Elon Musk Starlink Projesi ile İleride Elde Edilecek Kazanımlar

Elon Musk Starlink Projesi
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Elon Musk yakın tarihin dünyaca ünlü ismi durumundadır. Gerek yaptığı ziyaretler gerek bebeğinin ismi gerekse attığı tweetlerle coin piyasasında estirdiği fırtınalar ile çok konuşulan bir isim. Teknolojiden en uzak insanlar bile onun bu magazinsel sürecinden dolayı adını bir kez duymuştur. Elon Musk’ın ise asıl olayı elbette magazin değil teknoloji ve bilindir. Kendisi SpaceX ve Tesla’nın patronu, kurucusu, babasıdır.  Son zamanlarda ise Musk bir proje ile konuşulmaktadır. Bu proje ve konuşulduğu alan ise şu şekilde; Elon Musk’ın Starlink projesi ile ileride elde edilecek kazanımlar. Peki bu kadar konuşuna bu proje nedir, ilerde bize ne gibi faydaları ve kazanımları olacaktır? İşte tüm bu soruların cevabı bu yazımızda.

Starlink Nedir?

Elon Musk Starlink Projesi

Elon Musk Starlink Projesi

SpaceX’in bir projesi Starlink, 2015 yılında başlanılmış bir projedir. Bu projenin asıl amacı dünyanın her yerinde eşit, hızlı ve ucuz internet erişimi sağlamak. Bu proje 2017’de izinlerini tamamladı ve ilk uydular 2018 yılında ateşlendi. Günümüzde internet hizmeti yer altından geçen fiber kablolar ile sağlanmaktadır. Bu kablolar internet erişimine erişmekte baya hızlı ancak Starlink teknolojisi bu hızı daha da yükseltmeyi planlıyor ve bu proje askeri, ekonomik ve sağlık alanında internet erişimine büyük kolaylıklar ve fayda sağlayacak. Musk’ın planları arasında ordulara da bu projeden uydu satmak var. Bu Elon Musk’ın Starlink projesi ile ileride elde edilecek kazanımlar arasında yer alan şeylerden sadece bazıları.

Starlink Ne Zaman Hayata Geçecek?

Starlink projesi için pek çok yatırım yapılmakta ve pek çok şey hedeflenmektedir. 2027 yılının sonunda proje kapsamında 42.000 uydunun amacına yönelik kullanılmasını hedeflediğini açıklayan Elon Musk. Şimdiden pek çok müşteriye ulaşmış durumda. Covid döneminde proje yatırımcılarının iflas etmeleri ile biraz yavaşlasa da Musk’ın vazgeçecek gibi bir durumu söz konusu değil. Çünkü Musk gerek Tesla’yı gerekse SpaceX’i pek çok kez iflastan kurtarıp dünya devi haline getirmeyi başardı. Bu durum onun plan ve projelerine ket vurup sekteye uğratmayacaktır.

Elon Musk Starlink Projesi ile İleride Elde Edilecek Kazanımlar tam olarak neler?

Elon Musk Starlink Projesi Kuzey Amerika’da kullanıma sunulmuş durumda. Elon Musk’ın açıklamasına göre bugüne kadar 69 bin 420 kişi Starlink internetini kullanmaya başladı ve bu sayının bir yıl içerisinde 500 bine ulaşılacağını düşünmekteler. Ancak şu aralar bu internete erişmek biraz pahalı. Sadece uydu modeminin fiyatı 500 dolar ve bununla beraber aylık 99 dolarda kullanım ücreti bulunmakta. İlerleyen zamanlarda projenin de tam manası ile hayata geçmesi ile bu fiyat hayli düşecektir.

Bu interneti kullanmak pek çok avantaj getirecektir.  Birincisi gelen uzay çağında hali hazırdaki internet sağlayıcıları ile devam etmek hayli güç olacaktır. Özellikle Türkiye’nin internet konusunda hızı düşük ancak pahalı ücretlere sahip sağlayıcıları göz önünde bulundurulduğunda her yerde ve her zaman, herkese eşit internet erişimi sunmak hayli cazip gelmektedir. Starlink İnternet sağlayıcısını kullanarak cep telefonu sağlayıcılarının kullanılmadığı bir bölgede dünyaya bağlandığını açıklayan bir kullanıcı her şeyi gözler önüne sermektedir. Artık gözümüz kapalı bir şekilde Amazon ormanlarının derinliklerine de dalabileceğiz, uçsuz bucaksız çöllerde seyahatte edebileceğiz. Yeter ki proje bir an önce hayata geçsin ve cihazınızı çalıştıracak pil olsun.