Dünyanın İlk Esnek Akıllı Telefonu Yolda!

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Kanadalı araştırmacılar, dünyanın ilk esnek akıllı telefonu olduğunu iddia ettikleri telefon modelini geliştirdiler. Hala prototip aşamasında olan teknoloji, bir gün piyasaya çıkarsa paramparça ekranlar ve kalıcı olarak bükülmüş telefonları geçmişte bırakabilir. Kanada, Kingston Queen’s Üniversitesi’ndeki İnsan Medya Laboratuvarı’nda çalışan ekip, cihazlarına ReFlex adını verdi ve paylaştıkları telefonun yeteneklerini gösteren kısa bir video gerçekten etkileyici.

Telefonu düşmelere karşı biraz daha dayanıklı hale getirmenin yanı sıra, bükülebilir gövde bazı ilginç yeni gezinme yöntemleri sunuyor. Normal bir akıllı telefonda olduğu gibi, bir e-kitabı okurken sayfaları çevirmek için ekranı kaydırmak yerine, kullanıcı sadece telefonu bükebilir ve normal bir kitapta olduğu gibi ihtiyaç duydukları kadar çok sayfa arasında geçiş yapabilir. Telefona yerleştirilmiş titreşimli bir ünite de dokunsal geribildirim sağlar, böylece kullanıcılar kitapta hareket ederken ‘sayfaların’ parmaklarının arkasından geçtiğini hissedebilirler. Ayrıca telefon oyun uygulamaları için de ek işlevler sağlamaktadır. Angry Birds oynarken ve mancınık geri çekilirken titreşim değişiyor, bu da gerçek bir sürtünme bandı hissini veriyor.

Yüksek çözünürlüklü bir OLED ekrana sahip olan ekran, keskin görüntülerde parlak görünüm sağlıyor. Canlı renklerle de aslında oldukça iyi görünüyor. Önemli olan, cihazın tamamen Android destekli olması. Android akıllı telefonlarda kullanabildiğiniz tüm işlevleri bu telefonda da kullanabilirsiniz.

Esnek akıllı telefonlar daha önce tanıtıldı. Nokia ve Samsung gibi üreticiler birkaç deneysel model yaptı, ancak çoğunlukla ya kablolu cihazlar ya da sadece promosyon konseptleri oldular. LG G Flex bükülebilir akıllı telefon aslında 2013 yılında piyasaya sürüldü, ancak ReFlex kadar işlevsel bir şekilde bükülemedi. Bu nedenle Reflex’in esnekliğinin yanında bu özelliğe kazandırmış olduğu ek işlevler onu diğer bütün esnek akıllı telefonlardan farklı yapıyor.

Cihazlarını tamamen kablosuz, tam renkli, yüksek çözünürlüklü ve gerçekten esnek hale getirerek, Queen’s University ekibi mobil teknolojide bir ilke imza atmış olabilir. Yakında piyasaya çıkmayacağı açık, ancak Human Media Lab başkanı Roel Vertegaal, teknolojinin birkaç yıl içinde tüketicilere ulaştığını görebileceğimize inanıyor.