünde katkıda bulunurken bükülen ekranlar kırılma gibi sorunla karşılaşmayacak. Kullanılacak kauçuk benzeri maddeler ile cebinize koyduğunuz akıllı telefon oturduğunuzda size göre şekil alacak. Ekranın katlanabilir olması görüntü kalitesinden ödün vermeyecek. Esnek ekran yapısı şu an kullandığımız akıllı telefonlara göre çok daha az maliyetli olacak.

Projektör Desteği

Gelişen ışık teknolojileri ile elimizde bulunan her telefon bize evde sinema şansı sunabilecek. Maçları projeksiyon teknolojisi ile sahada izliyormuş gibi izleyebilirken, yapılacak sunumlar için akıllı telefonumuzu yanımızda taşımak yeterli olacak. Farklı tekniklerle projeksiyon teknolojisi dokunmatik olarak sunulabilecek. Böylece telefonumuzdan yansıtılan klavye ile bilgisayarda yapılması gereken her işi telefondan da yapabileceğiz.

Çerçevesiz Ekran

Akıllı telefonlar için geliştirilmekte olan çerçevesiz ekran teknolojisi, şimdilik kameranın ve sensörlerin konumu gibi teknik sorunlardan dolayı hayata geçirilemedi. Fakat geleceğin akıllı telefon tasarımları için çerçeveler söz konusu bile olmayacak. Tam ekran teknolojisi ile akıllı telefonların her inçi kullanılabilir olacak. Bize sunulan sınırlı ekran yüzeyi artık tarihe karışacak.