Android Telefon Hızlandırma Rehberi (12 Yöntem)

Android Telefon Hızlandırma
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Android telefon hızlandırma ipuçları ile, cihazınızı ilk aldığınız gibi hızlı kullanmaya devam edebilirsiniz. Tüm cep telefonları, zaman geçtikçe yavaşlamaya ve sorun çıkartmaya başlar. Rehberimizdeki adımları uyguladıktan sonra, telefonunuzu hafifletmiş olacaksınız; bu da, cihazınızın şu anki haline göre katbekat hızlanması demektir. Belirli aralıklarla bu işlemleri yapmanız, akıllı telefonunuzun ömrünü de uzatacaktır.

Android Telefon Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Android telefonu hızlandırmak için, cihazınızı tanımanız gerekiyor. Donanımların zaman geçtikçe yıprandığı ve yeni yazılımlar ile çalışırken zorlanmaya başladığı, teknoloji dünyasında bilinen bir gerçek. Burada yer alan adımlar, akıllı telefonunuzdan maksimum performansı almanızı sağlar.

Android Telefon Hızlandırma - Gereksiz Uygulamaları Silin

Gereksiz Uygulamaları Silin

Telefonunuzda, hiç kullanmadığınız ama bir gün kullanacağınızı düşünerek silmediğiniz uygulamalar yüklü mü? Cihazınızdaki bu uygulamalar, arka planda çalışarak ve depolama alanınızı kullarak telefonunuzu yavaşlatırlar. Telefonunuzu satın aldığınızda yüklü olarak gelen birçok uygulama da gereksizdir; bu uygulamalar, genellikle reklam amacıyla yüklenir ve silmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Uygulamaları kaldırırken tereddüte düşmenize gerek yok çünkü genellikle, sistem için gerekli uygulamaları kaldırmanıza zaten izin verilmez.

Uygulamaları kaldırma ile ilgili, Google Play Yardım Merkenizde yer alan “Android’de uygulamaları silme veya devre dışı bırakma” makalesine göz atabilirsiniz.

Önbelleği Temizleyin

Birçok uygulama, onu daha hızlı kullanabilmeniz için önbellek oluşturur. Örneğin, Instagram’ı ele alalım. Akıştaki görselleri ve videoları bir kez gördükten sonra, daha sonra bunlara, internet bağlantısı olmadan da erişebilirsiniz çünkü o medya dosyaları, cihazınıza kaydedilir ve tekrar tekrar online olarak onlara bağlanmanız gerekmez. Bu yüzden Facebook, Instagram ve Chrome uygulamaları da, çok büyük boyutlarda önbellekler oluşturabilmektedir. Önbellekleme sisteminin, veri tasarrufu ve hız gibi avantajları olsa da, depolama alanınızı hızlıca doldurması gibi bir dezavantajı da vardır.

Önbelliği temizlemek için, cihaz ayarlarından depolama sekmesine girebilir ve uygulamaların önbelleklerini temizleyebilirsiniz.

Xiaomi gibi cihazlarda da, “Güvenlik/Temizleyici” tarzı sistem araçları ile cihaz önbelliğini kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Android Depolama Alanı Temizleme

Depolama Alanı Açın

Android telefon hızlandırma yolları arasında en önemlilerden birisi de, depolama alanınızın ne kadar boş olduğudur. Android sistemi ve uygulamalar, rahatça çalışabilmek için depolama alanına ihtiyaç duyarlar. Depolama alanınızın en az %10’unu boş tutmaya özen göstermeniz çok önemlidir. Depolama alanı dolu ise, cihazınız ve uygulamalar verimli bir şekilde çalışmayacaklar. Depolama alanını temizlemek için gereksiz uygulamaları, özellikle videoları, fotoğrafları, müzikleri ve büyük dosyaları silmeyi düşünebilirsiniz. Bu da yeterli olmazsa, bir hafıza kartı kullanmayı ve taşınabilir dosyalarınızı (fotoğraflar, videolar vs.) hafıza kartına taşıyabilirsiniz.

Android Animasyonları Kapatma

Animasyonları Kapatın

Animasyonlar, hoş bir görüntü yaratsa da, cihazı fazlasıyla yavaşlatabilirler. Cihaz arayüzünde donmalar ve takılmalar varsa, animasyonları kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Animasyonları kaldırmak için:

  • Xiaomi cihazlarda, Erişebilirlik ayarlarından “animasyonları kaldır” seçeneğini aktif edebilirsiniz.
  • Geliştirici seçeneklerini açarak, cihaz animasyonlarını tamamen kapatabilirsiniz.

Android’i Güncelleyin

Android, cihaza bağlı olarak zaman zaman güncellenmektedir. Bunun yanında, cihaz üreticinizin sunduğu arayüz de (MIUI, EMUI, OneUI) güncellenmektedir. Bu güncellemeler ile birlikte; cihazınızın güvenliği, uyumluluğu artmaktadır, sorunları çözülmektedir ve yeni uygulamalar ile cihazınız, daha optimize bir şekilde çalışmaktadır. Gelen işletim sistemi, arayüz ve güvenlik güncellemeleri göz ardı etmeyin. Eğer hali hazırda bir güncelleme aldıysanız, bunu mutlaka yükleyin. Otomatik güncellemeleri aktif ederseniz, bu güncellemeleri otomatik olarak alabilirsiniz. Güncellemeler, Android telefon hızlandırma için büyük önem teşkil etmektedir.

Uygulamaları Güncelleyin

Uygulamalar, sürekli olarak geliştiricileri tarafından güncellenmektedirler. Güncellemeler ile birlikte uygulamaların; yeni özellikleri eklenir, hataları giderilir, eksikleri kapatılır, yeni teknolojiler ile uyumlu hale getirilerek, daha hızlı/optimize çalışmaları sağlanır.

Otomatik güncellemeleri aktif etmeniz, Android telefon hızlandırma açısından son derece önemlidir. Play Store ayarlarından aktifleştirmeyi unutmayın.

Ana Ekranınızı (Launcher) Optimize Edin

  • Ana ekranınızı temiz ve düzeli tutmaya özen gösterin.
  • Yanınızda sürekli power-bank taşımak istemiyorsanız, asla canlı duvar kâğıtları kullanmayın.
  • Olabildiğince widget kullanmamaya çalışın. Widget’leri, ana ekranınızda sürekli çalışan programlar olarak düşünebilirsiniz. Bu da, bataryayı hızla tüketen ana unsurlardandır.
  • Ya cihazınızda varsayılan olarak gelen ana ekranı kullanın, ya da hafif ve güvenilir Launcher’ları tercih edin; ne olduğunu bilmediğiniz, reklam dolu uygulamaları yüklemeyin.
Google Play Store

Yalnızca Play Store’u Kullanın

Bir uygulama veya oyun yüklemek için, yalnızca resmi Google Play Store’u kullanın. .APK olarak yüklenen ve güvenliği doğrulanmayan kaynaklar, içerebilecekleri zararlı kodlar nedeniyle cihazınızı yavaşlatabilir ve güvenliğinizi tehlikeye sokabilir.

Lite Uygulamalar Kullanın

Facebook Messenger Lite

Bazı uygulamalar, gereğinden fazla büyük ve işlevsel olabiliyor. Bu, büyük uygulamalar da, özellikle eski cihazlar ile çalışmakta sorun çıkartabiliyorlar. Bunun için, bazı uygulamaların “lite” ve “go” sürümleri bulunmaktadır. Lite/Go sürümündeki uygulamalar, yalnızca temel işlevleri yerine getirecek ve çok daha hızlı çalışacak şekilde tasarlanmışlardır. Bu uygulamaların çoğu, Android telefon hızlandırma için optimize edilmiştir. Eğer, cihazınızdaki bazı uygulamalar ağır çalışıyorsa, varsa bu uygulamaların hafif sürümünü kullanabilirsiniz.

Antivirüs Ve Hızlandırıcı Kullanmayın

Android telefon hızlandırma uygulamaları veya antivirüs kullanmanın, yeni cihazlar için faydadan çok zararları vardır. Yukarıdaki başlıkta da bahsettiğimiz gibi, yalnızca Google Play Store’dan uygulama yüklüyorsanız ve internette güvenli bir şekilde gezmeyi biliyorsanız, genellikle bir antivirüs yazılımı kullanmanıza gerek yoktur. Google Play Store’a uygulamalar yüklenmeden önce, bu uygulamalar zaten taranırlar ve Google Play Protect ile de, cihazınızdaki uygulamalar düzenli olarak denetlenir.

Hızlandırıcı ve RAM temizleyici programlar ise, cihazınızı tam aksine yavaşlatırlar. Bu uygulamarın neredeyse hepsinde reklam bulunuyor ve arka planda çalışıyorlar. Android, kendi içinde RAM temizleme özelliğine zaten sahip. Arka plandaki gereksiz uygulamalar ve işlemler, herhangi bir program yüklemenize gerek kalmadan, sistem tarafından otomatik olarak kapatılırlar. Yeni cihazlarda, uygulamaları optimize etmek ve otomatik olarak uyutmak için gerekli olan tüm özellikler, dahili olarak vardır. Android telefon hızlandırma için, ek bir program yüklemenize gerek yok.

Android - Yeniden Başlat

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Telefonu veya herhangi bir teknolojik cihazı yeniden başlatmak, birçok problemi çözebiliyor. 🙂 Bazı takılmaları çözmek, türlü hataları gidermek ve Android telefon hızlandırma için cihazınızı birkaç günde bir yeniden başlatın.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Her ne kadar cihazınızı temiz bir şekilde kullansanız da, zamanla sorunlar çıkmaya ve işletim sistemi şişmeye başlar. Bunun önüne geçmek için, cihazınızı yılda en azından bir kez fabrika ayarlarına sıfırlayınız.

Yukarıdaki adımlar da işe yaramadıysa, son seçenek olarak cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Bu sayede cihazınız ilk günkü haline dönecek. Fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce, önemli verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.


Android telefon hızlandırma için yapmanız gerekenler, bunlardır. Daha fazla detay için, Android Yardım Merkezinde yer alan “Yavaş çalışan bir Android cihazı hızlandırma” makalesini inceleyebilirsiniz.