Çinli mühendis, kendi Iron Man jetpack’ini geliştirdi (Videolu)

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Çinli Liu Dongsheng kendi Iron Man jetpack’ini yaptı. Jetpack, neredeyse 200 metre yükseklikte ve on kilometre uçabiliyor. Süper kahraman filmindeki roket jetpack Liu’ya neredeyse 85.000 avroya mal oldu.

Yetişkinler hala süper kahramanlara bayılıyor

Süper kahramanlar, insanları asırlardır büyülüyor. Kahramanca eylemleriyle başkalarının hayatını kurtaran insanüstü yaratıklar, kitlelere nasıl ilham vereceklerini iyi biliyor. Marvel veya DC Universe’deki çoğu filmin büyük bir ticari başarı olması boşuna değil. Çoğu izleyici için sinemayı ziyaret etmek, kendilerini süper kahramanların dünyasına kaptırmak için yeterlidir. Bunun yeterli olmadığı insanlar bir video oyunu oynayabilir veya bir süper kahraman temalı eğlence parkına gidebilir. Ve bir de süper kahramanları taklit etmeye çalışan aşırı hayranlar var. Bunun örnekleri, Rusya’da 760.000 avronun biraz altında satılan Batmobildir. Batmobil piyasaya çıktıktan sonra çok kısa bir süre sonra satılmıştı.

Iron Man jetpack’i 200 metre yükseklikte ve 10 kilometre uçuyor

Çinli Liu Dongsheng Çinli haber servislerine göre bu jetpack’i tam olarak iki yılda üretti. Liu, Iron Man gibi uçabilme hayaline neredeyse 85.000 Euro yatırım yaptı. Sonuca bakıldığında, yatırıma değmiş gibi görünüyor. Jetpack 100-200 metre arasındaki yüksekliklere ve saatte 15 km/h hıza ulaşabiliyor. Ne yazık ki, güvenlik sebeplerinden dolayı Liu şimdiye kadar yalnızca üç metre havaya uçabildi, aksi takdirde güvenlik riski çok büyük.

Iron Man Jetpack’i günlük hayata uygun hale getirilecek mi?

Jetpack, İngiliz şirketi Gravity Industries’in daha önce yayınlanmış benzer bir Iron Man Jetpack’ine dayanıyor. Liu, jetpack’i sürekli geliştirmeyi ve günlük kullanıma uygun hale getirmeyi planlıyor. Bir Iron Man jetpack’in günlük yaşam için nasıl uygun olabileceği hayal gücüne bağlıdır. Liu jetpack’ini geliştirip satmayı düşündüğünde ise neler olacağı oldukça büyük merak konusu. Iron Man hayranlarının dikkatini oldukça fazla çekeceği kesin gibi gözükse de, havada hiçbir tehlike riski ile karşı karşıya kalmadan kuş gibi süzülmek herkesin hayali olsa gerek?

Neler olacağını hep birlikte göreceğiz.