Dijital Platformlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

dijital platformlar hakkında bilmeniz gerekenler
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Dijital platformlar günümüzde önemli bir yere sahip. Bu konuda dijital platformlar hakkında bilmeniz gerekenler ve pek çok detayı derledik. İnternet ve teknolojinin yayılması ile tüm dünyada dizi, program ya da sinema filmi izleyebileceğiniz dijital platformların sayıları da ün geçtikçe artmaya başladı. Ülkemiz Türkiye ‘de de birçok yabancı dijital platformun yanı sıra Türk yatırımcılara ait dijital platformlarda oluşturulup izleyenlerine hizmetine sunulmaya başlandı.

Televizyon dizilerinin yayınlanma tarihlerinden sonraki bölümleri ve sinema filmlerinin yanı sıra sadece bu dijital platformda gösterimi verilen sezonluk diziler ya da özel programlar dahi yapılmaya başlandı.

Dizi ve programların televizyonun aksine yayın sürelerinin kısa oluşu uzun reklam araları gibi izleyiciyi sıkan hatta izlemekten vazgeçiren etkenlerin sıfıra indiği bu platformlar aylık belirli bir ücret karşılığında hizmet vermektedir.

Dijital platform olarak geçen ve internet aracılığı ile hizmet veren bu platformlar Smart özelliğine sahip olan tüm TV ‘lerde de rahatlıkla izlenebilmektedir.

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Dijital Platformlar

Ülkemiz Türkiye ‘de ilk kez 2016 yılında hayatımıza giren dijital platform tüm dünyada da en çok tercih edilen Netflix olmuştur. Netflix ‘i ise BluTV ve Puhu TV takip etmiştir.

2020 yılında ülkemizde görünen koronavirüs pandemisi ile hayatımıza giren sokağa çıkma yasakları döneminde insanların evlerinde TV programlarının dışında bu dijital platformlardan dizi, film ya da program izlemelerine sebep olmuştur. Birçok firmanın bu dönemde karlılığı ve müşteri sayısı azalırken bu tür dijital platformların hem yıllık karlılıkları hem de müşteri sayıları ciddi oranda artmıştır.

Gelişen ve değişen dünyanın şartlarına göre yatırım yapan Türk yatırımcılar geçtiğimiz aylar içerisinde EXXEN (Yatırımcısı Acun Ilıcalı’dır.) ve GAİN dijital platformları da diğer platformlar arasına katılmıştır.

dijital platformlar hakkında bilmeniz gerekenler

Hangi Dijital Platformda Hangi İçerikleri İzleyebilirsiniz?

Yazımızın içeriğinde en çok terci edilen dijital platformların içeriklerinden bahsediyor olacağız.

Dünyanın en büyük dijital platformlarından biri olan Netflix’te Netflix’e özel sezon sezon çekilen Türk ya da yabancı dizileri bulabilirsiniz. Ayrıca yine sadece Netflix’te yayınlanan daha önce sinemada yayınlanmış ya da koronavirüs pandemisi sebebi ile sinemada vizyona giremeyen sinema filmlerini de izleyebilirsiniz. Bunların dışında geçmişte yayınlanmış ve final yapmış Türk ya da yabancı dizilerin yanı sıra güncel televizyonda yayınlanan dizilerin eski bölümlerine de bu dijital platformda izleyebilirsiniz.

Türkiye’ye ilk girişinde izleyicilerine 1 ay kadar bir süre ücretsiz deneme süresi veren dijital platform şu an yeni abonelikler de dahil tüm aboneliklerden aylık USD döviz cinsi üzerinden bir abonelik ücreti talep etmektedir.

BluTV ve Puhu TV gibi dijital platformlarda yine Netflix platformunun içeriğinde hizmet vermekte buna ek olarak Türk kullanıcıları için Türk oyuncuların baş rollerinde olduğu kısa 20- 25 dakikalık sitcom dizilerine yer vermektedir.

Exxen ise 1 Ocak itibari ile hayatımıza giren içeriğinde hem dizi hem sinema filmi hem de dijital platforma özel hazırlanmış programları barındıran aynı zamanda televizyon kanalı sahibi bir yatırımcının Acun Ilıcalı ve ekibinin oluşturduğu bir dijital platformdur.

Bu platformun piyasaya girişi ise ilk abonelerine 10 günlük ücretsiz deneyim sağlayarak daha sonra yine diğer dijital platformlarda olduğu gibi aylık abonelik ücreti ile ilerlemektedir.

Gain ise dijital platform olarak nitelendirilebilecek ancak diğer dijital platformlardan farklı olarak mobil uygulama olarak hizmet veren ve daha kısa videolardan oluşan ayrıca kullanıcı profiline göre video önerisinde bulunan bir Türk yapımı dijital platformdur.

Türkiye’de Hizmet Veren Dijital Platformlar Hangileridir?

 • Netflix

 • Beinconnect

 • Dsmart Go

 • Kabloweb TV

 • BluTV

 • Tivibu Go

 • TV +

 • Vodafone TV

 • Puhut TV

 • Filmbox Live

 • Foxplay

 • Acunn.com

 • Exxen

 • Gain

 • Youtube Premium

 • Disney +

 • Apple TV +

 • Amazon Prime Video

Türkiye’de Hizmet Veren Dijital Platformların Fiyatlandırmaları

Dijital platformlar hakkında bilmeniz gerekenler arasında fiyatlandırma da yer alıyor.

Türkiye’de en çok izlenen dijital TV platformlarının fiyatlandırmaları aşağıdaki gibidir;

Netflix; bu dijital platform kullanılan ekran sayısına göre fiyatlandırma yapmaktadır.

4 ekran paylaşımı için Türk Lirası yaklaşık olarak 41,99 TL’dir. 2 Ekran paylaşımı için 29,99 TL tek ekran için ise yine yaklaşık olarak 17,99 Türk Lirası abonelik ücreti bulunmaktadır.

BluTv dijital TV platformunun standart tek paketi bulunmaktadır. Aylık abonelik ücreti 19.99 Türk Lirasıdır.

Puhu TV ise bilinen diğer dijital TV platformlarının aksine reklam alarak yayın yaptığı için herhangi bir abonelik ücreti bulunmamaktadır.

Acunn.com ise Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu TV8 ve TV8,5 kanallarında yayınlanan program ve dizilerin yer aldığı bir platform olduğu için abonelerin ücret almadan yayın hayatına devam etmektedir. Kendi kanalında yayınlanan O Ses Türkiye, Survivor, Master Chef, Yetenek Sizsiniz gibi yarışma programlarına başvuruları da bu siteden alan platform üyeliksiz de izlenmeye müsaade etmektedir.

Exxen ise 1 Ocak tarihinde hayatımıza giren yine Acun Medya’ya ait bir dijital TV platformudur. Bu dijital TV platformu ise Acunn.com ‘un aksine aylık 19.90 Türk Lirası gibi bir abonelik ücreti ile abonelik kabul etmektedir. Ayrıca şu an ilk 10 gün için ücretsiz deneme hakkı verilmiştir.

Dijital Platformlara Pandemi’nin Etkisi

Yazımızın bir kısmında koronavirüs pandemisinin dijital TV platform kullanımının artmasındaki etkisinden bahsetmiştik. Uzmanlar tarafından yapılan tarafsız iki farklı tüketici araştırmasına yazımızın devamında yer vererek sizleri de bilgilendirmek isteriz.

Araştırma; büyük şehirde yaşayan, çalışan, eğitim seviyesi yüksek olan kişiler ile orta- üst düzey gelire sahip 22 ile 45 yaş aralığında katılımcılara yapılan anket ile düzenlenmiştir.

Anket sonucunda ankete katılan kişilerin % 86’sının doğru ya da dolaylı yoldan bu tür dijital tv platformlarına aboneliklerinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca sonuçlar bu tür bir dijital tv platform hizmeti için abonelerin 10 Türk Lirasına kadar ödeme yamayı makul karşıladığını ortaya çıkardı.

Ayrıca pandemi döneminde evden hayatına devam eden herkes bu tür dijital platformlara aktif abonelik yaparken sürecin normale dönüşmesi ile insanların bu platformlara bağlılıkları düşmeye başlamıştır. Bu sebeple dijital TV platformlarının mevcut aboneliklerine devam ettirebilmeleri için abonelerine yeni ve farklı imkanlar sunmaları gerektiği sonucu da anket sonucunda çıkan yorumlardandır.

Ayrıca kendi abonelikleri bulunan kişilerin %56 ‘sının farklı birkaç adet daha dijital TV platformuna ödeme yaptıkları görünmektedir.

Anket sonucunda en çok aboneliği olan dijital TV platformu Netflix olurken onu BluTV ve ardından Youtube Premium takip etmektedir.

Ayrıca reklamsız içerik bulundurması ücretsiz dijital TV platformlarının tercih edilmesinin önemli sebeplerinden biridir.