Apple, ‘BatteryGate’ davasını kapatmak için 113 milyon dolar ödeyecek

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Apple, son iki yıldır ABD mahkemelerinde görülen “BatteryGate” davasındaki hukuki anlaşmazlıkları ince bir şekilde çözdü. Şirket, güncellemenin cep telefonlarının pil ömrünü artıracağı gerekçesiyle iPhone’ların performansını sistematik olarak düşürdükten sonra 113 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

Ödeme, Amerika Birleşik Devletleri’nde 30’dan fazla eyalete yapılacak ve davayla ilgili çok sayıda yasal işlemi sona erdirmek için tazminatı paylaşacak. Para cezası, soruşturmalarda şirketin sorunların farkında olduğu ve tüketiciyi koruma yasasının ihlal edilmesine neden olduğunun gösterilmesinin ardından verildi.

Soruşturmalardan sorumlu avukat Mark Brnovich’e göre Apple, iPhone’ların performansını yavaşlatan iOS güncellemesiyle ilgili ayrıntıları atladı. Para cezasına ek olarak, şirkete cep telefonlarının performansı ve kullanım ömrü hakkında “gerçek bilgi” vermesi tavsiye edildi. “BatteryGate”, Apple’ın belirli iPhone modellerinin performansını düşüren iki sistem güncellemesi yayınladığı için 2018 yılında dava açmasıyla öne çıkmaya başladı. Şirket, 2016’dan beri bazı akıllı telefonların performansını yavaşlattığını, ancak tüketicileri uyarmadığını doğruladı.

2018 yılında, üreticinin durumu onaylamasından kısa bir süre sonra, eski cep telefonlarındaki performans düşüşü nedeniyle 60’tan fazla dava açıldı. Buna ek olarak Apple, 2019’da aynı nedenle toplu dava aldı. Davayı kapatmak için 113 milyon dolar ödemeyi kabul etmeden önce, Apple’a sorundan etkilenen müşterileri tazmin etmesi emredilmişti. Bu yıl şirket, üreticinin tavrından zarar gören her kullanıcı için 50$’a varan ücretler ödedi.

Soruşturmanın öncülüğüne yardım eden Arizona Başsavcısı Mark Brnovich Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, “Büyük Teknoloji şirketleri tüketicileri manipüle etmeyi bırakmalı ve onlara uygulamaları ve ürünleri hakkındaki tüm gerçeği söylemelidir,” dedi. “Bu devasa teknoloji şirketlerini, kullanıcılardan önemli bilgileri gizlediklerinde sorumlu tutmaya kararlıyım.” diyerek sözlerine devam etti. Bu gelişmelerden sonra Apple’ın telefon piyasasında nasıl aksiyon göstereceği oldukça fazla merak ediliyor. Tüketici güven endeksi sıralamalarında bulunduğu konumdan oldukça gerilere ilerleyen Apple, eski güvenilirliğini biraz zor şekilde kazanacağa benziyor. 

Uzun yıllardır yapmadığı gibi yedek pillerin fiyatında bu derecede indirime gitmesi ise bunun en büyük göstergelerinden bir tanesi.