Apple Sonunda 5G iPhone ve HomePod Mini’yi Tanıttı

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Apple Salı günü iPhone ürün serisini yeniledi ve dört yeni modelin yanı sıra HomePod akıllı hoparlörünün küçültülmüş bir versiyonunu tanıttı. Yeni iPhone’ların tümü, Apple’ın son derece hızlı A14 Bionic çipi etrafında inşa edildi, bu çip 5G kablosuz bağlantının tüm çeşitlerini destekliyor ve önceki modellere göre dört kat daha iyi şekilde bir düşüşün ardından telefonu hasara karşı koruyan bir seramik kalkan ile korunuyor.

Moor Insights & Strategy’de kıdemli analist olan Mark N. Vena, “Seramik kalkan bazı insanlara önemsiz gelebilir, ancak bir akıllı telefonun düşme testi performansını 4 kat artırabiliyorsanız, bu önemsiz bir başarı değil.” dedi. Apple CEO’su Tim Cook, yeni ürünleri duyuran sanal bir çevrimiçi etkinlikte “Bu iPhone için yeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor” dedi.

İPhone’a 5G getirmenin ürün için çok büyük bir an olduğunu belirtti. Cook, “5G, indirmeler ve yüklemeler için yeni bir performans düzeyi, daha yüksek kaliteli video akışı, daha duyarlı oyun, gerçek zamanlı etkileşim ve çok daha fazlasını getirecek” dedi. “5G ağları daha düşük gecikme süresi ve daha az ağ tıkanıklığı ile daha gelişmiştir, böylece yoğun nüfuslu alanlarda bile daha yüksek ağ hızları elde edebilirsiniz” diye devam etti.

Cook, “Ayrıca bilinmeyen, güvenli olmayan halka açık Wi-Fi erişim noktalarına sık sık bağlanmanız gerekmeyeceği için, 5G gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumanıza bile yardımcı oluyor” dedi.

Geleceğe Yönelik Geliştirmeler

Apple, rakiplerinin çoğu bir süredir 5G konusunda duyurular yaptıktan sonra 5G pazarına geliyor. Londra merkezli bir araştırma ve danışmanlık firması olan Omdia’da baş analist olan Gerrit Schneemann, “Apple, 5G kullanılabilirliğinin ve performansının değişen derecelerine rağmen 5G’yi gayet kaliteli bir şekilde geliştirdi” dedi.

“ABD ve Çin gibi bazı pazarlar şu anda 5G döngüsüne giriyor” dedi. “Çin, Apple için önemli bir pazar, bu nedenle 5G telefonlara sahip olmamak, muhtemelen bulunmaları gereken en iyi konum değil.” diyerek devam etti.