Android Telefonlar İçin Hızlandırma Rehberi

Android Telefonlar İçin Hızlandırma Rehberi
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Android telefonlar için hızlandırma rehberi ile cihazınızı ilk aldığınız andaki gibi akıcı kullanmaya devam edebilirsiniz. Tüm cep telefonları, zaman ilerledikçe yavaşlamaya ve problem çıkarmaya başlar. Bu rehberimizdeki adımları uyguladıktan sonra, telefonunuzu oldukça rahatlatmış olacaksınız; bu da cihazınızın şimdiki haline göre daha fazla hızlanması anlamına gelir. Belirli aralıklarla bu rehberdeki işlemleri yapmanız, android telefonunuzun ömrünü de uzatacaktır.

Android Telefonu Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Android telefonunuzu hızlandırmak için, cihazınızı iyice tanımanız gerekiyor. Donanımların zaman geçtikçe eskidiği ve yeni yazılımlar ile çalışırken oldukça zorlanmaya başladığı, teknoloji dünyasında artık bilinen bir gerçek. Bu rehberde yer alan adımlar, akıllı telefonunuzun maksimum performans vermesini sağlar.

Telefonunuzda, hiç kullanmadığınız ama bir gün kullanacağınızı düşünerek yüklediğiniz uygulamalar var mı? Cihazınıza yüklediğiniz bu uygulamalar, arka planda sürekli çalışarak ve depolama alanınızı tüketerek telefonunuzun yavaşlamasına sebep olur. Telefonunuzu satın aldığınızda yüklü halde gelen çok sayıda uygulama da gereksizdir; bu uygulamalar, genellikle reklam için yüklenir ve silmenizde herhangi bir sorun yoktur. Uygulamaları kaldırırken tereddütte kalmanıza gerek yok çünkü genellikle sistem, işine yarayacak uygulamaları kaldırmanıza zaten izin verilmez.

Önbelleğiniz Temiz Tutun

Birçok uygulama, onu daha hızlı açıp kullanmanız için kendiliğinden önbellek oluşturur. Örneğin, Instagram uygulamasını ele alalım. Akıştaki görselleri ve videoları bir defa gördükten sonra, daha sonra bunları, internet bağlantısı olmadan da görebilirsiniz çünkü o medya dosyaları, telefonunuza kaydedilir ve tekrar tekrar çevrimiçi olarak onlara bağlanmanız gerekmez. Bu sebepten ötürü Facebook, Instagram ve Chrome uygulamaları da çok büyük kapasitelerde önbellekler oluşturabilmektedir. Önbelleğe yükleme olayının, veri tasarrufu ve hız gibi pozitif yanları olsa da depolama kapasitesiniz hızlı bir şekilde doldurması gibi bir kötü yanları da vardır.

Önbelleğinizi temizlemek için, cihaz ayarlarından depolama sekmesine gidin ve uygulamaların önbelleklerini temizleye seçeneğine dokunun.

Xiaomi gibi cihazlarda da “Güvenlik/Temizleyici” tarzı sistemin kendi içerisinde bulunan araçları ile cihaz önbelleğini rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Android Telefonlar İçin Hızlandırma Rehberi

Animasyonları Kaldırın

Android telefonlar için hızlandırma rehberi konusunda bilinmesi gereken bir diğer detay animasyonlar olmakta. Animasyonlar, hoş bir görüntü olarak göze hitap etse de telefonu çok yavaşlatabilirler. Cihaz ara yüzünde donmalar ve takılmalar meydana geliyorsa, animasyonları kapatmanızı tavsiye ediyoruz. Animasyonları kapatmak için:

  • Xiaomi cihazlarda, Erişebilirlik sekmesinden “animasyonları kaldır” seçeneğini aktif edin.
  • Diğer Android cihazlarda Geliştirici seçeneklerini aktif ederek, cihaz animasyonlarını tamamen kapatabilirsiniz.

Depolama Alanı Yaratın

Android telefon hızlandırma çözümleri arasında en önemlilerden birisi de depolama kapasitenizin ne kadar boş olduğudur. Android sistemi ve uygulamalar, rahatça çalışabilmek için depolama alanına ihtiyaç duyuyorlar. Depolama kapasitenizin en az %10’unu boş tutmaya dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Depolama alanınız dolu ise, cihazınız ve uygulamalarınız verimli bir durumda çalışmayacaklar. Depolama alanını temizlemek için gereksiz uygulamaları, özellikle de videoları, fotoğrafları, müzikleri ve büyük boyutlu dosyaları silmeyi önerebiliriz. Eğer bu da yeterli olmazsa, bir hafıza kartı alabilir ve taşınabilir dosyalarınızı hafıza kartına yükleyebilirsiniz.

Ana Ekranınızı Optimize Edin

  • Ana ekranınızı düzenli ve temiz tutmaya dikkat edin.
  • Gittiğiniz her yere sürekli powerbank götürmek istemiyorsanız, asla hareketli duvar kâğıtları kullanmayın.
  • Elinizden geldiği kadar widget kullanmamaya çalışın. Widget’leri, ana ekranınızda sürekli çalışan programlar olarak görebilirsiniz. Bu durum da bataryayı çabuk tüketen ana sebeplerdendir.
  • Ya cihazınızda varsayılan olarak sunulan ana ekranı kullanın ya da güvenilir ve hafif Launcher’ları tercih edin; ne olduğunu bilmediğiniz, reklam dolu uygulamaları asla yüklemeyin.

Lite Uygulamalar Yükleyin

Bazı uygulamalar gereğinden fazla büyük ve kapsamlı olabiliyor. Bu büyük uygulamalar, özellikle de eski telefonlar ile çalışmakta problem yaratabiliyor. Bunun için, bazı uygulamaların “lite” ve “go” sürümleri kullanıcıya sunulmaktadır. Lite/Go sürümündeki uygulamalar, sadece temel işlevleri yerine getirecek ve çok daha hızlı çalışacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu uygulamaların çoğu Android telefon hızlandırma amacıyla optimize edilmiştir. Eğer cihazınızdaki çeşitli uygulamalar yavaş çalışıyorsa, varsa bu uygulamaların hafif versiyonunu kullanabilirsiniz.

Antivirüs Ve Hızlandırıcı Yüklemeyin

Android telefon hızlandırma programları veya antivirüs kullanmanın, yeni cihazlar için faydadan çok zararları bulunuyor. Yalnızca Google Play Store üzerinden uygulama yüklüyorsanız ve internette güvenli bir şekilde gezinmeyi biliyorsanız, genellikle bir antivirüs yazılımı kullanmanıza ihtiyaç yoktur. Google Play Store’a uygulamalar yüklenmeden önce, bu uygulamalar zaten detaylı bir şekilde antivirüslere karşı taranırlar ve Google Play Protect ile de cihazınızdaki uygulamalar düzenli olarak denetime girer.

Hızlandırıcı ve RAM temizleyici uygulamalar ise cihazınızı tam tersine yavaşlamasına sebep olur. Bu uygulamaların neredeyse hepsinde reklam vardır ve arka planda sürekli çalışır. Android, kendi içinde RAM temizleme özelliğini zaten kullanıcıya veriyor. Arka plandaki gereksiz uygulamalar ve işlemler herhangi bir program yüklemenize gerek duymadan, sistem tarafından otomatik olarak durdurulur. Yeni telefonlarda uygulamaları optimize etmek ve otomatik olarak uyutmak için gerekli olan tüm özellikler dahili olarak sunuluyor. Android telefon hızlandırma için ek bir uygulama yüklemenize gerek yok.

Telefonunuzu Tekrar Başlatın

Telefonunuzu ya da herhangi bir teknolojik cihazı tekrar başlatmak, birçok problemi ciddi manada çözebiliyor. bazı takılmaları gidermek, türlü hataların önüne geçmek ve Android telefonu hızlandırma amacıyla cihazınızı birkaç günde bir tekrar başlatın.

Sadece Play Store Üzerinden uygulama Yükleyin

Bir uygulama ya da oyun yüklemek için sadece resmi Google Play Store mağazasını kullanın. .APK dosya biçimi olarak yüklenen ve güvenliği doğrulanmayan uygulamalar, içerebilecekleri zararlı virüsler sebebiyle telefonunuzu yavaşlatabilir ve güvenliğinizi tehlikeye atar.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Her ne kadar telefonunuzu temiz bir şekilde kullansanız da zaman geçtikçe problemler çıkmaya ve işletim sistemi yavaşlamaya başlar. Bunların önüne geçebilmek için, cihazınızı yılda en azından bir defa fabrika ayarlarına döndürünüz.

Android Sistemini Güncelleyin

Android sistemi, telefon modeline bağlı olarak belirli aralıklarla güncellenmektedir. Bunun yanında cihaz üreticinizin sunmuş olduğu ara yüz de (MIUI, EMUI, OneUI gibi.) aralıklarla güncellenmektedir. Bu güncellemeler ile beraber; cihazınızın güvenliği, uyumluluğu yükselmekte, problemleri çözülmekte ve yeni uygulamalar ile cihazınız, daha stabil bir şekilde çalışmaktadır. Gelen işletim sistemi, ara yüz ve güvenlik güncellemelerini göz ardı etmeyin. Eğer hali hazırda bir güncelleme geldiyse, bunu kesinlikle yükleyin. Otomatik güncelleme seçeneğini aktif ederseniz, bu güncellemeleri otomatik şekilde alabilirsiniz. Güncellemeler, Android telefon hızlandırmak için büyük bir önem taşımaktadır.

Yukarıdaki adımlar eğer işe yaramadıysa, son seçenek olarak telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz. Bu sayede telefonunuz ilk günkü haline gelecektir.