En Çok Kullanıcısı Olan 5 Dizi ve Film İzleme Platformu

Dizi ve Film
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Dizi ve film izleme platformu birçok kişinin hayatının bir parçasıdır. Film veya dizi izlemek hemen hemen herkesin boş vakitlerinde yaptığı bir şeydir. İnsanların hem kafa dağıtması için hem de vakit geçirebilmeleri için birçok çevrimiçi yayın platformları bulunmaktadır. Bu platformlara ücretsiz ya da ücretli bir şekilde üye olarak istenilen dizi veya film izlenebilmektedir.

Dünya genelinde dizi ve film izleme platformu olarak çeşitli alanlar bulunmaktadır. Özellikle bazı platformların kullanıcı sayısı oldukça fazladır. Bu platformlar sektörün en önde gelen isimleridir. Bu platformlara örnek olarak ise Netflix, Amazon Prime veya Apple TV gibi isimler verilebilir. Bu dizi ve film izleme platformları dünyada en çok kullanıcıya sahip platformlar arasında yer almaktadır.

En Çok Aboneye Sahip Dizi ve Film İzleme Platformları

Dizi ve film izleme platformları içerisinde kendini kanıtlamış ve çok başarılı olan 5 platform şu şekilde sıralanabilmektedir;

Netflix

Netflix

Netflix

Bu listenin şüphesiz ilk ismi Netflix olmaktadır. Netflix dizi ve film platformlarının başyapıtı olarak gösterilmektedir. İçerisinde bulundurduğu birçok farklı dil ve farklı tarzlarda filmleri ve dizileri ile en başarılı platformlardan biridir. Özellikle 2020 yılının son zamanlarından beri yaşadığı abone artışı ile birlikte 203,7 milyon abone ile en çok kullanıcıya sahip dizi ve film izleme platformu olmuştur. Aynı zamanda 2021 yılı için hedefledikleri her hafta 1 adet orijinal film yayınlamaları ile birlikte kullanıcılarını oldukça memnun etmiştir.3 farklı abonelik türüne sahip olan Netflix herkes tarafından kullanılabilir bir platform olmaktadır.

Amazon Prime Video

Netflix’in en büyük rakibi olan Amazon prime video platformu ise 150 milyonluk bir aboneye sahiptir. Türkiye’de Eylül’den beri kullanılabilen bu platform içerisinde Amazon orijinal yapımlarını ve lisanslı içerikler olan birçok film ve dizi barındırmaktadır. Amazon Prime Video platformu gelecek günlerde içerik sayısını daha da arttıracağına dair yorumlarda bulunmuştur.

Disney +

2019 yılında ABD de kullanıma başlayan Disney + son derece hızlı bir şekilde büyüme göstermiştir. Disney +’ın 2024’te hedefledikleri kullanıcı sayısına 2020 yılında ulaştıklarını belirtmişlerdir. Dizi ve film izleme platformu olarak yeni olan Disney + 86,8 milyon kullanıcıya sahiptir. ABD ile yayın hayatına başlayan platform gelecek zamanlarda Avrupa’ya da yayılacak ve izleyici kitlesini genişletecektir. Disney + Marvel ve Star Wars gibi iddialı projeler ile geleceklerini söyleyerek beklentileri yükseltmiştir.

Apple Tv

2019 yılında yayın hayatına başlayan Apple TV ise en çok kullanıcıya sahip platformlar arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 40 milyon aboneye sahip platform gün geçtikçe abone sayısını artırmaktadır. Kaliteli ve özgün film ve dizileri içeren platform ’un kullanıcı sayısının gelecek 1 senede önemli derecede artması beklenmektedir. Bunun sebebinin ise satımı gerçekleşecek olan MGM’nin Apple tarafından alınacağına dair haberlerdir.

Hulu

 Dizi ve film izleme platformu olarak listenin 5.sırasında Hulu yer almaktadır. Hulu 38,8 milyon kullanıcıya sahiptir. En eski dizi ve film izleme platformu olan Hulu Walt Disney’in büyük bir kısmına sahiptir. Kemik bir kullanıcı kitlesine sahip olan Hulu platformu şimdilik sadece Japonya ve ABD de kullanılabilmektedir.