App Store Komisyonları Yarıya İndirdi!

App Store Komisyon
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Geliştiriciler, uzun zamandır çabaladıkları bir konu olan komisyonlar hakkında Apple’ı komisyonları % 30’dan %15’e düşürmeye ikna etti. Hatırlarsanız Apple ve Epic Games, bu konu hakkında davalık dahi olmuştu. Apple komisyonlara yönelik önemli tavizler verdi, ancak bu sektör devlerine yardımcı olmayacak. Gerçek şu ki, Apple geliştiricilerden aldığı komisyonu büyük ölçüde düşürdü, tam olarak yarı yarıya! Ancak yalnızca küçük işletmeler ve başvurularını henüz App Store’a göndermemiş olanlar için. 

Apple, App Store geliştiricileri tarafından ödenen ücretlere ilişkin politikasında önemli bir değişiklik duyurdu. 

Komisyon, küçük işletmeleri desteklemeye yönelik yeni bir programın parçası olarak azaltıldı. Programa katılım şartları ise şöyle özetleniyor: 

  • Bir önceki takvim yılında 1 milyon dolara kadar kazanç elde eden geliştiriciler, programa hak kazanabilir ve % 15’lik indirimli komisyonlar ödeyebilir.

Yeni App Store Küçük İşletme Destek programı 1 Ocak 2021’de başlayacak. Programın ayrıntıları Aralık ayı başlarında daha detaylı olarak açıklanacak, ancak programa katılım için ana kriterler zaten biliniyor:

  • 2020’de uygulama geliri 1 milyon doların altında olan geliştiriciler veya uygulamalarını henüz App Store’a göndermemiş olanlar programa katılabilir ve indirimli komisyon oranı ödeyebilirler. 
  • Katılan bir geliştiricinin uygulama geliri 1 milyon doları geçtiyse, geliştiriciden şu andan yıl sonuna kadar standart ücret alınacaktır.
  • Gelecek takvim yılında bir geliştiricinin uygulama geliri 1 milyon ABD dolarının altındaysa, geliştirici bir sonraki yıl % 15’lik yeniden hesaplanmış indirimli bir komisyon ödeyebilecektir.

Temmuz ayında Telegram Messenger’ın temsilcileri, Apple’ın olası rekabet kuralları ihlaliyle ilgili olarak Avrupa Komisyonu’na şikayette bulundu. Daha önce, Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, özellikle şirketin uygulama geliştiricilerinden aldığı % 30 komisyon nedeniyle Apple’ı eleştirmişti.

Bu yeni program, App Store’un ölçeğinin ve başarısının son yıllarda somut geliştirici avantajlarına dönüşmediğini hisseden daha niş uygulama geliştiricilerini, bağımsız oyun geliştiricilerini ve iOS ekosisteminin diğer üyelerini kesinlikle memnun edeceğe benziyor. Apple, kötü bir basın ilişkilerinin olduğu dönemi atlattı. Apple’ı eleştirmek isteyen çoğu otorite, Apple’ın tüm ücretli uygulama satışlarında ve uygulama içi satın alımlarda yüzde 30’luk kesintiye ve App Store’a giriş izni vermeden önce geliştiricilere uyguladığı birçok kurala odaklandı. Bu gibi gelişmelerin Apple’ın bu kararı almasında etkili olduğu tahmin ediliyor.