Appstreamer: Tek Tıkla %85 Depolama Alanı!

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Appstreamer, akıllı telefonda en az %85 daha fazla depolama alanı oluşturmayı vaat ediyor. Yeni yazılım, ABD’deki bilim insanları tarafından geliştirildi. Bu uygulama, akıllı telefonlar ve bulut depolama arasındaki veri aktarımı iletişimini sağlıyor. Bu nedenle, yalnızca akıllı telefondaki gerçekten ihtiyaç duyulan veriler telefonda kalmaya devam ediyor. Uygulamanın çalışma prensibi sayesinde, yüksek çözünürlüklü resimler ve videolar gerçek zamanlı olarak indirilir ancak telefona kalıcı olarak indirilmez. Bu veri akışı daha fazla depolama alanı oluşturuyor ve veri yükleme süresini kısaltıyor. Yazılım henüz emekleme aşamasında ve ilk adımda, akıllı telefonda oyun oynamak için tasarlandı. İlk testler olumlu.

En az % 85 daha fazla depolama alanı

Washington, ABD’de bir grup bilim insanı, Android akıllı telefonlarda en az % 85 daha fazla depolama alanı yaratması gereken yeni yazılım üzerinde çalışıyor. Yazılım, öncelikle büyük miktarda belleğe sahip oyunlar için tasarlandı.

Araştırma grubunun başkanı, Purdue Üniversitesi ve Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde (IIT) çalışan Hintli bir araştırmacı ve profesör olan Saurabh Bagchi’dir.

Yazılım bunu mümkün kılıyor

Yazılım, uygulamalar ve işletim sistemi arasında durduğu ve veri alışverişinden sorumlu olduğu için “ara katman yazılımı” olarak biliniyor. Appstream, depolamayı optimize etmek için geliştirilmiş bir arayüzdür.

Appstreamer, oyun sırasında ihtiyaç duyulduğu anda bulut sunucusundaki verileri ve kod kaynaklarını gerçek zamanlı olarak yayınlar. Yazılım, oyunu yavaşlatmadan verileri akıllı telefon ve sunucular arasında otomatik olarak taşır.

Gereksiz miktarda veri artık akıllı telefonda depolanmaz, ihtiyaç duyulduğunda indirilir. Yalnızca kesinlikle gerekli olan veriler akıllı telefonda kalıcı olarak bulunur. Yüksek çözünürlüklü resimler ve videolar artık doğrudan son cihaza kaydedilmemeli, yalnızca ihtiyaç duyulduğunda yüklenmelidir.

Appstreamer, Netflix’e benzer bir prensipte çalışır

Düz bir mantıkla düşünüldüğünde Appstreamer’ın çalışma ilkesi Netflix’inkine çok benzerdir. Bilim adamı Saurabh Bagchi, yazılımı şu şekilde tanımlıyor:

“Netflix filmlerinin aslında bir bilgisayarda depolanmaması gibi. Siz onları izlerken sadece sizin için yayınlanırlar. Bu uygulamada yoğun video, yoğun grafikler veya kod yolları gibi uygulama bileşenleri,  hücresel bir ağda olası hatalara ve yavaşlamalara rağmen anında yayınlanıyor ”