Blockchain Teknolojisi Nedir? (5 Soruda)

Blockchain Teknolojisi Nedir
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Blockchain teknolojisi, en temel haliyle baktığımızda insanların bitcoin gibi kripto para birimlerini birbirlerine göndermesine ve almasına izin veren teknolojik alt yapıdır. SatoshiNakamoto, tarafından 2008 yılında dünyanın ilk kripto para birimi olarak kurulan Bitcoin yaratıldığında aynı zamanda Blockchain protokolünü de oluşturmuş oldu.

Bu yeni ve her geçen gün gelişen teknolojinin de ülkemize girmesi de kısa sürmedi. Blockchain Türkiye‘de kısa sürede yayıldı ve girişimciler tarafından kullanılan bir ağ oldu. Gelin şimdi hep birlikte hayatımıza yeni giren ve geleceğin para akış sistemini oluşturacak olan teknolojiyi yakından inceleyelim.

Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır? Kimler Kullanabilir?

Bilgisayarlar tarafından oluşturulmuş bir ağın, binlerce defa kopyalama işlemi yaparak dağıtılan bir hesap tablosu hayal edin. Sonra da bu ağın, tabloyu düzenli olarak güncellemeler yapma amaçlı tasarladığını hayal edin. İşte Blockchain ağı böyle bir sistemin içerisinde yer alıyor. Buradaki bilgi sürekli paylaşım halinde ve güncel bir şekilde varlığını sürdürüyor. 

Verileri tek bir konumda saklamadığı ve herkese açık bir şekilde paylaştığı için de hackerler tarafından giriş yapılıp ele geçirilmesi öngörülebilecek bir veri ağı olarak da durmuyor. Aslında bu durum bize Blockchain teknolojisi güvenli mi? Sorusunun cevabını da bir nebze olsun vermiş oluyor. 

Blockchain Çalışma Prensibi

Hassas verilerini korumaya odaklanmış, çeşitli firmalar bu teknolojiyi çoktan kullanmaya başladı bile. Blockchain teknolojisine oldukça fazla güveniyorlar desek yalan olmaz. Özellikle;

  • Kripto para(bitcoin) ile ilgili firmalar,
  • Nakliye ve Lojistik firmaları,
  • Ticaret ve e-ticaret platformları,
  • Finansal hizmetler alan firmalar, 
  • Ödeme ağ geçitleri. Bu teknoloji ağını kullanmaya başladı bile.

Blockchain Kullanmanın Avantajları Ve Dezavantajları

Blockchain teknolojisi, kullanıcılara sunduğu avantajlar ile sıkça tercih edilirken diğer bir yandan sunduğu dezavantajlarla vazgeçme sebebi olabiliyor. 

1. Blockchain Teknolojisi Sağlam Güvenlik İmkânı sağlıyor

İşletmeler ticaret yaparken güvenli bir ortamda bunu yaptıklarından emin olmak isterler. Blockchain sistemi de bunu çok iyi bir şekilde firmalara veriyor. Sahip olduğu bol miktarda depolama alanı ve sürekli güncellenen yapısıyla bilgilerinizin çalınmasına imkân vermiyor.

2. Verim ve Şeffaflık İçin İdeal

Kayıtlarınız bir yerde tutulur ve böylece planlamanızı iyi bir şekilde yapabilirsiniz. İyi olan yerlerinizi geliştirme ve sıkıntı olan yerleri iyileştirme faaliyetlerini yapabileceğiniz bir ağa sahip. Aynı zamanda size verilerin otomatik organize edilen aracı size iyi bir geri dönüş sağlayacaktır.

3.Hızlı Ve Ucuz İşlemler

Blockchain sistemi hızlı işlem yapmak istiyorsanız en iyi sistemlerden biridir. Gerçek zamanlı işlemleri neredeyse size birebir yansıtır. Ödemeler, dosya, depo ve analiz konularını anında size sunma kolaylığını verir.

Blockchain Teknolojisi Dezavantajı

Her sistemde olduğu gibi burada da tabii ki bazı dezavantajları bulunacaktır. En büyük dezavantajı ise sağlayacağı doğal kaynak israfıdır. Yani bu demek oluyor ki, verileriniz güvenli bir şekilde korunabilir fakat fazla miktarda elektrik üretimi de yanında gelecektir. Aynı zamanda Blockchain ağının fazla miktarda depolama ihtiyacı gerektirdiğini de belirtmek lazım. Kurulum için istenilen disk boyutu en az 200 gb sabit disk alanı olmalıdır.

Blockchain Yasal mı ? 

Aslında bu konuda çeşitli görüşler var. Dünya’nın bir sanal para üzerinden dönmesi insanlar üzerinde endişe yaratmakta. Özellikle de sanal paraya yatırımını daha tam gerçekleştirememiş insanlar üzerinde.

Fakat şöyle bir gerçek var ki bu sistem üzerinde yeniden bir sanal para yaratmak suç teşkil eder. Blockchain sistemi yalnızca, parayı almanıza, satmanıza ve tutmanıza izin vermektedir. Başka bir işlem yapmaya çalışan biri kendisini mahkemede bulabilir.

Blockchain resmi web sitesi: https://www.blockchain.com/