Dünyanın En Büyük Hidrojen Tesisi 2023’te Açılacak!

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Dünyanın en büyük hidrojen depolama tesisi 2023 yılında Kaliforniya’da açılacak. Bu tesiste, 42.000 ton atık dönüştürülecek ve yılda yaklaşık 3.8 milyon kilogram hidrojen üretilecek!

SGH2, 2023’te Kaliforniya’da dünyanın en büyük hidrojen fabrikasını açacak

Koronavirüs konusu şu anda medya dünyasına hakim durumda fakat bazı gelişmeler koronavirüs haberlerinin dahi yerini alabilyor. Muhtemelen en önemli konu olan iklim değişikliği ve gerekli önlemler hakkındaki haberler bu günlerde yeteri kadar popüler değildi. Bu habere kadar. CO2 dengesini iyileştirmeye yönelik önemli projeler ve önlemler arka planda kalıyor. Bununla birlikte, önümüzdeki birkaç yıl içinde dünyayı daha temiz hale getirmek için başlatılması gereken heyecan verici projeler var. Küresel enerji sektöründe faaliyet gösteren SGH2 şirketi, 2023 yılında Kaliforniya’da dünyanın en büyük hidrojen üretim tesisini açacak!

42.000 ton atık 3,8 milyon kilogram H2’ye dönüşüyor

Bu hidrojen tesisinde, tüm atıklar ilerleyen süreçlerde hidrojene dönüştürülüyor. Kağıt, plastik veya örneğin bir lastik olması fark etmez. Gaz, atığın içinde dönüştürülmüş hidrojen formunda depolanıyor. 2023 yılına kadar tam olarak faaliyete geçmesi gereken tesis, Lancaster şehrinde yer alacak ve SGH2 tarafından işletilecek. Tesis için planlanan üretim rakamları etkileyici. Gün de tam olarak 11.000 kg hidrojen üretilecek. Yani yılda tam olarak 3.8 milyon kg! Böylece dünya çapında bir sonraki en büyük tesisin üretebileceğinin üç katı. Yılda ise tam olarak 42.000 ton çöpü ve atığı hidrojene dönüştürebilecek.

İklim hedefleri için önemli bir bileşen olarak hidrojen

CO2 emisyonu günümüz dünyasında en önemli problemlerden biri durumunda fakat ne yazık ki yeteri kadar ilgi görmüyor. Hidrojen en temiz itici güç olarak kabul edilir ve elektrik enerjisi ile birlikte planlanan iklim hedeflerine ulaşmada önemli bir bileşendir. İdeal durumda, ağır sanayi bile H2 enerjisi ile beslenebilir. Yeşil enerji, doğal gaz dahil fosil yakıtların yerini alabilir ve böylece dünya çapında sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilir. Hidrojen teknolojisi elektrik enerjisi kadar gelişmiş olmasa da, halihazırda bazı öngörülebilir projeler var. Hidrojen arabaları test ediliyor ve trenler ile uçaklar gibi toplu taşıma araçları da gelecekte hidrojenle desteklenecek.