Bitcoin Çakıldı! Bitcoin Neden Çakıldı? Düşüş Normal Mi?

bitcoin
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Bitcoin Çakıldı! Bitcoin Neden Çakıldı? Düşüş Normal Mi? Düşüşün Altındaki Sebepler…

Gerek yükselmesi, gerekse de düşmesiyle her gün yeni bir manşette, farklı isimlerle yer alan Bitcoin, dün gece kendi tarihindeki en düşük değerlerden birine daha imza attı. Yaklaşık yüzde 7 oranında değer kaybetmesi, yatırımcıları ayağa kaldırdı. Ethereum da benzeri bir düşüş göstererek tam yüzde 9.5 değer kaybetti. Uzun zamandır düşüşte olması ile gündemde olan kripto paraları yakından takip eden yatırımcılar, bir atakla yükselişi beklemekteydi. Fakat dün gelen haberle birlikte bir çoğu yıkıldı. Bir kısmı ise yeniden harekete geçti. Bir daha böyle düşmez düşüncesiyle daha çok coin alan yatırımcılar, gözünü yükselişe dikti.

Bitcoin Aralık ayından bu yana en düşük değerini gördü. Çeşitli sebeplerden kaynaklı olduğu düşünülen bu düşüş sonrası ABD enerji ve ticaret komitesi, madenciliğin çevresel etkisi hakkında gözetim oturumu hazırlayacağını açıkladı. Özellikle Bitcoin Ağı üzerine yapılacak bu oturum, çevre koruma gruplarından 70’den fazla araştırma talebi göndermesiyle oluşturuldu.

Bitcoin Neden Bu Kadar Düştü?

Btc fiyat konusunda dün geceden bu yana çok sarsıcı gelişmeler yaşandı. Çok büyük bir düşüş kat eden Btc dolar karşısında tam yüzde 7 oranında bir gerileme kat etti. Aralık ayından bu yana Btc grafik gerilemeye devam ediyordu. Yatırımcılar bunu fırsat bilip coin almaya devam ederken, bir yandan da yükseliş haberini dört gözle bekliyordu. Fakat FED tutanaklarının ve Kazakistan olaylarının düşüşüne neden olduğu iddia edilen Bitcoin haberi sonrası, yatırımcılar ne yapacağını bilemedi. Pek çok yatırımcı bunu fırsat bilip yeni coinler alırken, yatırımcıların bir kısmı da aldıkları darbe sonrası yıkıldı ve yükseliş için grafikleri tekrar açtı.

Özellikle Türkiye merkezli yatırımcılar, sık sık 1 Btc kaç TL sorusunu arattı. Tabloda sürekli değişiklik oluşması, bu soruya net bir cevap bulmayı zorlaştırdı. Ancak 1 Bitcoin Aralık ayından bu yana düşüşte. Bitcoin yorum cularının sıklıkla üzerinde durdukları bu konuda etkili iki unsur, bir süre daha düşüşün devam edeceğini gösterecek gibi duruyor. Yorumcuların bu şekilde değerlendirdiklerinin altını çizmekte fayda var. Ancak tabi her zaman yorumlar doğru çıkmıyor ve zaman zaman hedef şaşıyor.

Bitcoin’e FED Darbesi

14-15 Aralık’ta gerçekleşen toplantı sonrası oldukça sessiz kalan Amerikan Merkez Bankası (FED), dün gece Federal Açık Piyasa Komitesinin tutanaklarını açıkladı. Bitcoin’e FED Darbesi, olarak değerlendirilen bu durum, faizler ile ilgili açıklamalarda bulundu. FED yetkilileri geçen aylarda gerçekleşen toplantıda, yüksek enflasyon, sıkı istihdam piyasası gibi konular üzerinde durdu. Ekonomiyi yavaşlatmanın önemine vurgu yapan FED, merkez bankasının daha önceden öngörülen faiz oranlarını erken yükseltmek zorunda kalabileceğini belirtti. Ayrıca bilançoda yer alan varlıkları azaltabileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Açıklanan tutanakların ardından, 10 yıllık ABD hazine tahvili faizinin yüzde 1.71 gibi rakamları görerek, en yüksek seviyelere ulaştığı bildirildi. Nisan ayından bu yana açıklanan en yüksek faiz yüzdesi olduğu görüldü. Yılbaşında yüzde 1.5 civarında bulunan yüzdelerin böylesine bir yükseliş göstermesi, Bitcoin değeri açısından olumlu olmadı. Ancak Doların diğer para birimlerine karşı değerini ölçen dolar endeksinin de ciddi bir yükseliş gösterdiği bildirildi. Yalnızca doları değil, piyasadaki risk iştahını azaltan bu tutanak, borsaların düşüşe geçmesiyle en çok kripto paraları etkiledi. Tüm bunlar doğrultusunda Bitcoin yüzde 7, Ethereum ise yüzde 9.5 değer kaybetti.

Kazakistan Olayları

Bitcoin’e bir darbe de Kazakistan Olayları neticesinde geldi. Kazakistan’da son günlerde gerçekleşen sokak gösterimleri, Bitcoin’e değer kaybettirdi. Kazakistan’da yaşayan bireylerin, zamlara tepki kıvılcımıyla başlattığı olaylar, farklı nedenleri de barındırarak günden güne büyümeye başladı. Sıvılaştırılmış doğalgazın litresine neredeyse yüzde yüz oranda zam gelmesiyle alevlenen kıvılcım sonucunda meydana gelen olaylar, bir ocaktan bu yana hala durdurulamadı. Bitcoin madenciliğinde yüzde 18.1 payla, dünyanın ABD’den sonraki ikinci ülkesi olmayı başaran Kazakistan’da yaşanan bu olaylar, Bitcoin’in değer kaybetmesine neden oldu.

Kazakistan’da meydana gelen ve durdurulamayan olaylar neticesinde hükümet istifa etmiş ve olağanüstü hal ilan edilmişti. Sokak gösterileri artarak devam edince durdurulamaz bir hal almıştı. Bir hafta içerisinde böylesine şiddetlenen eylemler dolayısıyla Bitcoin’e bir darbenin de Kazakistan aracılığıyla geldiği bildirildi. Bitcoin bu iki büyük rezerv ülkesi dolayısıyla, Aralık ayından beri en düşük rakamları görmeye başladı.

 

Youtube Kanalımızı Takip Etmeyi Unutmayın: https://www.youtube.com/cipies