Android’e iPhone Yazı Tipi Nasıl Uygulanır?

Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

iPhone’un en cazip taraflarından birisi de, şüphesiz ki tasarımı. Bu tasarımı belirleyen birçok kriterden var. Bu kriterlerden en önemlilerinden birisi yazı tipi (font) için Apple, mükemmel bir seçim yapmış. Okunabilirlik ve esneklik odaklı olarak geliştirilen San Francisco adındaki bu font, birçok kişi tarafından çok seviliyor. Yazımızda belirttiğimiz adımları uyguladıktan sonra, siz de Android cihazınızda bu güzel yazı tipini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gerekenler:

1. Cihazınızın rootlu olması gerekiyor. (Bunu, kendi sorumluluğunuzda yapın. Rootlanmış cihazlar garantiden çıkabilir ve/veya acemi kişiler tarafından uygulanırken cihazın bozulmasına neden olabilir.)

2. Magisk Manager.

San Francisco Font Modülünü İndirin

San Francisco Plus Font - Github

Magisk Manager’dan ekleyeceğiniz modül dosyasını, resmi GitHub sayfasından indirin:

https://github.com/nongthaihoang/san_francisco_plus_font/releases/latest

Modülü Yükleyin

Modülü yüklemek için Magisk Manager‘ı açın.

Sağ alttaki tuşa tıklayarak “Modüller” sayfasını açın.

Magisk Manager Modül Ekleme - Dahili Depolama

Açılan sayfadaki, “Dahili depolamadan yükle” butonuna basın. Bu sayede, indirdiğiniz bir yerel modülü çevrim dışı olarak yükleyebilirsiniz.

Magisk Manager - Modül Seçme

Daha sonra açılacak dosya seçme bölümünde, ilk adımda GitHub üzerinden indirdiğiniz dosyayı seçmeniz gerekiyor.

Magisk Manager - Modül Yüklendi Uyarısı

Modülü seçtikten sonra, yükleme otomatik olarak gerçekleşecek. Herhangi bir hata meydana gelmediyse, kurulum ekranının alt kısmında “Done” yazısını göreceksiniz.

Bu adımdan sonra, cihazınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Kurulum ekranındaki “reboot now” butonuna tıklayarak yeniden başlatabilirsiniz.

Telefonunuz açıldıktan sonra, San Francisco fontunun varsayılan yazı tipi olarak uygulandığını görebilirsiniz:

Apple San Francisco Font

Yazı tipi, desteklenen her yerde (özel bir yazı tipi kullanılan web siteleri vs. hariç) varsayılan olarak gösterilecektir.

NOT: Bu yazı tipi, Magisk Manager aracılığı sayesinde, systemless olarak kurulur. Yani, cihazınızdaki hiçbir sistem dosyasını değiştirmek. Fontu kaldırmak ve cihazın varsayılan yazı tipine geri dönmek için tek yapmanız gereken, Magisk Manager’daki modülü kaldırmak ve ardından cihazınızı yeniden başlatmak.

UYARI: Cihaza Root iznini sağlamak için yapacağınız işlemler, telefonunuzu tamamen kullanım dışı bırakabilir. Eğer bu konuda fazla bilginiz yok ise detaylıca araştırmanız tavsiye edilir. Ayrıca Root işlemi, cihazınızı garanti kapsamının dışına çıkarabilir. Yapacağınız tüm işlemlerde, sorumluluk tamamen size aittir.


Siz, bu fontu beğeniyor musunuz ve cihazınıza yüklediniz mi? Görüşlerinizi yorum olarak bizimle ve ziyaretçilerle paylaşmayı unutmayın lütfen.