DeFi Projeleri ve DeFi Coinleri Neler?

DeFi Projeleri ve DeFi Coinleri Neler
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

DeFi Projeleri ve DeFi Coinleri Neler?, DeFi projesi blockchain ağları temelinde gerçekleştirilen finansal uygulamalara dayanır. Merkeziyetsiz finans (Decentralized Finance) anlamını taşıyan DeFi, merkezi bir otorite olmaksızın faaliyet gösterir, açık kaynaklıdır.

Herkesin kullanımına açıktır, izne dayalı değildir. Varlıkların kontrolü bütünüyle kullanıcının elindedir. P2P (eşler arası) etkileşim, merkeziyetsiz uygulamalar (dapp’ler) vasıtasıyla gerçekleşir. DeFi projeleri ile finansal hizmetlere erişimi kolaylaştırmak hedeflenir.

DeFi Avantajları

Geleneksel finans aracı kurumlara bağlıdır. Bankalar bunun en büyük örneğidir. Oysa DeFi uygulamalarında hiçbir hakem veya aracı gereksinimi yoktur. Anlaşmazlıkların çözümünü belirleyen şey mahkemeler değil kodlardır. Bu ise hizmet sunumu ve kullanımına ilişkin masrafları azaltır.

DeFi Kullanım Alanları

Popüler DeFi projeleri merkeziyetsiz pazar yerleri, borç alıp verme, parasal bankacılık işlemleri gibi pek çok alanı kapsar. DEX’ler, (merkeziyetsiz borsalar), DeFi uygulamalarının en önemlilerinden biridir. Kullanıcılar bu platformlar aracılığıyla dijital varlık alım-satımı yapabilirler. Üstelik fonlarını herhangi bir yere emanet etmeye ihtiyaç duymazlar. Alım-satım işlemlerinin cüzdanlar arasında gerçekleştirilmesi akıllı kontratlar ile sağlanır. İşlem ücretleri daha düşüktür.

2021 DeFi Projeleri ve DeFi Coinleri

Merkeziyetsiz finans sektörü DeFi’yi kullananların sayısı 2018 yılından beri hızla artıyor. DeFi üzerine gerçekleştirilen projelerden bazıları ise şunlar:

yEarn. FİNANCE

Bu toplama platformu Ethereum ağı üzerine kurulu. Şubat 2020 itibariyle Andre Cronje tarafından tanıtıldı. Yearn kullanarak yatırım yapılması, yTokens’a dönüştürülmesi mümkün. Curve.fi entegrasyonu vardır.

DIA

DeFi projeleri 2021 yılında hızla çeşitlenirken DİA da onların arasında ön plana çıkıyor. ‘Merkezi Olmayan Bilgi Varlığı’ anlamına gelen DİA, açık kaynaklı bir proje. Açık erişimli verinin hedeflendiği bu proje kâr amacı gütmeden yürütülüyor.

SYNTHETİX (SNX)

Temmuz 2020’den bu yana piyasa değeri açısından önemli bir konumda olmayı sürdüren proje; kullanıcılarına merkeziyetsiz borsa ve sentetik varlık ihraç platformu sağlamakta. SNX, Synthetix Network Token anlamında. Kullanıcıların token alıp stake yapmasına imkân tanıyor.

ORİON PROTOCOL (ORN)

Bu ağ, kullanıcılara çeşitli gelir akışları oluşturuyor. Temmuz 2020 tarihinde KUCoin Seçim Topluluğu oylaması gerçekleştirildi ve proje, bu oylamayı kazandı. Böylece KuCoin tarafından listelenenler arasına girdi.

DeFi YİELD PROTOCOL (DYP)

Akıllı sözleşme tabanlı olarak çalışan bu ağ Ethereum madencilik havuzununun Yield farming modeliyle birleşmesini sağlıyor. Piyasa manipülasyonuna karşı oldukça dirençli. Herkesin likidite sağlama olanağı mevcut.

DeFiCHAİN

2021 DeFi projeleri arasına Mayıs 2020’de katılan DeFiChain, hızlı iş hacmi ve yüksek güvenlik avantajıyla tercih sebebi. Küresel bir dağıtıma sahip olan projenin sunduğu fırsatlar arasında; merkeziyetsiz token ambalajı, varlık tokenizasyonu, temettü dağılımı, merkeziyetsiz borçlar, merkeziyetsiz krediler, alacakları devretme bulunuyor. Şu anki pazar sermayesi ise 165 milyon doları geçmiş durumda.

DeFi Coinleri

DeFi coin listesinde RUNE, LUNA, CAKE, BAT (Basic Attention Token) ve AVAX başta olmak üzere birçok token var. Fusion, FSN, TRB, BoringDAO, BOR, Tellor ve PHB de onlardan bazıları.

Yine bu listede; Phoenix Global, SWTH, CREAM, FXS, , NEX WBTC ve AAVE gibi token çeşitlerini de görmek mümkün.

Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın: https://www.youtube.com/cipies