Facebook, Komşular İçin Yeni Bir Uygulama Geliştiriyor

Facebook, Komşular İçin Yeni Bir Uygulama Geliştiriyor
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Facebook, daha büyük topluluklara ulaşmak için yaptığı çalışmalara devam ediyor. Bu seferki yenilik direkt olarak Facebook veya Instagram uygulamasına eklenecek bir özellik olmaktan ziyade diğer uygulamalardan bağımsız bir yenilik olacak. Amerikalı sosyal medya devi, komşuluk ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan yeni bir uygulama çıkarmaya hazırlanıyor. 

İsmi “Facebook Neighborhoods” olarak açıklanan uygulama, yakın çevremizdeki komşularımızla bağlantı kurmamıza, yerel topluluklara katılmamıza ve yakın çevremizdeki mekanları keşfetmemize olanak sağlayacak. Bu özelliklerin aynısı Facebook’ta bulunsa da Neighborhoods uygulaması yakın çevremizdeki insanlarla daha özel bir iletişim kurmamızı sağlayacak. 

Facebook Neighborhoods, adından da anlaşılacağı üzere tamamen bağımsız bir uygulama olmak yerine Facebook’a entegre olan yeni bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama, yakınımızda bulunan kişileri daha detaylı bir şekilde keşfetmemizi sağlayarak komşuluk ilişkilerimizi güçlendirmeyi hedefliyor. Özellikle pandemi günlerinde uzak kaldığımız komşularımızla bu şekilde iletişim kurabilecek olmak uygulamayı oldukça makul kılıyor. 

Uygulama, Facebook Profilinizden Farklı Bir Profile Sahip Olacak

Kayıt olmak için 18 yaşından büyük olmanız gereken Facebook Neighborhoods uygulamasında normal Facebook profilinizden farklı bir profile sahip olacaksınız. Uygulamayı kayıt olup mahallenizi seçtikten sonra etrafınızda olup bitenleri daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Mahalle seçiminizi yaptıktan sonra, diğer insanların sizi daha iyi tanıması için ilgi alanlarınızı, profil fotoğrafınızı, çevrenizdeki favori yerlerinizi ve kendiniz hakkındaki bilgileri içeren biyografi bölümünü ekleyebileceksiniz. Böylece, insanlar profilinizi inceleyip sizinle iletişime geçebilecek.

Facebook Neighborhoods uygulamasında ilgi alanlarınıza göre gruplar da oluşturabileceksiniz. Örneğin, futbol oynamayı seven kişiler için bir grup açıp sizin gibi futbol severlerle görüşüp yeni insanlar tanıyabilirsiniz. Grubunuzda yeterli kişiye ulaştıktan sonra ise buluşma düzenleyip maç yapabilirsiniz. 

Uygulamada Tercihlerinize Göre Mekan Önerme Özelliği Bulunuyor

Uygulamanın içinde yer alan öneriler bölümü sayesinde, tercihlerinize göre en iyi mekan önerileri alabiliyorsunuz. Örnek verecek olursak, kahve içmek istediğinizde sizin için önerilen mekanlara bakarak istediğiniz yere gidebilirsiniz. Yapay zeka önerisinin haricinde kullanıcıların verdiği puanlara bakarak da tercihinizi yapabilirsiniz. 

Uygulama, kullanıcıların güvenliğine de oldukça fazla önem veriyor. Uygulamanın içerisinde, ana sayfadaki gönderileri ve gönderilere yapılan yorumları denetleyen birçok moderatör olacak. Aynı zamanda, uygulamada birini engellediğiniz zaman o kişiye sizin hakkınızda bildirim gitmeyecek. Böylece, istemediğiniz kişilerin sizi rahatsız etmesinin önüne geçilecek. Ayrıca, Facebook’ta engellediğiniz biri Neighborhoods profilinizi veya Neighborhoods’ta engellediğiniz biri Facebook profilinizi göremeyecek.

Şu anda sadece Kanada’da kullanıma sunulan Facebook Neighborhoods uygulamasının, yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ne, ardından Avrupa’ya ve sonrasında ise tüm dünyaya yayılması bekleniyor.