Akıllı Telefon Satışları 2021 Yılının İlk Çeyreğinde %27 Artış Gösterdi

akıllı telefon satışları
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Akıllı Telefon Satışları 2021 Yılının İlk Çeyreğinde %27 Artış Gösterdi

Akıllı telefon satışları, Canalys ismindeki bir bağımsız araştırma şirketinin raporuna göre, 2021 yılının ilk çeyreğinde akıllı telefon satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artış gösterdi. Yine aynı raporda, 2021 yılının ilk çeyreğinde toplamda 347 milyon adet akıllı telefon satışının yapıldığı da açıklanan bilgiler arasındadır. 

Raporda yer alan veriler sayesinde 2020 yılında tüm sektörleri negatif yönde etkileyen corona virüs salgınının akıllı telefon endüstrisindeki olumsuz etkilerinin yavaş yavaş kırıldığı görünüyor.

İlk Sırada Samsung Yer Alıyor

Samsung, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da akıllı telefon satış sayısında lider konumunda yer alıyor. 2020 yılının aynı döneminde 59,6 milyon satışa ulaşan şirket, 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 28 artış ile 76,5 milyon satış elde etti. Bu sayı ile tüm pazarın %22’sini oluşturmaktadır. 

Samsung’un ardından ikinci sırada Apple yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 37,1 milyonluk bir satış elde eden şirket, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 41 oranında bir artış ile birlikte 52,4 milyon satışa ulaştı. Bu satış sayısı ile pazarın %15’lik bir bölümünü oluşturan Apple, 2021 yılında  en çok büyümeyi başaran şirketlerden biridir.

Akıllı Telefon Satışları 2021 Yılının İlk Çeyreğinde En Büyük Artışı Sağlayan Firma Xiaomi Oldu

Listenin üçüncü sırasında Çinli teknoloji devi Xiaomi yer alıyor. Xiaomi, 2021 yılının ilk çeyreğinde %62 oranında büyüme gerçekleştirerek bu yılın en büyük artışını sağlayan firma oldu. 49 milyon akıllı telefon satışı ile 3. sırada yer alan firma, akıllı telefon pazarının yüzde 14’ünü oluşturuyor. 

Xiaomi’nin ardından 4. ve 5. sırada yine Çin merkezli firmalar olan Oppo ve Vivo yer alıyor. Çin firmalarının pazarlarını hızlı bir şekilde büyüttüğünü düşünürsek, bu firmaların ileriki dönemlerde daha üst sıralarda yer alabileceğini söyleyebiliriz. Oppo  37,6 milyon akıllı telefon satışı ile 4. sırada yer alırken, Vivo da 36 milyon adet satışla rakibinden çok az bir farkla 5. sırada yer alıyor. 

Huawei Eski Başarısını Koruyamadı

Geçtiğimiz dönemlerde üst sıralarda gördüğümüz Huawei, 2021 yılının ilk çeyreğinde çok başarılı olabilmiş gibi görünmüyor. 18 milyon adet satış ile 6. sırada yer alan firma, ilk 5 arasında yer almayı başaramadı. Bu durumun sebebinin son dönemlerde Huawei ve ABD arasında yaşanan anlaşmazlıklar olduğu tahmin ediliyor. 

Youtube Kanalımızı Takip Edin : https://www.youtube.com/cipies