Çinli Teknoloji Devi Vivo, Türkiye’de Telefon Üretimine Başlıyor

Çinli Teknoloji Devi Vivo
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Çinli Teknoloji Devi Vivo, Türkiye’de Telefon Üretimine Başlıyor

Oppo ve Xiaomi markalarından sonra Vivo da Türkiye’de üretim yapmaya başlıyor. İlk tesisi Gebze’de açılan Vivo, 13 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. “Made in Turkey” yazısının yer alacağı yerli telefonların mayıs ayının ilk haftasında üretilmeye başlaması planlanıyor. 

2021 yılının şubat ayından beridir hazırlıkları süren tesisin, toplamda 25 milyon dolar değerinde yatırım ile hayata geçirildiği bilinmektedir.Nisan ayının sonlarına doğru ise üretim hazırlıkları tamamen bitmiştir ve deneme üretimleri başlamıştır. Deneme üretimleri de bittikten sonra tam kapasite üretime mayıs ayının ilk günlerinde başlanacak. Ayrıca, gelen bilgilere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, banttan çıkacak yerli telefonları kamuoyuna duyuran ilk kişi olacaktır. Bunun haricinde Mustafa Varank’ın üretimden sonra bir fabrika ziyareti yapması da planlanıyor. 

2 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak

Dünya genelinde 200 milyondan fazla kullanıcısı ve 40 binden fazla çalışanı olan şirketin Türkiye’de kurduğu fabrikada 2 bin kişiye istihdam sağlanacak. Halihazırda 200 kişilik bir ekibe sahip olduklarını açıklayan yetkililer, “Bu yılın sonunda 800 kişiye ulaşmış olacağız. İşe alımlarımız devam ediyor. Özellikle de SNT adı verilen üretim hattı için mühendislere ihtiyacımız var.” açıklamalarında bulundular. 

2 yıl içerisinde tamamlanması beklenen yatırımın, ilk aşamada aylık 500 bin adet üretim kapasitesi ile başlaması planlanıyor. İlk dönemde 2-3 telefon modelinin üretileceği söylenmektedir. Önümüzdeki dönemlerde ise ek olarak 7 modelin daha üretimi yapılacağı açıklanmıştır. 

Milli Takımın Ana Sponsoru Olacak

Türkiye’ye güçlü bir şekilde giriş yapacak olan Vivo firması, Türkiye A Erkek Milli Takımı’nın ana sponsoru olacak. 2020 yılının aralık ayında imzalanan anlaşma ile de takımın resmi akıllı telefonu olmuştur. Anlaşmanın yapıldığı günde basına açıklamalarda bulunan Vivo Türkiye CEO’su Andrew Liu, Türkiye pazarında olmaktan mutlu olduklarını söyleyerek şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Bu güzel ülkeye ve insanlarına sağlam bir bağlılıkla Ağustos 2020’de Türkiye pazarına girmekten onur duyduk ve bugün kararlılığımıza ve adanmışlığımıza yönelik somut bir adım atıyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu ile bizi ‘resmi akıllı telefon ortağı’, daha da önemlisi önümüzdeki iki yıl boyunca Türkiye A Milli Takımı’nın güvenilir ortağı yapacak bir anlaşma imzalıyoruz.”