Açık Kaynak Kodlu Tarayıcılar

Açık Kaynak Kodlu Tarayıcılar
Google News | Abone Ol Bizi Bundle'dan da takip edebilirsiniz!

Açık kaynak kodlu tarayıcılar ile, internetteki gezinmenizi çok daha güvenli bir hâle getirmeniz mümkün. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu (FOSS) uygulamalar, gittikçe daha popüler olmaya başlıyorlar. Bunun asıl nedenlerinden bir tanesi de, insanların bu uygulamalara rahatlıkla güvenebiliyor olmaları.

‘Açık Kaynak Kodlu’ Ne Demek?

Birçok popüler uygulama, gerek güvenlik nedeniyle, gerek de yazılımını korumak amacıyla kaynak kodlarını gizlerler. Açık kaynak kodlu uygulamaların kaynak kodları ise herkese açıktır; bu sayede, herkes tarafından denetlenebilir ve geliştirilebilirler.

Açık Kaynak Kodlu Tarayıcılar

Sizler için; güncel, güvenilir ve en stabil tarayıcıları seçtik. Android, IOS, Windows ve diğer birçok platform için birçok tarayıcı bulunuyor. Tarayıcıların hangi platformlarda kullanılabilir olduğuna göre, bunları cihazınızda kullanabilirsiniz.

1- Mozilla Firefox

Mozilla Firefox, en popüler açık kaynak kodlu tarayıcıdır. Eklenti desteği, çoklu platform desteği, özelleştirilebilir olması ve senkronize özelliği gibi birçok avantajı ile, Google Chrome’dan sonra en çok kullanılan ikinci web tarayıcısıdır. Özgür ve açık kaynak kodlu olması, gizlilik ve güvenlik odaklı olması ile, güvenli bir tarayıcı kullanmak isteyenlere tavsiye edilir.

Resmi web sitesi: https://firefox.com/

Android uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mozilla.firefox

IOS uygulaması: https://apps.apple.com/us/app/firefox-private-safe-browser/id989804926

2- Chromium

Google Chrome ve Yandex Browser gibi tarayıcılarının arkasındaki, açık kaynak kodlu bir tarayıcıdır. Google Chrome, Chromium üzerine inşa edilmiş bir tarayıcıdır. Birçok insanın vazgeçemediği Chrome deneyimini açık kaynak kodlu olarak yaşamak istiyorsanız, Chromium kullanabilirsiniz.

Resmi web sitesi: https://www.chromium.org/

Chromium indirme bağlantısı: https://chromium.woolyss.com/download/

3- Brave

Brave Browser Logo

Takipçi ve reklam engelleme gibi birçok özelliği bulunan, açık kaynak kodlu ve Chromium tabanlı bir tarayıcı olan Brave, son zamanlarda büyük bir kullanıcı sayısına ulaştı. Gizlilik ve güvenlik olan bu tarayıcı, veri tasarrufu da sağlamakta.

Resmi sitesi: https://brave.com/

4- DuckDuckGo Privacy Browser

DuckDuckGo, son zamanlarda popülaritesi gittikçe artan, gizlilik odaklı bir arama motorudur. Çevrimiçi takipçi engelleme, HTTPS yönlendirmesi ve gizli gezinti gibi özellikleri barındıran tarayıcı, şu an için yalnızca Android ve IOS için mevcut.

Uygulamayı indirin: https://duckduckgo.com/app

5- Bromite

Bromite, tamamen gizlilik üzerine kurulmuş, Chromium tabanlı ve açık kaynak kodlu tarayıcıdır. Uygulama, yalnızca Android için var ve Play Store’da bulunmuyor.

Resmi web sitesi: https://www.bromite.org/

F-droid ile indirilebilir: https://www.bromite.org/fdroid